Sigma konečně přetrhla černou šňůru šesti ligových porážek v řadě.

„Věřím, že nás tohle vítězství nastartuje a budeme se pomalu dostávat tam, kam chceme,“ prohlásil Jílek.

Jak jste se dostával z neúspěchu po Příbrami?
Prožíval jsem to hodně silně. Byl jsem přesvědčený, že to utkání tam zvládneme a vyhrajeme. Místo toho jsme v krátké době ztratili dva zápasy. Hlavně jsme se ale ve druhém poločase začali dostávat do takového toho sestupového režimu. Hráči si nevěřili a přišla taková rozklepanost jako před třemi lety v té sestupové sezoně. To nebylo příjemné. S blížícím se zápasem o tom ale už člověk nepřemýšlí. Podpora všech tady v klubu i v okolí byla obrovská a to člověku zase nalije sebevědomí i chuť do práce a víru, že se to otočí. Věřím, že nás tohle vítězství nastartuje a budeme se pomalu dostávat tam, kam chceme.

Je to pro vás velká úleva?
Určitě je to velká úleva. To můžu potvrdit. Spíš než osobní úleva je to úleva za mužstvo a za tým, který bodovou injekci potřeboval. Šli jsme do utkání s vědomím, že ho chceme zvládnout. Někdo dokonce říkal, že ho musíme zvládnout. Pro nás bylo ale důležitější vědomí, že každý hráč šel do toho na sto procent.

S výkonem mužstva proti Dukle jste byl spokojen?
Podařilo se nám dostat na hřiště, co jsme chtěli. Ponížit vlastní ego, nechtít se ukázat individuálně, ale zvládnout to právě týmově. Vstup do utkání možná nebyl takový, jak jsme si představovali. Dukla mě překvapila, držela balon i pod tlakem, nepanikařila, nebála se hrát. Na druhou stranu po gólu jsme měli tři nebo čtyři velmi dobré příležitosti, abychom vedení navýšili a možná i rozhodli.

Po pauze ale přišel znovu strach o výsledek.
To už byla taková klasika. Když jste v tabulce v těžké situaci a potřebujete každý bod, tak dolehne na mužstvo odpovědnost. Ale myslím, že jsme se s tím popasovali velmi dobře až na jednu situaci, kdy měl šanci Holenda. Dovedli jsme pak zápas do zaslouženého vítězství, které je moc důležité.

Tlačil jste hodně na poctivost a zodpovědnost?
Před tímto utkáním už to bylo buď hop, nebo trop. S hráči jsme v týdnu hodně mluvili a chtěli jsme jim vtisknout tuto myšlenku a míru odpovědnosti, aby to na hřišti bylo vidět. Abychom působili daleko kompaktněji a zodpovědněji. Myslím, že se to i povedlo a že je to způsob, jak se v naší situaci odrazit a postupně tabulkou stoupat nahoru.

Asistent Saňák na tribuně

Netradičně z nadhledu na tribuně sledoval první poločas váš asistent Saňák. Proč?
Prostorové uspořádání je shora daleko přehlednější. Hlavně potvrdil věci, o kterých jsme zčásti už byli přesvědčení, ale byly tam i další impulzy směrem k týmu. Za mě to byl podařený tah. Je to způsob, jak obohatit naše informace k týmu během poločasu.

Do stoperské dvojice se vrátil Štěrba, bude to trvalá varianta?
Neměli jsme jinou možnost. Honza Kotouč ve čtvrtek odešel z tréninku s tím, že má problém s tříslem. Jinak jsme ho do zápasu podrželi. Honza Štěrba to zvládl s Vencou Jemelkou velmi dobře. Chybičky tam samozřejmě byly. Ale nedostali gól, takže se to zase otočilo. My se musíme odrazit od něčeho, co funguje. Takže s tím teď nebudeme točit zase nazpátek.

Jak složité bylo zvládnout zápas bez útočníků?
To jsou věčné otázky, jestli na jednoho, na dva nebo na tři. Není v tom podstatný rozdíl. Dnes jsme tam prostě měli Plška, vsadili jsme na kartu, která už se nám v minulosti vyplatila. Důležité hlavně je, jestli tam máte hráče, kteří doplňují útočnou akci. V prvním poločase jsme to doplňovali dobře, ve druhém už to takové nebylo.

Jak to vypadá se zraněnými hráči?
Václav Pilař je v individuálním režimu, od pondělí začíná s týmem, ale ještě týden možná bude potřebovat, aby se dotáhl. Juraj Chvátal od pondělí jde také s týmem, je jen otázka, kam ho pustí to rameno. U Pavla Dvořáka čekáme na komplexní vyšetření Jde o svalové zranění, uvidíme, jestli to nebude na delší dobu. Martin Nešpor má výron v kotníku, tak by to nemělo mít dlouhého trvání. On konkrétně má práh bolesti posunutý a pokud to bude jen trochu možné, aby nastoupil, bude připravený.