Dolanům paradoxně k cestě za záchranou pomohl zpackaný zápas s Medlovem, se kterým prohrály na vlastním hřišti pět kol před koncem 0:6.

„Ta prohra byla opravdu krutá a museli jsme si po zásluze vyslechnout od vlastních fanoušků své. Ale mělo to obrovský efekt. Na tréninku bylo najednou další týden šestnáct lidí, takže ten zápas byl zlomový,“ prozradil trenér Dolan Zbyněk Odstrčil.

Ten měl totiž v jarní části sezony problémy s tréninkovou docházkou. „Hráči se nemohli účastnit z nejrůznějších důvodů a my jsme museli rotovat se sestavou, což byl jeden z důvodů, proč se nám na jaře nedařilo,“ přiblížil, proč jeho celek prohrál na jaře devět zápasů v řadě a získal pouze devět bodů. Když se k tomu přidají čtyři prohrané zápasy z konce podzimu, tak byla na světě hrozivá třinácti zápasová šňůra bez vítězství.

Za to na podzim to byly úplně jiné Dolany. Dokázaly porazit pozdějšího mistra ze Všechovic vysoko 4:0, bod uhráli v Medlově a jen těsně prohráli s Lutínem. „Na podzim jsme ještě nebyli pod tlakem a neměli jsme v těch zápasech co ztratit. Na jaře už jsme měli v hlavách, že musíme,“ zdůvodňoval dolanský kouč.

Velkým problémem Dolan byly penalty a to jak ze hry, tak v rozstřelech. V nich totiž neuspěly ve všech pěti pokusech. Porazily pouze Hněvotín, který se potom ale odhlásil. „Povedla se nám unikátní série neproměněných pokutových kopů,“ litoval Odstrčil. Hned v prvním kole s Jeseníkem neproměnili jeho svěřenci penaltu za stavu 2:2 a v nastavení inkasovali na 2:3. Další pokutový kop nedali v Losinách a prohráli 1:2 a všechno podtrhli v Medlově, kdy mohli rozhodnout z jedenácti metrů v nastaveném čase, ale nakonec padli v rozstřelu. „Po takové sérii a s přibývajícími prohrami jsme si přestali věřit,“ hledal Odstrčil další důvody, proč Dolany hrály o udržení tak dlouho.

Celek nedaleko Olomouce získal na vlastním hřišti nejméně bodů ze všech účastníků soutěže. Bylo jich pouhých devět. „Nedařilo se nám překlápět vyrovnané zápasy na svou stranu. Pořád jsme chtěli, ale většinou to je tak, že čím více chcete, tím spíš se nedaří. Potom jsme se dostali pod psychický tlak a nedařilo se nám téměř nic,“ litoval Zbyněk Odstrčil.

Na nepovedené sezoně našel přece jenom jedno pozitivum, podařila se záchrana. „Hráči a všichni v klubu se v závěru sezony semkli a podřídili fotbalu všechno. Takže jsme to dotáhli společnými silami k úspěšnému konci,“ byl spokojený a dodal: „Uplynulou sezonu hodnotím jako velice náročnou.“

Sezona Dolan

Nejlepší střelec: Jaroslav Grézl - 6 gólů

Nejtrestanější hráč: Filip Jíša - 9 ŽK

Nejužitečnější hráči: Lukáš Chlanda, Václav Kubeček a Filip Jíša.

Nejlepší zápas: Velké Losiny – Dolany 8:1

Nejhorší zápas: Dolany – Všechovice 4:0