K tomu si Deník pozval na pomoc mistra Evropy do 21 let a bývalého hráče Sigmy Davida Kobylíka (na malém snímku vpravo).

close David Kobylík info Zdroj: Deník / Miroslav Mazal zoom_in Sigma Olomouc přivedla během letního přestupního okna čtyři nové muže a každý si zatím vede trochu jinak. Od nadějného startu, po velké otazníky…

„Celkově si nemyslím, že by se už dalo říct, že Sigma šlápla s někým vyloženě vedle,“ okomentoval Kobylík letní příchody Lukáše Greššáka, Milana Kerbra, Ismara Tandira a Pabla Gonzáleze.

„Přiznám se, že jsem trochu měl obavy z toho, co udělá s týmem příchod trenéra Látala, který vyznává jiný styl než před ním kouč Jílek. Zatím jsem ale spíš příjemně překvapený,“ doplnil Kobylík.

„Technický fotbal mám rád, ale už toho obehrávání okolo vápna bylo na mě trochu moc. I když se mnou možná někdo nebude souhlasit, tak se mi líbí, jak se trenér Látal snaží mužstvo přizpůsobit k obrazu svému. Dělá body a přímočařejší styl je víc podle mého gusta,“ dodal.

LUKÁŠ GREŠŠÁK

close Lukáš Greššák info Zdroj: Deník / Jiří Kopáč zoom_in

(11 zápasů v lize + 1 v poháru / 667 + 90 minut)

Měl především zacelit v záloze mezeru po odchodu Lukáše Kalvacha do Plzně. Označení posila však zatím nenaplňuje. Je fér přiznat, že už po příchodu sám sebe charakterizoval spíš jako toho, co ve středu hřiště bourá a získává míče pro ostatní, sám se ale do větších akcí nepouští. I proto je srovnání s Kalvachem vlastně nepatřičné, protože právě nadstavbou se mladý záložník, který nyní klepe na dveře reprezentace, od zbytku ligové konkurence odlišoval.

Greššák v Sigmě začínal v základu, ale pomalu začíná nastupovat od začátku spíš střídavě. A pokud se chce v zahajovacím duelu usadit napevno, bude muset pořádně přidat. Neprospělo mu drobné zranění ani experimentální posun v sestavě, kdy jej trenér Látal použil jako stopera v tříčlenné obraně. Především domácí zápas se Slováckem ukázal, že tudy cesta asi nepovede. Navzdory tomu, že kouč hodnotil nečekanou změnu rozestavení vlastně spíš pozitivně, Greššák chyboval v rozehrávce a moc dobře se neorientoval. Nakonec byl také brzy stažen.

Fanoušci se vcelku oprávněně ptají: Nebylo by lepší dát místo slovenského třicátníka spíš větší prostor domácímu odchovanci Zmrzlému? Zvlášť když záskoky při Greššákových zdravotních problémech v letních měsících zvládl celkem obstojně.

Názor Davida Kobylíka:

„Nebyl bych na něj až tak přísný, jako možná někteří fanoušci. Trenér Látal ho dobře zná a věděl, koho přivádí, čemuž odpovídala i jeho vyjádření. Je to jiný typ než Kalvach, soubojovější, destruktivnější, takže porovnávat je není úplně na místě. Připomíná mi třeba Marka Kaščáka, který to před časem dotáhl až na kapitána. Líbí se mi jeho pracovitost. Myslím si, že tým Sigmy někoho takového, kdo v některých momentech dokáže hru přitvrdit, přímo potřeboval. Zatím je spíš průměrný, ale určitě bych nenazval jeho angažmá nějakým průšvihem. Minimálně pro některé zápasy jej trenér Látal určitě využije.“

MILAN KERBR

close Milan Kerbr info Zdroj: Deník / Jan Pořízek zoom_in

(4 zápasy v lize + 1 v poháru / 264 + 90 minut / 1 + 0 asistence)

Krásný příběh o návratu domů, kde kdysi zářil jeho otec stejného jména dostávají v prvních měsících nepříjemné trhliny. Vzhledem k tomu, že Kerbr do Olomouce přišel po delší pauze zaviněné ne zrovna marginálním zraněním zad, bylo jasné, že chvíli potrvá, než se dostane do provozní teploty a herní pohody.

Začátky nevypadaly zle. I přes kondiční manko třeba odehrál slušně zápas v Liberci, kde naznačil, že především směrem dopředu skýtá jeho nasazení zajímavou alternativu ke stálici Michalu Vepřekovi.

Jenže pak se zase Kerbrovi ozvala záda a to je varovný signál. A popravdě řečeno žádná oranžová kontrolka, kterou přehlédnete, ale červeně blikající doplněná o zvukové efekty. Kdo ví, jestli zdraví vůbec Kerbrovi umožní návrat na ligové trávníky v plné síle.

Oproti Greššákovi má „výhodu“, že na jeho postu se na něj vysloveně žádný mladý dravec z domácí líhně netlačí. Měl by tedy mít dostatek času, aby se dal zdravotně dopořádku a ukázal, že ještě neřekl poslední slovo.

Nejpozději na jaře už ale bude muset být hodnocen bez pardonu.

Názor Davida Kobylíka:

„Klíčové v jeho případě bude bezesporu zdraví. Myslím si, že není žádným tajemstvím, že Sigma má na levé straně obrany dlouhodobý problém, čímž nijak nechci shazovat Michala Vepřeka, ale je fakt, že spoustu gólů dostává z levé strany. Kerbr by to měl vyřešit. Podle mě je kvalitnější hráč. Otázkou ale je, jestli se dokáže dostat třeba na úroveň, kterou měl v Liberci, kde se mi moc líbil.“

PABLO GONZÁLEZ

close Pablo González info Zdroj: Deník / Jiří Kopáč zoom_in

(4 zápasy v lize + 1 v poháru / 341 + 46 minut)

Přišel jako poslední a tak trochu nejméně výrazná posila. Za sebou má čtyři zápasy, ale už naznačil, že pro Hanáky může být největším přínosem. Ve středu pole se hned chytil a trenéra Látala přesvědčil, že se nemusí bát nasadit sestavu bez typického defenzivního záložníka.

Pablo je pracovitý, kazí minimum přihrávek, míče ztrácí spíš výjimečně. Nebojí se ani vystřelit z větší vzdálenosti, což je aspekt, který hře Sigmy překvapivě docela chyběl, přestože hráčů s dobrou ránou má v kádru dost.

Z těchto situací nakonec vytěžili Hanáci už dva góly, i když do statistik se mu podíl na gólech nakonec nijak nezapočítal. První a velmi důležitý padl s Opavou, kdy Pablovu ránu vyrazil brankář Šrom k Nešporovi, druhý v Jablonci, kde tečoval střelu do vlastní sítě Jovovič.

A to se ještě nedostal ke standardním situacím, které také umí zahrát velmi dobře. V týmu si ale buduje pozici postupně.

Jestliže kolem prvních dvou příchozích hráčů poletují větší či menší otazníky, Pablo se zatím zdá být trefou do černého.

Názor Davida Kobylíka:

„Neodehrál toho ještě tolik. Je to ale hráč, který zapadá do koncepce kombinačního fotbalu Sigmy. Je technicky zdatný a rozšíří konkurenci ve středu pole. Věřím, že by mohl být doopravdy povedená posila.“

ISMAR TANDIR

close Ismar Tandir info Zdroj: Deník / Miroslav Mazal zoom_in

3 zápasy v lize + 3 v poháru / 22 + 30 minut / 0 + 2 góly)

Do Olomouce dorazil po dlouhé herní pauze a zcela evidentně v nedobrém fyzickém stavu. Přesto jeho dohánění kondice trvalo až podezřele dlouho. V lize mělo zatím jeho učinkování v podstatě jen epizodní roli. I během ní se ale nešťastně stihl na Bohemians přimotat k rozhodující brance domácích Klokanů.

V poháru naskočil dvakrát do druhých poločasů a proti soupeřům z nižších soutěží naznačil, že čich na góly rozhodně má. Bilance dvou tref za 52 odehraných minut vypadá na papíře výborně. Teď ji jen přenést do ligy.

Názor Davida Kobylíka:

„Zatím k němu není moc co říct, protože skoro nic neodehrál. Ale už je tady celkem dlouho a téměř vůbec se neprosadil do A-týmu, což mi napovídá, že asi není všechno tak, jak by mělo být. Když přicházíte do týmu jako posila, tak byste se měl určitě prosadit rychleji.“