Slupnout chlebíčky, vyzunknout kafíčko, nebo třeba šťopičku něčeho ostřejšího. Zvednout ruku a za hodinku rychle domů. Takhle to na početné řadě míst v republice vypadalo při pořádání volebních valných hromad.

Stejně se nic nezmění, tak proč ztrácet drahocenný čas. Nejčastější a mnohdy neprůstřelný argument delegátů.

Letos je ale atmosféra jiná. Veřejný prostor ovládla naděje, že by se mohlo povést odstranit morálně prohnilý systém totalitního řízení fotbalu Romanem Berbrem a jeho nohsledy.

Někdejšího místopředsedu fotbalové asociace, „taťku“, „náčelníka“ či „Voldemorta“ smetla aféra se zpronevěřenými penězi, pod palbou je i zbytek vedení FAČR v čele s předsedou Malíkem, třeba kvůli kauze dezinfekce.

Afér už bylo mnoho. Teď je to však jiné. Fotbal zevnitř vycítil, že jeho kredit u veřejnosti je na hraně únosnosti. A že u letošních voleb má možná poslední možnost zvrátit vlastní cestu do kytek.

Okresy jsou klíč

Ozvaly se velké osobnosti a některé se dokonce i aktivně zapojily do revolučního kvasu. Karel Poborský ohlásil kandidaturu na předsedu FAČR.

Jeho spoluhráč ze zlaté éry reprezentace a vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer by mohl kandidovat v Čechách. Další bývalý hráč národního týmu Jan Rajnoch už vyhrál volby a stal se předsedou na Praze-západ.

Co táhne velká jména do fotbalového „pralesa“. Okresy jsou totiž klíčem pro „velkou“ valnou hromadu, kam už nejezdí zástupci nejmenších klubů, ale jen delegáti za příslušný okresní svaz. Kdo chce vyhrát valnou hromadu, musí mít podporu okresů.

Jde o nejpočetnější skupinu. Přesně z toho těžil Berbr. Přes tuto síť ovládal prostřednictvím současných i bývalých rozhodčích většinu okresních svazů v Čechách.

„Bylo smutné sledovat, jak se většina českých delegátů při hlasování upnula očima na místopředsedu Berbra a čekala, jestli zvedne ruku, nebo ne. A pak to opakovala podle něj,“ popsal nedávno běžný obrázek z valných hromad Bohuslav Charvát, dnes už bývalý předseda OFS Šumperk.

Šumperský okres uspořádal svou valnou hromadu jako první v Olomouckém kraji už 5. března a jeho novým šéfem se stal Vlastimil Faltýnek.

„Vidím tyto volby jako příležitost k očištění. A možná jednu z posledních, protože reputace fotbalu je vážně už na hraně,“ řekl krátce po svém zvolení. „Šance na změnu tu určitě je. Myslím si, že u nás na Moravě jsme byli až na výjimky celkem jednotní, problém byl ale v Čechách. Tam to byl tvrdý diktát. Kdo byl proti, byl trestán. To, že vyhrál v okrese Praha-západ Jan Rajnoch, je skvělá zpráva. Navíc nad svým protikandidátem, který byl Berbrův člověk, vyhrál drtivě,“ dodal Faltýnek.

Těžkosti s koronou a drama na Olomoucku?

V dalších okresech Olomouckého kraje se teprve na volby chystají. V koronavirové době to není nic snadného. „Je to samozřejmě odlišné od dřívějších „normálních“ dob. Museli jsme zvolit jiný prostor. Tradičně jsme se setkávali v jednom hotelu, který je teď uzavřen. Místo toho budeme ve školní jídelně, kde bude více místa,“ prozradil sekretář OFS Jeseník Josef Kalina.

Pro účastníky valné hromady jsou vyblokované i termíny pro antigenní testování v nemocnici. Osvědčení o negativním testu je povinné, stejně jako ochrana nosu a úst po dobu valné hromady. „Nyní zjišťujeme, kdo bude mít zájem. Zástupci klubů si mohou zajistit test i po vlastní ose, nesmí však být starší než 72 hodin,“ vysvětlil Kalina.

V Jeseníku se valná hromada bude konat 19. března. Na předsedu bude kandidovat pouze dosavadní šéf Milan Rác.

Ve stejný den budou volit také kluby na Prostějovsku. „Věřím, že všechno proběhne podle plánu. Ještě dolaďujeme poslední věci,“ konstatoval předseda Milan Elfmark.

Ten je nakonec jediným kandidátem na nejvyšší post i v nových volbách. Plumlovský František Kocourek, o kterém se spekulovalo, se bude ucházet "pouze" o místo ve výkonném výboru.

Už ve čtvrtek 18. března se bude konat volební valná hromada v Olomouci a tamní dění vykrystalizovalo ve solidně výbušnou směs. Kandidaturu na předsedu ohlásili tři muži. Dosavadní místopředseda Josef Ondroušek, šéf olomoucké Sigmy Jakub Beneš a také bývalý místopředseda fotbalového svazu Jiří Kubíček. Ten se ale netají tím, že má v plánu před volbou odstoupit a podpořit Ondrouška. „Urazilo mě, jak někteří funkcionáři z protistrany Pepu, což je slušný člověk, označují za Berbrovce. Kandiduji proto, abych měl prostor seznámit na valné hromadě zástupce klubů se všemi skutečnostmi,“ říká Kubíček.

Nejklidnější se naopak situace jeví na Přerovsku. Jednak se tam volby konají 23. března a podporu většiny podle všeho má stávající předseda Roman Páral. „Nevím o jiném kandidátovi a my jako klub žádného jiného nenavrhujeme. My jsme s prací pana Párala spokojeni,“ uvedl předseda Viktorie Přerov Břetislav Holouš.

„Na rozdíl od některých členů krajského výboru či okresů, hlasoval tak, jak jsme se na Moravě domluvili. Ne ve smyslu toho, jak si to přál pan Berbr. Mou podporu Roman Páral má,“ doplnil ho šéf Kozlovic Lubomír Korytko.

TERMÍNY OKRESNÍCH VOLEB V OLOMOUCKÉM KRAJI

Šumperk – 5. března (zvolen předseda Vlastimil Faltýnek)

Olomouc – 18. března (kandidáti Jakub Beneš, Josef Ondroušek, Jiří Kubíček)

Prostějov – 19. března (kandidát Milan Elfmark)

Jeseník – 19. března (kandidát Milan Rác)

Přerov – 23. března (kandidátky ještě nejsou uzavřeny)