Předchozí
1 z 12
Další

Hrozivý start

Skvělý výsledek z prvního zápasu na Baníku (3:0) vystřídala hrozivá série. Sigma čtyřikrát po sobě prohrála a pětkrát v řadě nevyhrála. Vše odstartovala domácí porážka se Zbrojovkou, kdy s Brnem doma padla po dvaceti letech. Následovala prohra na Spartě, se Slováckem a v Mladé Boleslavi s Hradcem. Až na druhý poločas proti Hradci to ale byly zasloužené porážky. Hanáci si nevytvářeli šance a výkony nebyly optimální.

„Chyběl drajv a kvalita,“ znělo často od trenéra Václava Jílka. Právě druhým poločasem s Hradcem se ale něco změnilo, přišla remíza s Libercem a tým začal sbírat body. Postupně se hra i výsledky Hanáků zlepšovaly. „Tým není mrtvý,“ hlásil odhodlaně kouč po utkání s Libercem.

Sportovní ředitel Sigmy Olomouc Ladislav Minář na předsezónní tiskové konferenci.
Minář: Chytil? Nejsme v koutě, chceme sportovní úspěch. Promluvil o posilách

Nepříjemnosti a výhrůžky

Zlepšeným výsledkům však předcházela nepříjemná situace, která byla samotnou kapitolou, kterou už by klub nikdy nechtěl zažít. Po utkání se Slováckem musela Sigma řešit výhružky fanoušků směrem k hráčům. Po špatných výsledcích se strhla vlna nevole také na sociálních sítích, kde se v komentářích objevovaly různé nadávky a urážky. Někteří jedinci zde přestřelili. Lidé nebyli spokojeni ani s tím, že odešli Kryštof Daněk s Václavem Jemelkou a peníze za ně nebyly lépe investovány do posil. Kromě toho se objevily informace, že by se mohla řešit změna trenéra, což Sigma ale následně popřela. Pro všechny v klubu to nebyly nejpříjemnější dny. S odstupem času v tom ale můžeme najít jednu pozitivní věc. Všechny tyto události mohly být jakýmsi stmelením a nakoply tým k lepším zítřkům, ač to sportovní ředitel Ladislav Minář takto neviděl: „Tohle nebylo impulsem ke zlepšení.“

Přesto hned nato sice Sigma prohrála v Hradci, ale v deseti předvedla ve druhém poločase srdnatý boj, při kterém se snažila s výsledkem něco udělat. „Zlom jsem viděl právě v tomto zápase. Vyříkali jsme si před ním ochotu bojovat,“ říkal s odstupem času trenér Jílek.

Po šesti kolech tak měla Sigma čtyři body, v dalších deseti jich udělala dvacet. „Mužstvo nerezignovalo, věřilo, že do suterénu tabulky nepatří a udělalo všechno pro to, aby se z něj dostalo. Není to bez výhrad, ale kluci plnili náročné herní způsoby a byli za to odměněni,“ dodal kouč.

Předseda spolku SK OLOMOUC SIGMA MŽ Jakub Beneš
Beneš: Lidé musí pochopit fungování klubu. Prozradil, kde jsou peníze z přestupů

Skvělý Chytil

V úvodních kolech, kdy se Sigmě příliš nedařilo, to bylo částečně i hrou Mojmíra Chytila. Proti Baníku byl chválen a dal gól, ale následně se mu příliš nedařilo uhrávat míče proti obráncům, ani se prosazovat střelecky. Hned třikrát šel okolo šedesáté minuty dolů. Ale nebyl v tom sám, ideální nebyla ani podpora od dalších hráčů.

„Bylo to o kvalitě, třeba útočné duo Řezníček - Ševčík to naše Chytil - Růsek předčilo,“ komentoval Václav Jílek domácí porážku se Zbrojovkou.

Od zápasu s Libercem se ale cosi změnilo. Chytil sváděl často vítězné bitvy proti obráncům, presoval a přidal také góly. Stal se klíčovým hráčem Sigmy a trenér Václav Jílek jej stáhl pouze jednou za rozhodnutého stavu 3:0 v Českých Budějovicích. Olomoucký forvard se prosazoval i proti silným týmům - dva góly dal Plzni, jeden Slavii. Dostal se do reprezentační formy a měl velký vliv na hru Olomouce.

Mojmír Chytil (vlevo). Čeští fotbalisté v přátelském utkání v Olomouci porazili Faerské ostrovy
Chytil jako Bican: Byl jsem dojatý. Na zápisné si po hattricku asi půjčím

„Odvedl skvělý výkon proti Baníku, potom měly jeho výkony sestupnou tendenci. Největší předností Mojmíra je, že se z toho nepos… a pracuje dál. Je tvrdý, na tréninku pracuje na hranicích možností a začíná se mu to vracet. Je to hráč, který poslouchá a vnímá. Nechá si poradit a neuráží se, když mu dáme nějaké výtky. Mentální rozpoložení hráče je jeho nejsilnější devízou,“ pokračoval Jílek.

Je však otázkou, zda jej bude mít k dispozici i pro jarní část sezony, protože se o něj zajímá Slavia a situaci sondovaly další dva kluby. Hráč by chtěl změnit adresu, ale klub se na to zatím příliš moc netváří. „Věříme, že jej udržíme. Samozřejmě se bude stále spekulovat, tak budeme rádi, když se to vyřeší co nejdříve,“ sdělil asistent kouče Jiří Saňák. „Momentálně za něj nevidíme náhradu a chceme upřednostnit sportovní stránku,“ dodal Minář.

Jistý (náhradní) brankář Trefil

Kromě špatných výsledků v úvodu přišla další nepříjemnost po třetím kole. Do té doby jasná jednička Matúš Macík se zranil. Řešilo se, kdo nastoupí místo něj. Olomouc přivedla také Viléma Fendricha, ale nakonec trenérský tým ukázal na mladého brankáře Jakuba Trefila, který do té doby podával dobré výkony v druholigovém béčku. A ukázalo se to jako dobrá volba. Mladý odchovanec se chytil a mezi tři tyče už nikoho nepustil. Má dobrou hru nohou, čímž pomáhal při rozehrávce a Sigmu dokázal podržet. Za rámeček si ale nejspíš nedá úvodní gól Liberce v osmifinále MOL Cupu.

Brankář Jakub Trefil na tréninku Sigmy
Z Rohožníku Trefil na Maltu. Loučil se esemeskou

„Kubovi jsem říkal, že bych očekával, že nám pomůže v některých situacích víc, protože na tréninku na mě i mužstvo působí dobře – jako gólman, který má klid. Proti Slavii to ukázal. Měl jsem z něj skvělý pocit, chytal těžké míče a vypadalo to strašně jednoduše, jako kdyby vařil polévku. Nebyla v tom žádná křeč,“ hodnotil po jednom ze zápasů Jílek.

Probuzený Růsek

Vzestup formy zaznamenal také Antonín Růsek. Dva góly, dvě asistence zatím nejsou taková čísla, jaká se od něj po příchodu čekala. Úvod sezony také neměl vůbec dobrý, protože se mu stejně jako celému týmu nedařilo ani herně.

„Naše očekávání jsou vyšší, je to hráč, který je ve finále obrovsky nebezpečný a komplexní. Sráží ho psychika, není dobře nastavený a často frustrovaný,“ říkal Václav Jílek.

Ale stejně jako Mojmír Chytil i on se posunul v průběhu sezony herně nahoru. A pokud útočné dvojici Chytil - Růsek zápas sedl, byli pro soupeře opravdu nepříjemní. Antonín Růsek kromě kvality na míči, kterou předváděl hlavně v závěrečné třetině podzimu a podtrhl to krásnou individuální akcí v Brně, kdy přihrál na gól Breitemu, pracoval i pro tým a naběhal spoustu kilometrů, což se do herního systému Václava Jílka hodí. Zvedl se tedy i běžecky.

„Tonda má naši důvěru. Říkal jsem mu, že nenaplňuje potenciál, protože není dostatečně agilní emocionálně ani běžecky. Například proti Slavii to byl ale diametrální rozdíl, je důležité, aby s Mojmírem dobré výkony opakovali,“ uznal trenér.

„Co se týče hry dopředu, tak jsou pro soupeře nechutní. Učí se hrát s tím, že se na ně soupeř chystá a záleží, jak často budou výkony opakovat,“ doplnil jej Saňák.

Charitativní zápas Děti dětem - 3.12.2022
FOTO: Hubníkovci ve futsalu rozdrtili Rozehnalovce. Bohulibý cíl je ale splněn

Nahrazení Jemelky a jistý Beneš

Kromě zlepšující se formy útočníků si dokázala Sigma relativně dobře poradit také s odchodem Václava Jemelky. Úvodní dva zápasy ještě reprezentační obránce odehrál v dresu Sigmy. Potom ale přestoupil do Plzně. Na pozici stopera přivedla Sigma náhradu v podobě Jakuba Pokorného. A po svém příchodu se usadil v základní sestavě.

Klíčovým mužem ve středu obrany byl ale na podzim Vít Beneš, který předváděl stabilně dobré výkony. Navíc k tomu přidal i dva důležité góly, které znamenaly body a hrozil ze standardek. I díky němu tak Olomouc neměla po odchodu Jemelky vzadu takové problémy, jaké se možná při přestupu stopera čekaly. Přesto by chtěl kouč Jílek přivést ještě levonohého stopera, který mu v kádru chybí. Momentálně ale s žádný Olomouc nejedná.

Přechod v rozestavení

Tříobráncový nebo čtyřobráncový systém? Jak kdy. Olomouc rozestavení během několika zápasů změnila a častokrát jí to pomohlo - ať už při bránění, kdy se změnou snažila eliminovat útoky soupeře, tak při ofenzivě, kdy se po změně dostala více do hry. Trenér Václav Jílek tak splnil, co říkal po svém příchodu na lavičku Sigmy, že by chtěl, aby jeho tým dokázal měnit rozestavení a byl v něm variabilní. Právě to se nyní ukázalo jako důležitá věc a on mohl reagovat na vývoj utkání.

(Ne)povedené posily

Před sezonou přišlo do Olomouce několik nových tváří. Denis Ventúra a Martin Košťál - tihle dva toho ale na podzim příliš neukázali. A ani ukázat nemohli. Slovenský středopolař naskočil do pěti duelů (dvakrát v základní sestavě) a odehrál ještě 120 minut v pohárovém duelu v Uničově, zbytek sezony promarodil. Trenér Václav Jílek však věří, že až se uzdraví, bude klíčovým hráčem. Zatím to vinou zdravotních komplikací neprokázal, teď je otázka, co na jaře.

„Když Denis Ventúra trénoval před zápasem proti Hradci, tak říkám, to je úplně jasný, jde okamžitě do základu a my to tam zvládneme. Byl jsem o tom přesvědčený, bohužel se zranění před zápasem znovu ozvalo. Je to skutečně hráč, který by nám obrovsky pomohl. Jsem o tom skálopevně přesvědčený,“ potvrdil Jílek.

Za největší zklamání se pak prozatím dá označit Martin Košťál. V lize se objevil jen na sedmnáct minut. Poločas dostal v MOL Cupu v Uničově, kde ale určitě nepřesvědčil, přidal tři zápasy za druholigové béčko a do statistik se nijak nezapsal. I on byl ale neustále mezi zraněnými.

Příprava: Sigma Olomouc - Kvítkovice
Sigma se s Kvítkovicemi zprvu trápila. Kanonádu pak ale řídili Chytil se Šípem

Ani Filipu Zorvanovi se zranění nevyhnula. Odehrál toho sice dvakrát tolik, co Denis Ventúra a měl povedené zápasy, kdy se snažil hru dirigovat, ale také on značnou část podzimu strávil na marodce, což mu zabránilo, aby se naplno ukázal a mohl se stát lídrem.

Kromě nich přivedl klub také Lukáše Vraštila. Roli vůdce defenzivy nepřevzal, ale měl dobré zápasy. Naopak se nechal nešikovně vyloučit proti Hradci a byly zápasy, kdy to nebylo ono. Další posilou měl být Jan Vodháněl. Měl dobré záblesky, ale šlo opravdu jen o ojedinělé situace. I on zatím zůstává daleko za očekáváním. Nepodařilo se mu ustálit výkonnost a nestal se rozdílovým hráčem.

Nevydařily se ani příchody brankářů Tomáše Digani a Viléma Fendricha. Při zranění Tadeáše Stoppena a Matúše Macíka se daly pochopit, ale právě uzdravený Stoppen a rozchytaný Trefil jsou odchovanci, jsou mladší a mají lepší výkonnost - tedy měli by dostávat nadále příležitost oni.

Křídla a nevytížený Matoušek

Když je řeč o posilách, tak Sigma bude shánět křídelního hráče. Tam se týmu úplně nedařilo. Jan Navrátil má jasnou důvěru trenéra Václava Jílka. Odehrál většinu minut, ale je to pořád stejná písnička - pracuje pro tým, nevypustí souboj, ani návrat a presuje. Ale nemá čísla (2 góly, 0 asistencí). Do systému Sigmy zapadá a i když nastupuje na postu, kde se očekávají i čísla, tak vlastně odvede maximum, protože je zřejmé, že jeho přínos týmu je v práci a produktivitu musí přidat někdo jiný.

Právě hra křídel ale nebyla u Sigmy na podzim optimální. Nevybavuji si příliš situací, kdy by jakýkoliv křídelní hráč (vystřídali se na tomto postu Zifčák, Vodháněl, Zorvan) vzal míč a obešel bránícího hráče.

SK Sigma Olomouc - FC Trinity Zlín, Václav Jílek
Jsme dlužni svým vizím i lidem. Matoušek musí přidat, říká kouč Jílek

Příliš šancí k tomu neměl ani Jakub Matoušek, kterému je to vlastní a ve druhé lize za béčko prokazoval, že formu má a právě tyto situace zvládal. U něj má však trenér výhrady oproti Navrátilovi právě v té práci pro tým a hře bez míče.

„Kuba je technický hráč, individuálně a rychlostně vybavený. Na druhou stranu tam není úplně kvalita řešení v součinnosti a okamžitá schopnost pracovat po ztrátě míče. Tedy nároky, které máme. Lidé po něm volají, protože vidí tu individuální kvalitu, přechod jeden na jednoho. Ale většinou to jsou situace, kdy jsme na míči. Musí výrazně přidat, není to o tom, že by to v sobě neměl, ale z hlediska kondice to není podle představ,“ hodnotil Jakuba Matouška Václav Jílek.

Na tomto postu je tedy určitě prostor pro zlepšení a posílení. Sigma se zajímá o prostějovského Vasila Kušeje, naopak situaci okolo Jakuba Matouška sondují Pardubice.

MOL Cup

Český pohár je trošku kaňka na konci relativně povedeného podzimu Olomouce. Na závěr měla Sigma formu a měla být jako čtvrtý celek FORTUNA:LIGY v pohodě. Jenže v osmifinále nestačila na Liberec a nejkratší cesta do Evropy se jí zavřela. Navíc vysokou porážkou 1:4. Už v prvním zápase MOL Cupu se svěřenci Václava Jílka neukázali v nejlepším světle, když Uničov vyřadili až po prodloužení a pouze vlastní gól třetiligového týmu pár minut před koncem odvrátil ostudu v podobě prohry 1:2. Také v dalším kole v Zápech se Sigma v úvodní půli trápila, ale duel zvládla otočit v devadesáti minutách. Pohár jí ale příliš v této sezoně nesedl.

„Snad když budeme v semifinále nebo finále, tak si na tento zápas nikdo nevzpomene,“ říkal po utkání v Uničově Mojmír Chytil. Bohužel, nepovedlo se.

Návštěvnost

I přes zlepšené výkony a výsledky fotbal v Olomouci příliš netáhl. Když tedy pomineme duel se Slavií. Na tu dorazilo přes sedm tisíc fanoušků. Jenže proti Zlínu či Jablonci překročila návštěva jen těsně dva tisíce. Ani na mistrovskou Plzeň to nebyla žádná hitparáda (čtyři tisíce diváků). Celkem na Sigmu na Andrův stadion dorazilo 26 544 lidí v sedmi duelech, což ji řadí až na třinácté místo - horší jsou pouze Hradec Králové a Pardubice, tedy týmy, které hrají na cizích stadionech a pak také Mladá Boleslav. Průměrně na tribuny v Olomouci dorazí 3792 diváků - v tom je Sigma desátá. Průměrně využije 30 procent kapacity (14. místo).

„Přáli bychom si plný stadion, ale ani když jsme tady skončili čtvrtí a hráli do posledního kola o třetí místo, tak lidé na ty průměrné týmy nechodili. Víme, že základem je opakovat dobré výsledky. Jsem přesvědčený, že by se návštěvnost zvedla, kdybychom hráli dva roky na špici, ale je to těžké,“ okomentoval Ladislav Minář.


Načítám tabulku ...