Teprve potřetí se v letošním kalendářním roce objevil Jan Javůrek v základní sestavě Uničova. Tentokrát však nabral sebevědomí hned v jeho úvodu, když nejprve ve 2. minutě nachystal krásným pasem do vápna branku pro Jana Ambrozka a v 11. minutě sám slavil teprve druhou trefu v dresu tradičního celku MSFL.

„Ambry tam skvěle naběhl a ani nebylo těžké mu přihrát, vyřešil to výborně. Před mým gólem se Tomáš Komenda obtočil kolem hráče ve vápně a už jsem ani nečekal, že mi to nahraje, protože útočník v této pozici obvykle střílí. Ale zachoval se hezky a jsem mu za to vděčný,“ usmíval se čtyřiatřicetiletý krajní obránce či záložník.

SK Uničov, BFK Frýdlant n.O.
Krásné góly. Uničov nadělil Frýdlantu bůra a vévodí MSFL

Aby toho nebylo málo, tak ještě svoji levačkou Tomáši Komendovi asistenci oplatil ve druhé půli. „Tohle mám raději než gól, když najdu útočníka takhle do kapsy,“ pokračoval.

Pád i postup se Sigmou

Někteří si možná vzpomenou, že Jana Javůrka znají také z ligových trávníků. Vždyť za Sigmu Olomouc naskočil do 31 zápasů nejvyšší soutěže a zaznamenal v nich pěkných šest asistencí. „Tehdy jsem tam zahrával standardky a něco se povedlo. Jen gól jsem ještě nedal a asi už ani nedám. To mě trošku mrzí, ale to jsou malé věci a bylo to nejhezčí období kariéry. Každý by chtěl hrát na větších stadionech před fanoušky proti Spartě, Slavii či Plzni,“ vzpomínal.

Se Sigmou zažil také pád do druhé ligy a následně postup. Po návratu mezi elitu ale odešel a už působil „jen“ ve druhé lize, kde postupně vystřídal Hradec Králové, Znojmo (kde se potkal mimo jiné s nynějším trenérem Uničova Jiřím Balcárkem), Jihlavu a Třinec. Celkem ve druhé lize odehrál 195 zápasů, v nichž dal 25 branek. Právě sezona ve Znojmě pod Jiřím Balcárkem byla jeho nejpovedenější, prosadil se v ní devětkrát. Vysloužil si přesun do Jihlavy, se kterou hned tu další sezonu skončil na druhém místě F:NL.

„Druhá liga je náročná soutěž a jezdí se daleko. V Jihlavě bylo k postupu blízko, hráli jsme baráž s Karvinou, ale dvojzápas nevyšel. Pak jsem šel do Třince, kde to byl spíše boj o záchranu a nervy, ale vždycky jsme to uhráli,“ popisoval.

Sigma Olomouc - Slovan Liberec (27.8.2023)
FOTO: Skvěle! Sigma doma díky dobré druhé půli porazila Liberec a je třetí

A jak se tedy rodil jeho přesun do Uničova? „Vraceli jsme se do Šternberka, odkud pochází manželka a syn tam začal chodit do školky. Já jsem hledal něco poblíž a domluvil jsem se v Uničově,“ poodhalil.

Minulou sezonu po příchodu začal pod koučem Jiřím Nečkem v základní sestavě, jenže jej přibrzdilo zranění v zimní přípravě. „Měl jsem díru ve svalu a vypadl jsem z toho asi na tři měsíce,“ přiblížil.

Na jaře najel Uničov na vítěznou vlnu a zkušený fotbalista sbíral už jen minutky jako střídající hráč. „Když už je člověk starší, dostává se do toho hůře. Chápu, že trenér do sestavy nesahal, když se dařilo,“ řekl a dodal: „V Uničově se mi hodně líbí, ale nečekal jsem, že to bude takhle náročné. I když jsem s béčkem Sigmy MSFL už hrál, tak jsem čekal, že bude jednodušší,“ prozradil.

I proto možná prozatím není se svými výkony úplně spokojený: „Nenaplňuji to, s čím jsem sem šel. Chtěl jsem být oporou a sliboval jsem si, že budu pomáhat týmu asistencemi a podobně. Doufám, že to bude už jen lepší a že jsem se teď chytil. Člověk to potřebuje, když moc nehrává, protože se jinak trápí a těžko se mu běhá. Jsem rád, že jsem teď pomohl k výhře a ještě s nulou vzadu.“

K výkonu mu možná pomohl také volnější režim doma. „Manželka byla den před zápasem pryč, takže jsem toho využil a celou dobu odpočíval,“ smál se.

Postup? Chceme vyhrávat!

Uničov i díky Javůrkově příspěvku vévodí po čtyřech kolech Moravskoslezské fotbalové lize. „Máme velmi dobrý mančaft i co se týče individualit. Naplňujeme, co umíme a tak to má být,“ je spokojený.

Vyvstává tak otázka, zda by v uničovském dresu nemohl v příští sezoně rozšířit počet druholigových startů a překonat číslo 200. „Bavíme se, že chceme skončit co nejvýše. O postupu úplně ne, ale chceme vyhrávat. Myslím, že někteří hráči na druhou ligu určitě mají. Celkově je tady ale výborná parta a v šatně dobrá nálada,“ sdělil.

FK Medlov, Tatran Litovel
Foto a ohlasy z KP: Rapotín i přes výhru už není první, přestřelka v Losinách

To bylo slyšel také v momentě, kdy trenér Balcárek posílal svého svěřence na rozhovor. Kabina vybuchla radostí. „Myslím, že měli radost z toho, že se mi dařilo a samozřejmě budu muset zaplatit za rozhovor něco do kasy, takže si ze mě udělali takovou srandu, ale to k tomu patří,“ uzavřel Jan Javůrek s úsměvem.

Jan Javůrek o kariéře: „Byla tam dobrá i špatná rozhodnutí, ale pro mě je zázrak, že jsem se do ligy vůbec dostal. Měl jsem zlomené nohy, začínal jsem v divizi a přes třetiligové Pardubice jsem se vrátil do Sigmy.“