V uplynulé sezoně měl okresní přebor 15 týmů, stejně tak III. třída a IV. třída měla 14. V novém ročníku bude rozdělení trošku jiné. Do okresního přeboru a III. třídy půjde 16 týmů, ve „čtverce“ jich bude jen 12.

„Byla pro nás priorita, aby byl sudý počet týmů. Stejným modelem se měla odehrát už uplynulá sezona, jenže před ní nebyl u týmů ze III. třídy zájem o posun výš - tentokrát byl. Ještě byla nyní možnost rozdělit počet účastníků na šestnáct v okresním přeboru a po čtrnácti ve III. a IV. třídě. Jenže víme, že ve IV. třídě jsou největší problémy, tak jsme klubům chtěli ulevit a zvolili druhou variantu,“ přiblížil sekretář OFS Olomouc Lukáš Bartoň.

Rozhodlo se tedy, že okresní přebor bude rozšířen z nynějších patnácti celků na šestnáct. Ze III. třídy postoupil Štarnov a soutěž doplnily páté Chválkovice B, do I. B postoupily Hodolany.

V soutěži však zůstává také poslední Grygov.

Pohárová desítka + poslední tango Bobbyho Zlámala. Libor Žůrek
V Kojetíně fotbal nejspíš nebude. Ostuda, má ho každá vesnice, říká Žůrek

Proč? Vysvětlení je jednoduché a vychází ze soutěžního řádu. Postup se nabízí prvním čtyřem týmům. V této situaci tedy prvnímu Štarnovu, který postoupil, druhé Příkazy B postoupit nemůžou, protože jejich áčko hraje právě okresní přebor a týmům Slavonína B a Drahanovic, které postup odmítly. Po prvních čtyřech týmech je podle soutěžního řádu §21, který se zabývá doplněním soutěží, potřeba nabídnout setrvání v soutěži sestupujícímu celku a teprve až potom přichází na řadu celky na pátém a horším místě v nižší soutěži.

Z toho vyplývá, že Grygov doplní soutěž jako setrvávající sestupující tým. Chválkovice B tedy nejsou postupujícím týmem, ale tím, který soutěž doplnil a v příští sezoně si zahrají okresní přebor.

„Samozřejmě pokud by týmy Slavonína B nebo Drahanovic projevily zájem postoupit, tak by poslední tým z okresního přeboru padal,“ potvrdil Bartoň. Prostě a jednoduše, aby tým z okresního přeboru při rozšíření účastníků na 16 sestoupil, musely by projevit zájem o postup tři týmy, které se umístily do čtvrtého místa ve III. třídě.

Loučku zachránil Bouzov

Obdobná situace nastala ve III. třídě. I zde se počet klubů navýšil z patnácti na šestnáct. Postoupil do ní ze IV. třídy Štěpánov a Město Libavá. Při doplnění soutěže se pak dostalo také na třetí Nemilany a čtvrtý Velký Újezd.

Naopak v soutěži zůstává v tomto ročníku poslední Dlouhá Loučka, protože se odhlásil Bouzov a obdobně jako v okresním přeboru Grygov i Dlouhá Loučka doplní soutěž jako setrvávající sestupující tým.

„Nastal podobný princip, první čtyři týmy postoupily, potom je na řadě Dlouhá Loučka jako sestupující a až potom podle soutěžního řádu přichází na řadu pátý tým z nižší soutěže. Kdyby Dlouhá Loučka nechtěla zůstat ve III. třídě, nabídne se postup pátým Mladějovicím,“ popisoval opět Bartoň.

80 let fotbalu v Kovalovicích
OBRAZEM: Kovalovice slavily osmdesátku i postup. Přijely i legendy Sigmy

„Dlouhá Loučka si podala přihlášku do III. třídy a bude tak posledním doplňujícím družstvem do šestnácti účastníků,“ potvrzuje zápis STK. Dlouhá Loučka by i v tomto případě za normálních okolností sestupovala, jenže ji zachránilo odhlášení Sokolu Bouzov. Ten se navíc nepřihlásil do žádné soutěže OFS Olomouc. Podle informací Deníku se však přihlásil pod hlavičkou Olešnice u Bouzova B a hrát by měl nejnižší soutěž OFS Šumperk na hřišti v Bouzově.

Tři nové týmy

Na úkor vyšších soutěží se zúžila IV. třída a to i přesto, že v ní jsou přihlášeny tři nové týmy. Příští sezonu odehraje ve dvanácti týmech. Nově se do ní přihlásilo béčko Sigmy Hodolan a také si ji zahraje Náklo a Lutín B.

I ve IV. třídě se našel jeden tým, který nastupoval v uplynulém ročníku a v tom dalším se do žádné soutěže OFS Olomouc nepřihlásil. Tím je Horní Loděnice.

Mělo cenu vůbec hrát?

Zástupci OFS Olomouc zveřejnili příspěvek s rozdělením soutěží na sociální síti Facebook a pod ním se strhla vlna negativních reakcí.

„Degradace soutěže.“ „Kdo to vymyslel.“ „Kdo si to vybrečel.“ Mělo vůbec cenu letošní sezonu hrát?“ „A to jsme si mysleli, že staré pořádky s novým vedením skončily. Tak kulový. Přepřáhli jsme a jedeme dál.“

Sokol Dlouhá Loučka - Sokol Bouzov 6:7
Nevídaný mač. V Loučce nedal ani jeden tým dohromady 11 hráčů, padlo 13 gólů

Tohle je výběr několika komentářů pod seznamem týmů v jednotlivých soutěžích. „Nevím, proč jsou negativní ohlasy. Je potřeba si nastudovat soutěžní řád, kde STK odkazuje na §19 (sestupy) a §21 (doplnění soutěží). Postupovali jsme přesně podle soutěžního řádu, který říká, že se posun o soutěž výš nabízí do čtvrtých míst a potom přichází na řadu nabídnutí setrvání sestupujícímu. Pokud nemá zájem v soutěži zůstat, nabízí se to dalším v pořadí. Kdyby tohle v soutěžním řádu nebylo, tak samozřejmě automaticky pokračujeme dál, že to nabídneme pátému týmu a dalším v pořadí. Nemůžeme se jen tak rozhodnout, že někdo sestoupí nebo nesestoupí, musíme postupovat podle soutěžního řádu,“ vyjádřil se Lukáš Bartoň.

Losovací aktiv je na programu 7. července.