Stačí vzpomenout na minulou sezonu. Tehdy byli po podzimní části soutěže předposlední, bez jediné výhry a komplikovaně dávali dohromady kádr, který se na jaře popere o záchranu.

To se nakonec povedlo, Nové Sady pokračují v přestavbě týmu. Během třinácti podzimních utkání nasbírali 14 bodů, na sestupové pozice mají šestibodový polštář.

„Lehounce za očekáváním jsme asi zůstali. Tak tři nebo čtyři body, řekl bych,“ přemítal trenér Rostislav Sobek.

Jeho tým bodoval hlavně doma, venku uhrál ze šesti pokusů jedinou remízu hned na začátku soutěže v Brumově. Naopak doma Novosadští porazili silné Hranice i Kozlovice, rozstřílel i nováčka z Všechovic 5:0. Dvě výjimky se ale našly. Hned první duel doma s HFK Olomouc, který „hanácké Clásico“ ovládl 3:1 a pak černožlutí narazili ještě v posledním utkání se Slavičínem.

Karel Brückner na Zápase století v září 2019 na Andrově stadionu v Olomouci
Karel Brückner slaví "80". Muž, který předběhl dobu. FOTOGALERIE

„Doma jsme podle mě měli o trochu těžší los, paradoxně se nám ale dařilo bodovat. Až na zápas s HFK to bylo velmi slušné i herně. Na rozdílech ve výkonech doma a venku musíme zapracovat,“ uvědomuje si Sobek.

„Máme ale mladý tým a ten má sklony k nevyrovnaným výkonům. Taky nám přišli až v září dva důležití hráči Březina a Václav Novotný. Vzhledem k tomu, kde jsme byli před rokem, jsme se určitě posunuli. Možná to mohl být větší posun, kdybychom přivedli několik hotových hráčů. Celý klub ale chce jít jinou cestou. Možná pomalejší, ale řekl bych trvalejší,“ konstatoval kouč.

„I s přihlédnutím k našemu rozpočtu přivádíme hráče z nižších soutěží, nebo mladé hráče, kteří chtějí hrát divizi, zlepšovat se a třeba se někam posunout,“ dodal.

PARÁDNÍ PODZIM NEČEKANÉHO KANONÝRA

Když se pak takový příchod takzvaně „povede“, jsou z toho krásné příběhy. Třeba jako v případě skromného ostrostřelce Josefa Drábka. V šestatřiceti letech přišel z Doloplaz z I. B třídy jako posila B-týmu, nakonec se ale stal nejlepším střelcem divizního áčka s osmi góly. Zazářil především v duelu s Přerovem, který rozhodl hattrickem.

„Je to všechno nad plán. Nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl hrát za áčko. Vážím si, že jsem i v takovém věku dostal šanci i že jsem dal nějaké góly,“ vykládal.

„Mira Lojka (trenér béčka) o něm věděl dobře, že je to hráč, který umí dávat góly. Postupně jsme se naučili jej využít a on nám krásně oplatil, že tým trochu hraje na něj. Hlavně je to ale velký příklad pro mladé hráče. Je to člověk, který má rodinu, zaměstnání, přesto všechno krásně stíhá a dává fotbalu, to co by měli dávat všichni. Naši mladí kluci si od něj mají hodně co vzít,“ říká trenér Sobek, kterého ale těší, že Nové Sady už nestojí na křehkých nohách a na jednom hráči.

„Možná je to cennější, že v každém zápase vystoupil z řady někdo jiný. Jednou to byl střelecky Šuba, jednou podržel brankář Zbořil, jindy zase jako s Přerovem zazářil Pepa Drábek. Máme to postavené na kolektivním pojetí a tým pak pomůže i jednotlivcům,“ uvedl Sobek.

Ten už pomalu přemýšlí nad jarní částí .

„Tak to mají asi všechna mužstva na naší úrovni,“ usmívá se.

„Hrozí, že nám někteří mladí odjedou na studijní pobyty do zahraničí, jako třeba u Březiny. Pořád jsou tady věci jako přívýdělky v Rakousku, takže neustále musíte něco řešit a tým okysličovat, určitě zase vyzkoušíme v zimě několik hráčů z nižších soutěží. Uvidíme, jak to dopadne,“ dodal.

A jaké cíle staví trenér před tým pro jaro?

„Samozřejmě budeme chtít zůstat ve středu tabulky a nemít strach o záchranu. Hlavně ale budeme chtít dobře reprezentovat klub. Nejen třeba výsledky, které změří tabulka. Chceme dělat dobrý sport, který nás bude bavit a přinášet radost,“ uzavřel.

FK Nové Sady

Divize E

10. místo

14 bodů, skóre 21:24

4 výhry, 2 remízy, 7 porážek

Nejlepší střelec:

Josef Drábek – 8 gólů

Nejpovedenější zápas:

Doma s Hranicemi 3:0 – kvalitní výkon proti favoritovi zejména po stránce bojovnosti, ale taky taktiky.

Nejužitečnější hráč:

Josef Drábek – v pokročilém věku je vzorem pro ostatní ohledně přístupu k fotbalu, navíc se postupně i rozstřílel