„Sigma v přípravě podávala dobré výkony. Mohlo se stát, že jí prostě jen ten zápas nevyšel. Jablonec hraje v popředí tabulky, takže kvalitní soupeř to byl,“ říkal Kalvoda, v současnosti sportovní ředitel v druholigovém Znojmě.

Právě i kvůli povedené přípravě a vysokým očekáváním ale zklamání nezastíral.

„Za celý zápas si vlastně vytvořila Sigma jednu šanci a to ještě ne stoprocentní, protože když Beneš dával branku, tak to měl hodně těžké. To je hodně málo,“ kýval hlavou.

„Především mě ale zaskočilo, že Sigma nehrála vůbec svůj fotbal. Byla to úplně jiná Sigma než v minulosti,“ všiml si.

Olomoucké volejbalistky. Ilustrační foto
Snad nás fanoušci poženou, zní z tábora Olomouce před odvetou

Zvláštní silový fotbal

Co se mu nezdálo?

„Nehrála tak kombinačně, snažila se spíš o silový fotbal, což je trochu zvláštní vzhledem k typu hráčů, které tam mají. To jim nesvědčí,“ míní Kalvoda.

Kouč Jílek se snažil přes zimu týmu vštípit větší přímočarost a rychlejší přechod do útoku.

Proti Jablonci to ale vypadalo často tak, že jakmile Sigma vybojovala míč, posílali ho hráči nepříliš adresně dopředu, kde následoval jeden osobní souboj za druhým.

„Vždycky se pod trenérem Jílkem prosazovali kombinační hrou a ne že hráči jako Pilař a Falta musí chodit do hlaviček,“ řekl Kalvoda.

Trenér Sigmy Václav Jílek koučuje svůj tým v nepovedeném startu s Jabloncem
Sigma se chtěla odrazit vzhůru... "Hrozná rána," zní z kabiny

Ročník 1993 by měl tým táhnout

Také on jako trenér zažil na lavičce Sigmy podobnou situaci, jaká Hanáky sužuje nyní.

V létě 2000 hrál se svým týmem ve slavném finále poháru Intertoto proti italskému Udine.

V lize pak do poslední chvíle útočil na druhé místo a kvalifikaci o Ligu mistrů. Za druhou Slavií skončil jen vinou horšího skóre. Takřka ten samý tým se ale v další sezoně v lize trápil.

„Mně se to v minulosti stalo taky. Nehráli jsme úplně o záchranu, ale ten samý tým hrál ve spodní polovině tabulky. Je to věc psychiky. Dělá to strašně moc,“ prohlásil zkušený kouč, který situaci odnesl odvoláním po 11. kole.

Později se ale na lavičku Sigmy vrátil a přivedl ji ze druhé ligy zpět mezi elitu.

Tehdy Kalvoda poznal i část současného kádru. Hráli pod ním Falta, Plšek, Zahradníček a další.

„Právě hráči z ročníku 1993 by teď měli být tahouny mužstva. Sigma už nemá nezkušené a mladé mužstvo jako před několika lety. Je jim pětadvacet, šestadvacet let. Oni by to teď měli zvednout, ale neustále se jim to bohužel nedaří,“ podotkl Kalvoda.

Obránce Sigmy  Vít Beneš slaví trefu do jablonecké sítě
Zklamaný střelec Beneš: O góly jsme si říkali celý zápas

Tvrdě pracovat a věřit

Recept na to, jak z těžké situace ven Kalvoda nemá.

„Do hlav hráčům nevidíte. Kdyby to trenér Jílek věděl, co dělat, tak to udělá. Nezbývá než tvrdě pracovat a věřit, že to přijde. Já věřím, že to přijde, špatný mančaft totiž nemají,“ tvrdí Kalvoda.

Sigma si podle něj musí rozebrat zápas s Jabloncem a připravit se na existenční bitvu na Bohemians.

"Hráče video moc nebaví, ale nejde dělat, že se nic nestalo. Stalo se. Je potřeba si říct, co a jak dál. Nedá se to jen tak hodit za hlavu,“ myslí si Kalvoda.

Leoš Kalvoda (vlevo) a Václav Jílek
Jílek vs. Kalvoda. V Olomouci to jiskřilo i mezi střídačkami

Těžká šichta na Bohemce

Na Bohemians očekává těžkou šichtu.

„Vyznačují se silovým, jednoduchým, rychlým fotbalem, což Sigmě podle mě moc sedět nebude. Víc jí vyhovují mužstva, která chtějí hrát fotbal. Bude to těžký zápas, klasický o šest bodů. Kdo vyhraje hodně si pomůže. Body potřebují oba, tak budou pod stejným tlakem,“ míní Kalvoda.

Opakování nevýrazného výkonu proti Jablonci se nebojí.

„Každý zápas je jiný. Kluci už zvládli jiné těžké zápasy, tak se od toho musí odrazit a zvládnout i zápas na Bohemians,“ doplnil.

Kouč Kalvoda metá kotouly na oslavu návratu Sigmy do 1. ligy
VIDEO: Comeback!!! Jak kouč Sigmy Kalvoda metal postupové kotouly
Leoš Kalvoda jako zkušený olomoucký záložník
Trenér Kalvoda slaví sedmapadesát. Zahrál si i ve filmu, podívejte se

Opěvovaný ročník 1993

Loni byli opěvovaní a Sigmě je záviděla celá liga. Záloha z vlastních odchovanců ze silného ročníku 1993 v nejvyšší soutěži zářila a nakonec Hanákům pomohla až do pohárové Evropy.

Jakub Plšek, David Houska, Šimon Falta, Tomáš Zahradníček a místy také Jiří Texl, to byla síla, které soupeři neuměli čelit.

Po roce je všechno jinak. Protivníci nespí a nejsou hloupí. Z loňska se poučili a na hru Sigmy jsou mnohem líp připraveni.

Jestliže ale dvě loňské komety Jemelka s Kalvachem si s jistými výhradami výkonnost udržely. Plškovy góly, smrtící náběhy ostrých krajů Falty se Zahradníčkem i herní invence Housky Sigmě nyní zoufale chybějí.

Právě ve výkonech „třiadevadesátek“ lze hledat nejpodstatnější část rozdílu mezi Sigmou loni a letos. Kalvoda má pravdu. Právě oni by měli pozvednout modrobílý prapor.

Kouč Sigmy Leoš Kalvoda
Kalvoda: Nesnáším, když se hraje argentinský fotbal