Osm, sedm, šest. Fotbalisté Hodolan nemají problém svým soupeřům v olomouckém okresním přeboru nasázet takové množství branek a v právě probíhající sezoně to několikrát zopakovali. Ale není to tak, že by demolici řídil jeden kanonýr, který by se postaral o většinu branek a na kterého by Sigma spoléhala.

„Hrajeme to, aby nás fotbal bavil, vyhrávali jsme a udrželi si pozici, kterou máme. Určitě hru nesměřujeme na jednoho, kdo dá nejvíce gólů,“ popisoval Tomáš Alka.

Právě šestatřicetiletý fotbalista se o víkendu urval ze řetězu. Hodolany vyhrály v Újezdě 7:0 a Alka nasázel čtyři branky.

„Ježíš, to jsem dal možná tak v dorostech. Většinou jsem končil u dvou gólů v zápase,“ lovil v paměti, kdy se mu takový počin naposledy povedl.

Čistý hattrick stihl už za poločas. První a třetí branku dělilo pouze osmnáct minut. „První padl po přihrávce pod sebe do prázdné, potom to byly dvě hlavičky po krásných centrech - jednou zprava, jednou zleva,“ popisoval Alka.

Posledním gólem celé představení Hodolan v Újezdě zakončil. „Byl to nákop a po zpracování z otočky,“ dodal.

Tomáš Alka se díky povedenému odpoledni stal nejlepším střelcem svého týmu. V soutěži je se čtrnácti brankami celkově třetí tabulce střelců a na první místo ztrácí tři trefy. Navíc mu na paty šlapou další spoluhráči Jakub Kaczmarczyk (13), Michal Spáčil (10), David Dočkal (9) a Marek Fiala (9).

„V půlce sezony jsme se ze srandy bavili, že by někdo mohl krále střelců vyhrát, ale nijak jsme to neprožívali,“ usmál se Alka.

A ještě aby se hráčům střelecky nedařilo, když mají ve své sestavě bývalého reprezentanta Marka Heinze. „Je to super s ním hrát, v kabině si sedl a má obrovské zkušenosti,“ prozradil Alka.

Sám Heinz má na kontě šest gólů, což není na první pohled tolik, kolik by někteří mohli čekat. „Ale on nemá tak velké zápasové vytížení, nehrává celé zápasy. Navíc umí rozdat výborné balony a spíše právě nahrává a připravuje šance spoluhráčům,“ objasnil Alka.

Sigma Hodolany míří neohroženě za postupem do I. B třídy. Po osmnácti kolech je první s náskokem deseti bodů na Blatec. „Ambice tam jsou,“ potvrdil Alka.

I proto se na ně někteří soupeři chtějí vytáhnout. „Někdy je to tvrdší, ale už jsme si zvykli,“ sdělil Alka.

Fotogalerie: Fanoušci na zápase okresního přeboru Hodolany - Červenka

V zápasech jim pomáhají také fanoušci, kterých v Olomouci na domácí zápasy chodí kolem čtyř stovek, vytváří fantastickou atmosféru, používají dýmovnice a v hojném počtu jezdí také na venkovní duely.

„Jsou náš dvanáctý hráč, naprostá bomba a v okresu je to rarita. Hraje se hned úplně jinak, když vás ženou. Je to radost před nimi nastupovat. I kvůli nim hrajeme pořád stejně, jako by to bylo 0:0 a nemůžeme přestat hrát za stavu 4:0. To není náš styl, snažíme se užít si to,“ uzavřel Tomáš Alka.