Po reprezentační přestávce se vrací pozornost fotbalových fanoušků k domácí FORTUNA:LIZE. Vzepětí a zlepšenou formu bude chtít potvrdit také olomoucká Sigma. Před pauzou slavně doma zdolala pražskou Spartu 1:0. V sobotu ji ale čeká další těžký zápas. Na Hanou přijede pátý Zlín.

Duel se Spartou nadchl všechny. Sigma byla lepší a dezorientovaným Pražanům nejspíš mohla dát i víc gólů než jen jeden. Olomoučané však potřebují záblesky zlepšení především potvrzovat opakovaně a z toho potom pokud možno uplést šňůru, po níž se dá vyšplhat v tabulce výše.

Proti Zlínu to budou muset zvládnout bez Šimona Falty. Šikovný záložník si nakonec bude muset odypykat trest za vyloučení v Liberci. Jakkoliv bylo nesmyslné, což potvrdila i odborná komise rozhodčích, disciplinární i odvolací komise se usnesly, že verdikty ze hřiště se měnit nebudou.

„Byl jsem na to od okolí připravován. Je to tak, jak to je. Víc už se k tomu vracet nechci. Musíme najít pro zápase se Zlínem jinou alternativu,“ řekl trenér Václav Jílek.

Další zranění? Prý jen drobnost

Do sestavy tak má nakročeno Václav Pilař. Fotbalista, který v začátku sezony naznačil, že i po komplikovaných problémech s kolenem má stále mimořádné schopnosti. Pak se ovšem na dlouho zranil. Po takřka dvouměsíční pauze způsobené svalovým zraněním se do hry vrátil na závěr zápasu se Spartou a hned ukázal, jak velký potenciál v něm stále dříme.

„Určitě byl zklamaný, ale prošel už tolika zraněními, že to prostě bere jako součást své kariéry. Takže žádná rezignace na něm vidět nebyla. Je to hráč, který chce být na hřišti a nechce se schovávat. Chce pořád ukázat svou kvalitu a stále má ambice. Věřím, že je bude moct předvést v nejbližších zápasech a že už ho budeme mít k dispozici trvale,“ řekl Jílek.

Jenže… Na úterním tréninku si Pilař poranil kotník a ve středu s týmem přípravu na hřišti neabsolvoval.

„Je to drobnost. Spíš si ho šetříme, aby byl připraven do soboty. Jestli jako hráč základní sestavy, nebo náhradník, to se ještě rozhodneme,“ uklidňuje však situaci Jílek.

„Jak se říká, že s vynucenou pauzou se vytrácí herní praxe, tak on je natolik zkušený, sebevědomý a kvalitní, že s tím by takové problémy mít neměl. Ukázal to i v těch patnácti minutách proti Spartě. Odvaha, vyhledávání situací jeden na jednoho, zakončení. To jsou věci, které má dané naprosto přirozeně. Svou kvalitou je schopen Šimona nahradit a mužstvu pomoct,“ dodal kouč Sigmy.

Lalkovič před podpisem

Dalších možností není v kádru Sigmy mnoho. Manzia je dál výkony nevýrazný, pro Texla není pozice na kraji optimální a univerzál Martin Hála je zraněný. Potrhané vazy v koleně jej na hřiště pustí nejdřív v závěru jara, byť reálnější je spíš příprava nové sezony.

A tak Hanáci nejen přemýšlejí o náhradě, ale i jednají. Na zkoušce si o smlouvu řekl hbitý Slovák Milan Lalkovič. Někdejší člen akademie Chelsea, který pak hrál především v nižších anglických soutěžích, se Sigmou vyjednává o kontraktu.

„Naturelem je trochu odlišný od hráčů, které tady máme. Je sebevědomý, velmi dobře technicky a rychlostně vybavený. Další věc je ale kondiční připravenost, kterou zatím nemá, protože dlouho nehrál. Pokud se to povede dotáhnout administrativně, tak bychom to chtě-li vyzkoušet,“ prozradil Jílek.