Dvacet kilometrů dělí Olomouc a Prostějov. V tabulce druhé nejvyšší soutěže jsou to čtyři příčky, ale pouze jeden jediný bod. Jedenáctá Sigma jich má po sedmnácti kolech 21, sedmé Eskáčko 22.

Podle těchto statistik by mělo jít o vyrovnané střetnutí. Do jarní části F:NL vstoupily oba celky remízou. Ligová rezerva si odvezla bod z Opavy za výsledek 2:2, Prostějov hrál doma s Varnsdorfem 1:1.

Oba týmy z Olomouckého kraje přitom zachraňovaly body až v závěru, prostějovský Bialek dokonce v nastavení. „Určitě je to nakoplo. Tím, že je to derby, bude zápas více sledovaný. Přijede určitě i hodně lidí z Prostějova. Utkání bude mít větší náboj. Doufám, že se na něj kluci těší,“ říká trenér Sigmy Augustin Chromý.

SK Sigma Olomouc - SK Dynamo České Budějovice
Kloužeš, přezuj se, slyšel Vodháněl od sudího. Poslechl a dvakrát slavil

Prostějov s Olomoucí na sebe narazí znovu po měsíci. Kádry se utkaly také v zimní přípravě na umělé trávě v Řepčíně, kde se rozešly smírně 1:1 po brankách Tomáše Zlatohlávka a Davida Zbožínka.

Na podzim dokázalo béčko Sigmy vykrást prostějovský stadion vítězstvím 3:1. Tehdy se prosadili Matěj Hadaš, Jáchym Šíp a Jiří Spáčil. Za domácí snižoval Jan Koudelka, který se spoluhráči dohrával o jednoho hráče méně kvůli vyloučení Solomona Omaleho.

Kádr Prostějova celkově prošel v zimě výraznou obměnou. „Prostějov má stále velkou kvalitu. K výborným ofenzivním hráčům Koudelkovi a Bartolomeuovi přibyl Malec. Hrotový hráč, kterého známe z působení v Sigmě. Částečná obměna v týmu soupeře sice nastala, ale charakteristické rysy a znaky Prostějova zůstávají stejné,“ zhodnotil Chromý.

Utkání 8. kola první fotbalové ligy: SK Sigma Olomouc - FC Baník Ostrava 17. září 2021 v Olomouci. (vpravo) Martin Hála z Olomouce.
Bývalý sigmák Hála pálil poprvé po odchodu. Gól věnoval i očekávanému potomkovi

Na domácí straně se diváci pravděpodobně mohou těšit na zkušené borce, kteří se vrací po zranění nebo nedostávají příliš prostoru v áčku, jako jsou brankář Matúš Macík, obránce Juraj Chvátal či útočník David Vaněček.

Utkání na Andrově stadionu startuje dnes v 16 hodin.