V létě to tak bylo a v Evropské lize záložník David Houska zářil.

Kajratu Almaty dal v odvetě v Kazachstánu krásný gól z trestného kopu, proti Seville se téměř vyrovnal hvězdám z její záložní řady v čele s Argentincem Banegou.

Jenže v lize postupem času upadal do průměru. V posledním kole pak vyrobil v rozehrávce chybu, která silného soupeře posadila na koně. Viktoria nabídnutou příležitost chladnokrevně využila a vedení už nepustila.

„Byl to obrovská chyba a jsem si toho vědom. Takové opravdu dělat nesmíme,“ sypal si popel na hlavu pětadvacetiletý středopolař.

Na druhou stranu kreativní střední záložník jen těžko může hrát všechny míče na jistotu. Občas je taky třeba něco vymyslet a soupeře překvapit.

„Já jsem hráč, který se o to snaží. Chyba se stane, ale neomlouvám ji. Teď to jako tým musíme omezit a soupeři podobné šance nenabízet. Už proti Slovácku se o to budeme snažit,“ ujišťuje.

Hanáci nakonec prohráli v Plzni 0:2. Potřetí za sebou nevstřelili gól a pětizápasová série bez porážky, která jim po nepovedeném úvodu ligy znovu vlila novou naději do žil, je zapomenuta.

„Vypadalo to, že se už zvedáme. Po porážkách s Boleslaví a Plzní to šlo ale zase dolů. Nedá se ale nic dělat. Prostě se musíme zvednout a vyhrát jakýmkoliv způsobem,“ ví Houska.

Dobře si ale také uvědomuje, že v takové situaci není Sigma letos poprvé – tedy že v domácím zápase MUSÍ vyhrát.

„Takových zápasů už tady opravdu bylo hodně, takže je vlastně jedno, co budeme říkat do novin. Důležité bude, co předvedeme na hřišti. Že to musíme zlomit jsme si říkali před každým utkáním, přesto se nám domácí zápasy nedaří zvládat,“ podotkl.

Místo tvrze body pro soupeře

Domácí bilance Hanáků je opravdu tristní. Devět zápasů a v nich dvě výhry (nad Spartou a Duklou), dvě remízy, pět porážek. Osm bodů a k tomu skóre 8:18. Jen Karviná získala doma o dva body méně.

Jaký rozdíl oproti minulé sezoně, kdy Sigma udělala z Androva stadionu nedobytnou pevnost. A nakonec v ní taky ani jednou neprohrála.

Letos odjely s výslužkou v podobě tří bodů Slavia, Plzeň, ostravský Baník, Bohemians a naposledy Mladá Boleslav.

I proto pořád obchází olomoucký fotbalový svatostánek nervozita.

„Důvodů, proč se nám doma nedaří, je určitě víc,“ ví Houska.

„Jedním je určitě první gól. Dobře víme, že dnes ve fotbale první gól ve většině zápasů v lize rozhoduje. Ale stejně necháme si dát jeden, nebo dokonce dva,“ připomněl třeba zápas s Opavou, který Sigma na poslední chvíli dotáhla aspoň k remíze 2:2. Stahovat manko musela i se Zlínem.

„Většinou jsou to navíc hodně laciné góly. Po individuálních chybách, nebo ze standardek. Soupeře zbytečně pustíme do vedení a sami se strašně nadřeme. Zápasy se otáčí strašně těžko a hlavně to nejde každý zápas. Jednou dvakrát ano, ale ne pořád. To už prostě nesmíme připustit,“ tvrdí odhodlaně, i když do pohody má Sigma zřetelně stejně daleko jako do první šestky, po které před startem sezony pošilhávala.

„Když máte tolik bodů jako my, tak se samozřejmě hraje jinak, než loni. Minulý rok se nás skoro celý rok drželo štěstí. Taky jsme třeba udělali chyby, ale soupeři je nepotrestali. Nám naopak do brány padalo cokoliv. Když to šlape, tak je všechno jednodušší. Teď je to složitější, ale nedá se dělat nic jiného, než že se z toho vyhrabeme,“ doplnil.

V sobotu na oživlé Slovácko

Slovácko úplně snadným soupeřem nebude. V poslední době po změně trenéra ožilo. Vyhrálo 3:0 v Ostravě a naposledy vyšlo vítězně i z domácí divočiny se Spartou.

„Je vidět, že pan Svědík je zvedl. Je patrné, že hrají jiným způsobem. Daleko jednodušeji než v předchozích zápasech. Nevypustí jediný souboj. Lehké to nebude,“ říká Houska před sobotním zápasem, který pro něj bude už třiadvacátým v této sezoně.

„Sezona je delší než loni, ještě k tomu jsme měli evropské poháry. Únava už je větší. Ale připravení fyzicky jsme dobře. Musíme sebrat všechny síly a dát je do těch posledních dvou zápasů, abychom uspěli,“ prohlásil.

„Ve finále se to stejně hodně odvíjí od toho posledního zápasu. Když vyhrajete, tak ta atmosféra a energie je lepší. Když se prohraje, je to naopak a nastartovat se jak fyzicky, tak psychicky je náročnější,“ dodal.