Okresní přebor se bude hrát se 16 účastníky namísto čtrnácti, jak bylo dlouhá léta zvykem. Stejná změna čeká i na třetí třídu. Poslední novinka se týká čtvrté třídy, kde se letos hrálo ve dvou skupinách, jež měly 10, respektive jedenáct účastníků.

„Kluby nebyly spokojeny s tím, že odehrály za celý ročník třeba jen devět domácích zápasů, což je pochopitelné. Vzhledem k současnému počtu očekávaných přihlášek jsme proto přistoupili ke změně modelu. Pokud se přihlásí opravdu úplně všichni, budeme mít v mužské kategorii tři soutěže po 16 mužstvech,“ řekl Lukáš Bartoň, sekretář OFS Olomouc.

Čtverka se rušit nebude

V diskuzích fotbalových fanoušků se hojně diskutovala také varianta, že IV. třída bude zrušena úplně a místo ní budou dvě skupiny III. třída.

„O této možnosti jsme ale prakticky vůbec neuvažovali. Už teď byly v rámci IV. třídy mezi některými kluby velké výkonnostní rozdíly a padaly dvouciferné výsledky. Ve dvou skupinách třetí třídy by pak na sebe narážely kluby ze spodku čtyřky s týmy, které sestoupí z okresního přeboru, takže by to asi bylo ještě horší,“ uvedl Bartoň.

Při doplňování na nový počet účastníků tak logicky došlo na větší pohyb mezi soutěžemi, než obvyklé sestupy a postupy.

Místo v okresním přeboru si na hřišti vybojovali hráči béčka Bohuňovic a Nové Hradečné, osloveny pak byly i třetí a čtvrtý tým v pořadí III. třídy, což jsou Střelice a Grygov, které se také posunou o soutěž výš.

Posledním týmem, který doplní šestnáctku, bude Dlouhá Loučka, která by za normálních okolností z předposledního místa okresního přeboru sestoupila.

„Postupovali jsme přesně podle soutěžního řádu. V případě doplňování soutěží se oslovují kluby do 4. místa a poté sestupující,“ vysvětlil Bartoň.

Kde skončí Nemilany?

Ještě k širším změnám pak dojde ve třetí třídě. Paradoxně ale předposlední Luká sestupu do nejnižší soutěže neunikla.

„Důvodem je, že jsme měli dvě skupiny čtvrté třídy, takže jsme museli oslovit nejprve první čtyři mužstva z obou skupin, na sestupující se tak už při doplňování účastníků třetí třídy nedostalo,“ řekl Bartoň.

Vedle Štarnova a béčka Slatinic se dostane na Hraničné Petrovice, Těšetice, Odrlice, Královou a B-tým Příkaz.

Oproti minulému ročníku se očekává, že se nepřihlásí B-tým Velkého Týnce.

Samostatnou kapitolou jsou pak Nemilany. Které se loni hned na začátku podzimu odhlásily z I. B třídy a disciplinární komise je odeslala až do nejnižší soutěže okresu.

„Komunikace s vedením nebyla nejlepší, tak uvidíme, jestli nakonec přihlášku nestáhnou,“ řekl Bartoň.

Jasno bude nejpozději po losovacím aktivu OFS Olomouc, který je na programu 11. července.

Seznam družstev podle soutěží:

Okresní přebor:

Nová Hradečná, Lužice, Sigma Hodolany, Příkazy, Červenka, Horka, Bohuňovice B, Střelice, Újezd, Šumvald, Grygov, Náklo, Drahanovice, Přáslavice, Blatec, Dlouhá Loučka.

III. třída:

Odrlice, Těšetice, Pňovice, Hlubočky B, Slavonín B, Babice, Chválkovice B, Štarnov, Slatinice B, Jívová, Nedvězí, Příkazy B, Bouzov, Hraničné Petrovice, Mladeč, Králová.

IV. třída:

Střeň, Mladějovice, Vilémov, Jiříkov, Dalov, Libavá, Huzová, Hnojice, Moravská Huzová, Nemilany, Doloplazy B, Luká, Horní Loděnice, Velký Újezd, Drahlov, Štěpánov.