„Úkol je jasný,“ říká trenér fotbalistů Sigmy Václav Jílek před sobotním utkáním fotbalové FORTUNA:LIGY.

Sigma body do boje o záchranu potřebuje. Ve Vršovicích se minulý týden odrazila, jenže ke klidu je na Andrově stadionu stále daleko.

„Pořád jsme těsně nad barážovými místy, potřebovali bychom zvládnout víc zápasů za sebou, abychom odskočili a dostali se do klidu,“ ví Jílek.

Lepší než Slavie s Plzní

Z tohoto pohledu mají Hanáci doslova ideální příležitost. Příbram doma a následně Dukla venku jsou rozhodně příhodnější soupeři, než kdyby Sigmu čekaly Slavia a Plzeň.

„Předpoklad zisku bodů je asi větší, to si nebudeme nalhávat. Jsou to mužstva kolem nás. Pokud se z této situace chceme dostat, tak je musíme porazit. Bereme to jako příležitost odpoutat se od těchto týmů a udělat bodový rozdíl,“ konstatoval Jílek, který už to měl před minulým zápasem u vedení dosti nahnuté.

Mužstvo jej ale vítězstvím podrželo. „Byl to diametrální rozdíl oproti výkonu v zápase s Jabloncem. Neřekl bych ani v kvalitě, ale spíš z pohledu pracovitosti, která byla podložena i úplně jinými kondičními čísly,“ řekl Jílek.

„Je to potěšující, že hráči za trenéra bojují, na druhou stranu je to i alarmující. Nasazení by mělo být vždycky stejné. Je to základ,“ upozornil Jílek.

Proti Příbrami mu znovu bude scházet vykartovaný hráč, tentokrát stoper Václav Jemelka, kterého by měl nahradit Roman Polom. Po trestu se naopak vracejí Lukáš Kalvach a Martin Nešpor.

Příbramské trumfy

Příbram naopak má k dispozici hned několik trumfů. Těsně před koncem přestupního období získala na hostování stopery Oliviera Kingueho ze Slavie a Matěje Chaluše z Mladé Boleslavi.

Z Kazachstánu se už před minulým kolem vrátilo zlobivé dítě Egon Vůch, především však ze Slavie zamířil domů útočník Jan Matoušek.

Otázkou je, v jakém rozpoložení kometa ze začátku ligového ročníku bude, protože v Edenu si v poslední době Matoušek příliš nezahrál.

"Znám ho z jednadvacítky. Je nebezpečný. Rychlý, výbušný, na podzim dal hodně gólů. Uvidíme, jestli nastoupí, nebo ne. Nemyslím si, že by to mělo změnit něco na způsobu hry Příbrami,“ míní kouč Jílek.

„Snaží se hrát otevřený běhavý fotbal, atraktivní fotbal, který baví diváky, což vychází z konceptu trenéra Csaplára. Ne vždy je to ale podpořeno i výsledky. Několikrát si natloukli. Na druhou stranu jsou schopní odehrát dobré partie i se silnými soupeři,“ podotkl Jílek.

Csaplár: Byli jsme odepsaní a zvedli se

Na podzim se ve vzájemném zápase u Litavky radovala po brance nyní zraněného Miroslava Slepičky Příbram. Dobře naladěna přijede na Andrův stadion i nyní, protože naposledy porazila doma 3:2 Zlín.

„Už několikrát jsme byli odepsaní a vždycky jsme se zvedli. Proti Zlínu se nám sešel výkon s výsledkem. Povzbuzení to pro nás je a chceme na to navázat,“ řekl kouč Příbrami Josef Csaplár.

Sobotní utkání se na Andrově stadionu hraje od 15 hodin.