„Věděli jsme, že to nebude lehký zápas, protože mezi námi a Libinou byl rozdíl pouze tří bodů. Zároveň jsme měli v hlavách, že na podzim nebyl náš zápas s nimi úplně ideální,“ narážel tento 23letý borec na zápas čtvrtého kola, kdy Náměšť podlehla soupeři z Šumperska hrozivým poměrem 0:8. „Nyní ale sklízíme ovoce vydřené přípravy, bez ohledu na soupeře se snažíme hrát to, co chceme a zatím nám to vychází. Samozřejmě trochu i díky štěstí,“ dodal ale už spokojeně.

Gól? Klíčový!

On sám přispěl ke konečnému výsledku 4:0 jednou brankou, když sedm minut po poločase, který jeho celek zvládl 1:0, překonal gólmana Doubravku podruhé, na což pak zanedlouho navázal i čerstvě vystřídaný Ondřej Brhel a zvýšil na 3:0.

„Myslím si, že ten gól byl možná klíčovým momentem. V první půlce jsme totiž byli sice lepší, ale chyběl nám ve hře potřebný klid. Pořád jsme se báli, abychom z nějaké blbé chyby neinkasovali, protože hřiště bylo suché a dost to drhlo. A když jsme najednou vedli 2:0, tak ten potřebný klid na naše kopačky konečně dorazil,“ popisoval.

I. A třída, skupina A: Náměšť na Hané - Libina (13.4.2024)
FOTO: Náměšť na Hané pokračuje ve své jarní jízdě. Libina odjíždí domů s čtyřkou

Změny k lepšímu

Od začátku jara zaznamenal náměšťský klub obrovský herní i výsledkový posun. Zatímco po třinácti zápasech podzimní části byl v tabulce poslední s pouhými šesti body, po zimní pauze jich ze čtyř zápasů získal deset za tři vítězství a jednu remízu s působivým skóre 11:5. I tak mají ale borci z tohoto olomouckého městysu ze soutěže stále spíše respekt.

„Je to zatím super, ale snažíme se na to nemyslet a jít krok po kroku. Přece jen, je nás do bojů o záchranu stále namočených celkem dost a stále je ještě dost zápasů, které musíme zvládnout, před námi,“ varuje Řípa a pokračuje: „Za naším vzestupem stojí příchod trenéra Hrubého, který přivedl i nové hráče. Navíc zapojujeme i dorostence, což tady chybělo. Začali jsme také chodit na tréninky ve větších počtech a ty tak získaly kvalitu. To všechno zvyšuje i naši chuť do fotbalu.“

Konečně se diváci baví

Jak ale následně tento borec přiznává, výsledky nebyly úplně tou top prioritou, kterou si Náměšťští v zimních měsících stanovili. Klub se totiž v té době po všech stránkách vůbec nenacházel v situaci, která by se dala označit za dobrou a nutností bylo mužský fotbal vůbec nakopnout, aby v obci neumřel úplně. A to bez ohledu na to, zda bude tým i nadále v I. A třídě, nebo nakonec skončí ještě o úroveň níže.

„Šlo prostě o to, abychom si ten fotbal začali znovu užívat a hrát také trošku pro diváky, protože v posledních letech se na to prostě moc dívat nedalo. A už za tu krátkou chvíli jde poznat, že se nám to daří. Dříve totiž na nás chodilo lidí podstatně méně a i ze hřiště bylo cítit, že je pro ně sledování naší hry spíše utrpením,“ vysvětluje borec, který v aktuální sezoně na své konto přidal šest přesných zásahů. O tomto číslu sice říká, že není úplně špatné, avšak mohlo být výrazně lepší, protože na podzim nedokázal, v rámci celotýmového trápení, proměnit hned tři pokutové kopy.

FC Dolany - Sokol Čechovice
KP: Medlov vyloupil Brodek, Litovel má bod, Bohuňovice po něm sahaly u favorita

Pivín má kvalitu, ale my také

První velký test náměšťského vzestupu ale přijde až tuto sobotu, kdy se Hrubého svěřenci vydají na hřiště nováčka a jednoho z největších překvapení soutěže z Pivína. Tamní celek v celém dosavadním průběhu prohrál jen dvakrát a s 35 body se drží na parádním třetím místě pouze bod za druhou Pasekou.

„Snažíme se pořád jít zápas od zápasu bez ohledu na to, proti komu hrajeme a víme, že v této soutěži je v podstatě hratelný každý. O dost těžší je to jen s Olešnicí. Samozřejmě víme, že Pivín má hodně kvalitní hráče, ale to my máme také. Budeme se tedy znovu snažit držet své hry, předvést co nejlepší výkon a uvidíme, jak to dopadne,“ uzavřel Jakub Řípa na vítězné a optimistické vlně.