Stejná pozice na konci sezony by znamenala nutnost hájit prvoligovou příslušnost v baráži se třetím týmem ze druhé ligy.

Strašák sestupu, který naposledy Andrův stadion navštívil před třemi lety, se už někomu možná znovu zjevuje v nočních můrách.

I trenér Václav Jílek dobře ví, že podzim nevyšel jeho týmu zdaleka podle představ.

„Měli jsme tři cíle,“ zahájil hodnocení první části ročníku zeširoka.

„Důstojnou prezentaci klubu v Evropské lize, postup do jara v MOL Cupu a vytvořit si v lize takovou pozici, abychom neměli starosti s bojem o záchranu,“ řekl kouč.

Mizerná první třetina ligy

Zatímco první dva body se podařilo naplnit, třetí nikoliv.

„Musíme si přiznat, že to tak je. Byť jsem si to nepřipouštěl, tak Evropa nás doběhla,“ míní Jílek, přičemž nemá na mysli to, že by hráči nezvládli nabitý letní program kondičně.

Spíš šlo o mentální stránku. „Uspokojili jsme se tím, že jsme se dokázali herně vyrovnat evropským týmům a nebyli jsme schopní přepnout to i na domácí soutěž tak, jak se to daří třeba Jablonci,“ uvedl kouč.

Po první třetině základní části měla Sigma na kontě pouhých šest bodů.

„To bylo velmi špatné a bude nás to ještě stát hodně nervů,“ ví Jílek.

Ve druhé polovině podzimu ale přece jen přišlo zlepšení.

„Když k devíti ligovým zápasů připočítám ještě pohár se Zlínem, tak jsme za dalších deset zápasů prohráli jen dvakrát, byť tam bylo dost remíz,“ hledal Jílek aspoň nějaká pozitiva.

Trápení v koncovce

Výhra nad Spartou, zázračný obrat v Karviné a ubojovaný triumf nad Slováckem, to byly tři tříbodové mače Sigmy ve zmiňovaném období.

„Co nás jednoznačně trápilo, to byla koncovka. Díval jsem se na statistiky a ve všech zápasech jsme byli mužstvem, které mělo víc brankových příležitostí. Drtivou většinu, včetně penalt jsme ale nedali,“ připomněl Jílek zahozené pokutové kopy Jakuba Plška s Mladou Boleslaví a Martina Nešpora se Slováckem.

„Nepotkali jsme se úplně s formou u hráčů, kteří by góly měli dávat. Kuba Plšek měl určitě o podzimu jinou představu,“ konstatoval Jílek

Nejlepší kanonýr Sigmy v minulém ročníku se v lize trefil jen dvakrát. Nejlepším střelcem byl s pěti zásahy v 17 utkáních zmiňovaný Nešpor.

Přestupová priorita? Zkušený stoper

I přes tyto problémy však Jílek touží po posílení na jiném postu. „Prioritou je pro nás zkušený stoper,“ prohlásil.

V posledních dvou zápasech ve středu obrany obdivuhodně zaskočil vedle Václava Jemelky Lukáš Kalvach.

„Má obrovskou přednost. Já říkám, že pokud hráč má fotbalovou kvalitu, ve čtení a ve vnímání hry, tak zahraje každý post. On je toho jasným důkazem,“ zopakoval Jílek slova, která pronesl už po Slovácku.

„Chová se tam naprosto přirozeně a správně. Situace správně načítá, mě osobně překvapil i v úspěšnosti obranných hlavičkových soubojů. S Vencou Jemelkou teď vytvořili velmi silnou stoperskou dvojici. Dvakrát jsme udrželi nulu, navíc pokud jde o situace ze hry, tak s malou nebezpečností soupeře. A to byla obranná čtveřice v hodně kombinovaném složení,“ zdůraznil Jílek.

Zároveň ale dodal, že s Kalvachem pořád počítá spíš do středu hřiště.

„Umím si představit, že tam ho využijeme lépe,“ uvedl Jílek. „Proto je důležité, abychom přivedli jedno zkušeného stopera, který zvládne tyto těžké zápasy.“

Když se to podaří, půjdou Hanáci podle kouče na jaře rychle nahoru. Oproti situaci před třemi lety, kdy Sigma nakonec pod Jílkovým vedením sestoupila.

„Hráči jsou o tři roky starší a tak by měli tlak okolí a výsledků nést daleko líp. Ale v některých zápasech jsme to neukázali. S Opavou, s Mladou Boleslaví, kolaps doma s Bohemkou. Z týmu ale cítím daleko větší odhodlání,“ tvrdí Jílek.

„Nechci říct, že jsme tam tenkrát měli „žoldáky“. To je silné slovo. Ale bylo tam hodně hráčů na hostování, nepodařilo se nám ani na jaře najít optimální složení. Teď si myslím, že to složení máme. Je jen potřeba urvat jedno dvě vítězství, získat sebevědomí a ono to půjde,“ věří. „A ještě toho stopera,“ dodal.