„Vzhledem k ambicím i kvalitě kádru Blanska je sedm bodl poměrně dost. Na kluky ale stejně budu apelovat, aby se pokusili vytlačit z toho co nejvíc. Tedy aby ten náskok smazali,“ řekl před startem jara v MSFL sportovní ředitel Sigmy Ladislav Minář.

„Je to pro mladé kluky tlak, ale ten na ně právě vytvářet chceme. Jedině tak zjistíme, jak jsou odolní. A kdo chce jednou hrát ligu, tak prostě odolný být musí,“ dodal s tím, že pro Sigmu, jejíž filozofie je založená na výchově mladých hráčů pro nejvyšší soutěž, by bylo nejlepší, kdyby B-tým mohl hrát ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE.

„Pro růst hráčů je to nejlepší. Když jsme v minulosti druhou ligu hráli s těmi mladými a možná i trochu na sílu, tak jsme ty hráče jednak dostali víc do podvědomí ostatních druholigových klubů a navíc i daleko rychleji zvyšují výkonnost. Během půl roku jsme najednou měli pět hráčů, kteří byli schopní hrát ligu,“ uvedl Minář s odkazem na úspěšnou generaci hráčů jako Ševčík, Chorý, Kalvach, Plšek a další.

Lehké to nebude, jsou tam i další vlčáci

Talentované hráče, kteří vyjdou z dorostu, by nejraději ve druhé lize viděl už nyní.

„Realita je ale taková, že mladé hráče do druhé ligy nikdo moc nechce. Všichni hledají spíš zkušené,“ vysvětlil Minář, proč by měl raději ve druhé lize vlastní tým.

„Lehké to nebude, to víme, jsou tam i další vlčáci, Uničov, Frýdek-Místek… Někdo má postupové ambice, někdo ne. Uvidíme,“ dodal.

I kdyby se atak na nejvyšší příčku nepovedl, nešlo by podle něj o tragédii. Hrát MSFL je pro malé hráče pořád lepší, než Juniorská liga, jež skončila po minulé sezoně.

„V každém případě jsme rádi, že hrajeme MSFL. Mladí kluci hrají pro kvalitnějším a zkušenějším soupeřům. I v juniorce byly situace, kdy třeba soupeř poslal hodně hráčů z áčka, ale rozptyl mezi jednotlivými zápasy byl strašně velký,“ prohlásil Minář.

Návrat mladého týmu do seniorské soutěže se ale neobešel bez pochybností. Mladíci však MSFL vzali útokem a dlouho válčili na samém čele tabulky. Nějakou dobu ji dokonce vedli.

„V první fázi podzimu jsem byl příjemně překvapen, jak jsme to zvládali. A s jídlem rostla chuť, nabyl jsem dojmu, že jsme schopní o postup hrát. O to větším zklamáním byl pro mě závěr, kdy jsme zbytečně vytvořili tu bodovou ztrátu,“ narážel Minář na tři těsné porážky 0:1 s Velkým Meziříčím, Rosicemi a Hlučínem během posledního měsíce první části sezony.

Povedená příprava

V přípravných zápasech mladí Hanáci nadělovali jeden debakl za druhým. Ve čtyřech zápasech ze sedmi nasázeli soupeřům alespoň pět gólů. V generálce s Ústím nad Orlicí vyhráli 5:0.

„Myslel jsem, že nás Ústí, které hraje českou část třetí ligy, prověří o trochu víc. Příprava celkově byla povedená, ale dobře víme, že mistrovské zápasy jsou úplně o něčem jiném. Hned v prvním zápase nás určitě bude čekat daleko tvrdší prostředí,“ řekl trenér Augustin Chromý s odkazem na úvodní zápas jara v Rosicích (hrálo se po uzávěrce tohoto vydání).

„Před několika lety jsme před druhou ligou měli v přípravě taky vynikající výsledky, porazili jsme Lazio Řím a pak jsme vyjeli na první zápas do Třince a dostali jsme 4:1. Tak doufám, že tuto zkušenost opakovat nebudeme,“ pousmál se zkušený trenér, který s mužstvem přes zimu zapracoval na kondiční stránce.

„V listopadu a prosinci jsme udělali předpřípravu, hodně jsme běhali a chodili do posilovny. Pak jsme navázali individuálními tréninky a až potom teprve přišla ostrá kondiční příprava. Hráči se s tím popasovali velmi slušně, myslím si, že vypadají velmi dobře a že dřina, kterou podstoupili, přetaví v dobré výkony a výsledky v jarní části,“ řekl Chromý.

V úvodním zápase jarní části ovšem jeho svěřenci podlehli Rosicím venku 1:3.

ZMĚNY A PŘÍPRAVA

Příchody: Šíp, Daněk (dorost), Koutouč (Prostějov)

Odchody: Chytil, Mandous (A-tým), Zima (Slavia), Voleský (Ústí n. O.), Kratochvíl.

Výsledky v přípravě:

Hradec Králové B 6:1

HFK Olomouc 6:0

Opava B 1:0

Kozlovice 3:0

Žilina B 3:2

Frýdlant n. O. 6:0

Ústí n. O. 5:0