O příchodu vysněného středního obránce, který Hanáci označili za přestupovou prioritu letošní zimy.

O záložníku Manziovi, který nenaplnil potenciál a odešel do Opavy, o nezvykle krátkém čase na trénink před startem ligového jara a také o hlášce legendárního Petra Uličného, že doba spotřeby ligového trenéra je maximálně tři roky, přičemž Jílek, aktuálně nejdéle sloužící trenér v české lize, ji na konci podzimu překonal.

Jak se vám plánovala krátká zimní příprava?
Stejně jako předešlé, nicméně času je opravdu málo. Bylo i málo volna, takže zase pokles hráčské připravenosti nebude tak dramatický. Objemy v blocích budou nižší, první týden bude víc zaměřený kondičně, ale pak se budeme co nejvíc věnovat herní stránce.

Rozdal jste hráčům individuální tréninkové plány přes svátky?
Já jsem je naštěstí nerozdával, tuhle nepopulární věc radši nechávám na kondičním trenérovi. Nějaká kontrola byla, ale kvůli tomu, že pauza byla tak krátká, tak kluci dobře vědí, co musejí absolvovat, aby v sobotu přežili kondiční testy na fakultě. Nemyslím si, že by se někdo jen válel u cukroví.

Měli hráči dost času na odpočinek?
Pokud se chceme poměřovat i se západní Evropou, tak tam nemají prakticky žádný odpočinek.  Není to problém. Kluci měli sedmnáct dní, aby si ode mě trošku odpočinuli, načerpali novou energii. Byl to dostatečný čas.

Nejdřív stoper, pak další kroky

Už vyhlížíte nového stopera?
Jednání jsou intenzivní. Předpoklad, že některá jména přivedeme v průběhu příštího týdne, tady je. Dělá se pro to maximum. Pevně věřím, že stoper tady bude.

Ve své situaci si nemůžete dovolit šlápnout vedle. Jakou představu ohledně stopera máte?
Zkušenost je zásadní požadavek. Dobře víme, že když ještě nastupoval Uroš Radakovič, který už zkušenost prokazoval, tak Venca Jemelka se v té dvojici cítil silnější, protože měl nějaké vedení. Chtěli bychom sáhnout k podobnému režimu, aby ten hráč byl hlavně adaptovaný ve středoevropských podmínkách. Aby to byl hráč, který hrával, ne že sem přijde po půlroční odmlce a my ho tady budeme restartovat. Aby už prokázal kvalitu a mohl na ni navázat.

Preferujete přestup, nebo vám stačí i hostování?
To není v tuhle chvíli zásadní. Roli to hraje ve vztahu k financím, ale my na tento půlrok potřebujeme hráče se zkušenostmi, který nám může okamžitě pomoct.

Zklamal vás Jan Štěrba, který šanci během podzimu nechytil?
Zklamaní je ve fotbale strašně silné slovo, protože si uvědomuju, že hráč se nachází ve své kariéře v různých fázích vývoje. Vsadili jsme na něho v počátku, nemyslím si, že se to úplně podařilo. Ale nemůžu říct, že Honza Štěrba může za to, že jsme v situaci, v jaké jsme, tak to prostě není. Měli jsme vyšší očekávání, v některých zápasech ukázal kvalitu, pak tam byly zápasy, které se mu nepovedly. Proto voláme po posílení.

Kromě stopera cílíte i na jiné posty v sestavě?
Každý půlrok se bavíme o postu stopera, středového hráče a případně hrotového hráče, ale řekli jsme si jasně, že dokud nevyřešíme ten prvořadý požadavek, dál se to hýbat nebude. Nejdřív stoper, pak další kroky podle možností.

Nevyčítáte si, že jste stopera nepřivedli už v létě?
Zpětně se to hodnotí strašně dobře, po bitvě je každý generál. Můžeme říct, že jsme možná mohli něco udělat jinak. Sebereflexi máme, víme, že tam možná mělo být jiné rozhodnutí, ale v tu danou chvíli člověk v něco věří a že se to nenaplní, je otázka i dalších okolností. Znovu opakuji: V obranné činnosti máme rezervy, co jsme zkoušeli, nevyšlo. Chceme být teď připraveni.

Proč skončil Onofrej? Nebudu odpovídat

Do Opavy jste pustili křídelníka Bidje Manziu, který za dva roky neskóroval, neprosadil se do sestavy. Dá se říct, že vyhořel. Souhlasíte?
Bidje přišel za velmi dobrých podmínek. Dobře si vzpomínám, co s námi prováděl, když jsme hráli na Dukle, viděli jsme ho v nějakém světle výkonnosti, kterou ukázal proti nám a v určitých momentech ji naplnil i tady. Ale když berete hráče, neznáte jeho chování v klíčových situacích detailně. Tady prostě nenaplnil očekávání ve finální a předfinální fázi. Měl spoustu dobrých okamžiků, ovšem ve finální fázi, když jsme mohli ohrozit branku, efektivní nebyl. Řekli jsme si, že potřebujeme udělat změnu a případně dát šanci mladým hráčům.

Jaké si vytáhnete do přípravy?
Sigma dlouhodobě sází na odchovance. Z devatenáctky jsme si vytáhli Honzu Beňu a Davida Zimu, z juniorky se k nám přidávají Ondra Zmrzlý, Jirka Spáčil, Pavel Zifčák, Mojmír Chytil a Matoušek. Chceme je vidět v konfrontaci s ligovými hráči. (s týmem ještě začal také brankář Jakub Trefil – pozn. red.)

Změnu jste udělali i v realizačním týmu. Proč skončil váš asistent Ladislav Onofrej?
Na to já určitě nebudu odpovídat, to jsou naše interní klubová rozhodnutí. Lacovi byla nabídnuta práce v juniorce, nedošlo k domluvě a víc bych to komentovat nechtěl.

Budete mít kromě Jiřího Saňáka dalšího asistenta?
Pokračujeme v této dvojici.

Euforie a pak půlrok hrůzy

Jste nejdéle sloužícím trenérem v lize. Ceníte si toho?
Nemá to zásadní význam. Možná jenom z toho pohledu, že v Česku je hodně populární po několika zápasech sáhnout k výměně trenéra. Důvěra v trenéra v Česku taková není, takže si spíš vážím toho, že já jsem tady ten čas od vedení dostal.

Trenér Uličný říkával, že doba spotřeba trenéra v klubu je maximálně tři roky…
… už mi říkal, že kdyby byl na mém místě, už by tady asi nebyl.

Ale vy pořád máte energie hodně, že?
Tolik, kolik mi jí dávají hráči. Když se nedaří a vidím na hráčích snahu a energii, tak by se utíkat z boje nemělo. Pokud nezasáhne vyšší moc, když to tak řeknu. Ale v tuhle chvíli energii z kluků cítím a pořád jsem optimista – věřím, že se blýská na lepší časy.

Ohlédl jste se o svátcích za rokem 2018? Postoupili jste do druhé ligy, hráli kvalifikaci Evropské ligy se Sevillou a teď zase máte záchranářské starosti…
Bylo to hodně na houpačce. Zažili jsme euforii ze 4. místa v minulé sezoně, pak i třešničku na dortu v podobně dvojutkání se Sevillou. Následně ale zase půlrok hrůzy. Faktem je, že dneska máme barážové umístění, takže situace není ideální a musíme udělat maximum proto, abychom ho co nejdříve opustili.

Vaše přání pro jarní část je co nejrychleji dostat do střední skupiny a zabojovat v českém poháru?
Přání je jedna věc a realita druhá. Přání je logicky jednoznačné: abychom opustili příčky, na kterých jsme. A cílem zůstává i pohár.