14. srpna 2005 se vraceli Olomoučané z Jablonce se třemi body naposledy. Góly tenkrát dávali v jejím dresu Brazilci Melinho s Gaúchem. Ze sedmadvaceti účinkujících na trávníku už ligu hrají jen veterán Josef Jindřišek a tehdejší teenager Kamil Vacek, shodou okolností dnes spoluhráči v Bohemians.

V lize a poháru od té doby hrála Sigma v Jablonci celkem dvanáct zápasů. Bodovala jedinkrát – loni v dubnu po bezkrevném výkonu týmu, ale zázračných zákrocích brankáře Buchty vydřela plichtu 0:0.

Nepříjemné prostředí s prazvláštní kulisou, kvality soupeře i podivné verdikty sudích, po kterých se spekulovalo o vlivu někdejšího svazového předsedy Miroslava Pelty – to všechno si Sigma v uplynulých letech zažila. I letos platí, že Jablonec udělal ze stadionu Střelnice nedobytnou tvrz.

„Doma je Jablonec nebezpečný. Z venku se mu teď moc body vozit nedaří. Ale doma zápasy zvládá. Viděl jsem zápasy s Baníkem či Mladou Boleslaví a hrál dobře,“ říká trenér Radoslav Látal.

Slova uznání má hlavně pro ofenzivu soupeře. Mladý rychlík Matoušek, v Olomouci dobře známý dlouhán Doležal, flexibilní záložník Sýkora – to jsou všechno hrozby. „Myslím, že se to bude hodně odvíjet od toho, jak si povedeme v obranné činnosti,“ říká vůdce olomoucké defenzivy a kapitán týmu Vít Beneš, který v Jablonci strávil sedm let, než se vydal na zahraniční misi do Maďarska. Když se z ní letos v zimě vracel do Česka, zakotvil na Hané.

„Jsem to spokojený po stránce fotbalové i životní. Možná to někomu bude připadat hloupé po tak krátké době, ale už se považuju za Sigmáka,“ řekl před zápasem na severu Čech.

Že Hanáci budou muset zpevnit defenzivu oproti posledním dvěma utkáním na Bohemians (2:3) a na Spartě (3:3), ví i kouč Látal. „Určitě nebudeme chtít nějak hodně couvnout. Částečně bych si přál, abychom hráli tak jako na Spartě. Hlavně směrem dopředu chceme rychlý fotbal. Musíme ale mnohem lépe bránit,“ uvedl olomoucký kouč, který v posledním duelu proti Opavě paradoxně nasadil sestavu bez typického defenzivního záložníka. Troufne si na to i v Jablonci?

„Trošku se nám to bude odvíjet i od zdravotního stavu, protože někteří hráči jsou nakřáplí. Nějaké změny uděláme. Ne kvůli výkonnosti, i když i v zápase s Opavou byly některé chyby, ale spíš kvůli soupeři,“ připustil Látal.

Poslední duel v Olomouci na jaře vyhráli Jablonečtí 1:2. Čerstvá posila Vít Beneš tehdy akrobatickým gólem v poslední desetiminutovce vyrovnával na 1:1, jenže soupeř ještě stihl strhnout vítězství na svou stranu. „O motivaci máme postaráno. Za poslední zápas jim máme co oplácet,“ řekl Beneš.

Podaří se ukončit dlouhou sérii bez vítězství? Zápas startuje v 18 hodin a vysílá jej O2 TV Fotbal.