Předchozí
1 z 6
Další

Ani jedna účast na fotbalovém Euru se v samostatné české historii neobešla bez zástupců olomouckého fotbalu. Hráčů, kteří jsou odchovanci Sigmy, nebo v ní strávili důležitou část kariéry. Při posledních dvou šampionátech v letech 2012 a 2016 držel prapor jediný obránce Roman Hubník. Pro turnaj, který se letos se zpožděním koná po celé Evropě, vybral trenér Jaroslav Šilhavý hned kvarteto takových mužů. A za každým z nich je osobitý příběh.

VĚČNÝ ČEKATEL V ROLI DVOJKY

Aleš Mandous v zápase ČR - Skotsko na Andrově stadionu v OlomouciAleš Mandous v zápase ČR - Skotsko na Andrově stadionu v OlomouciZdroj: Deník / Jiří Kopáč

Poprvé od Anglie 1996 bude u účastníka Eura zapsáno v kolonce klub přímo Sigma Olomouc. Co na tom, že Aleš Mandous je odchovancem plzeňské Viktorie a na Hanou doputoval oklikou přes Slovensko. V Anglii zkusí navázat na obránce Martina Kotůlka a Karla Radu s útočníkem Milanem Kerbrem, kteří si tehdy přivezli stříbro.

Kdybyste Mandousovi něco o Euru vykládali před dvěma lety, koledovali byste si o pobyt na uzavřeném oddělení v některém ze zdravotnických zařízení. Tenkrát plnil v Sigmě roli trojky za Milošem Buchtou a Michalem Reichlem. Aspoň občas si zachytal ve třetí lize.

Čekání na šanci se ale vyplatilo. Na podzim 2019 dostal příležitost a už ji nepustil. Vypracoval se v oporu Sigmy, pokukuje po něm Slavia.

Debut v reprezentaci si odbyl loni v září v narychlo poskládaném týmu proti Skotsku. A zaujal natolik, že jej trenéři vzali i na Euro. „Ještě mi to úplně nedochází. Je to velký úspěch pro mě i pro klub. Jsem nadšený, že vůbec mohu být mezi takovými hráči,“ vykládal po nominaci. Díky absencím Koláře a Pavlenky je z něj rázem dvojka. Aby tenhle příběh neměl ještě další pokračování.

BENJAMÍNEK, POHODÁŘ A FLEGMATIK

David Zima v novém reprezentačním dresuDavid Zima v novém reprezentačním dresuZdroj: FAČR/Puma

Dost podobnou story má za sebou i dvacetiletý obránce David Zima. V lednu 2019 teprve nakukoval do přípravy áčka. Pak hrál za béčko MSFL. Že má člen juniorských reprezentací talent? „To se ví, ale na dospělou ligu je brzo,“ říkalo se na Hané. Na podzim si pod trenérem Látalem vyzkoušel dva zápasy, na jaře měl dostat větší prostor. A taky dostal. Jenže ve Slavii, která jej vykoupila prý až za 30 milionů!

„Věřil bych si,“ nebál se Zima angažmá v týmu mistra, jenž válel v Lize mistrů. V sešívaném už stihl dva mistrovské tituly i čtvrtfinále Evropské ligy. Nebýt toho, že parťák Kúdela dostal distanc, dost možná by byl v době nejistoty ohledně stoperské dvojice i v základní sestavě.

A věřte, že vyhlášený flegmatik a samorost by si z toho vedle velezkušené parťáka zase nic nedělal.

PRVNÍ EURO PRO "ANGLIČANA"

Nepostradatelný žolík reprezentace Tomáš KalasTomáš KalasZdroj: Deník/ Archiv

Už v roce 2012 debutoval v reprezentačním áčku obránce Tomáš Kalas. Na velký turnaj se ale poprvé podívá až letos v osmadvaceti. S Ondřejem Čelůstkou by měl vyběhnout do prvního utkání se Skoty jako člen základní sestavy.

Z Olomouce vyrazil do světa už jako sedmnáctiletý mladík. V roce 2010 si jej vybrala londýnská Chelsea. V jejím dresu si zahrál za devět let Premier League jen dvakrát. Ale třeba v památném zápase proti Liverpoolu uhlídal i ošlehaného bombarďáka Luise Suáreze. A manažer Mourinho pěl slova chvály.

Víc ale chodil po hostováních. Nizozemský Arnhem, Middlesbrough i Fulham z anglické druhé ligy. Nyní je kapitánem Bristolu City, který jej z Chelsea vykoupil. Zaplatil 9 milionů liber (více než 260 milionů korun). Už dávno to není blonďatý hubeňour, ale nabušený svalovec, z kterého jde na hřišti respekt. Na ostrovech by měl být jako ryba ve vodě. „Máme nejlepší los, co jsme mít mohli. Ano, cítím se tady jako doma, znám hráče a klukům v reprezentaci můžu poradit,“ věří Kalas.

„Tím, že se může postoupit i ze třetího místa, se bude hrát do posledního zápasu. Ten první vás může nakopnout do celého turnaje. Mít hned tři body, hned se líp dýchá,“ dumal před pár dny o důležitosti prvního utkání.

AUTOR GÓLU ROKU ZE SUPÍKOVIC

Nepostradatelný žolík reprezentace Petr ŠevčíkPetr ŠevčíkZdroj: Deník/ Archiv

Čtvrtým do party s olomouckou minulostí je záložník Petr Ševčík. Rodák z obce Supíkovice na Jesenicku odešel z Olomouce už v roce 2016 po sestupu z ligy. Do Liberce si jej vybrali manažer Nezmar s trenérem Jindřichem Trpišovským, za kterými pokračoval i do Slavie.

Pro národní tým by možná mohl být nečekaným žolíkem. Kvalitu ukázal v Lize mistrů i Evropské lize a na britských ostrovech mu to pálí náramně. Vzpomínáte? Parádní pumelice v zápase na Chelsea skoro jako od jeho táty, v kraji vyhlášeného bombera, získala cenu za gól roku!

„Být na Euru by byl sen, ale pořád je kam stoupat,“ řekl před časem v rozhovoru pro Deník.

(EX)SIGMÁCI NA EURU

1996 - Martin Kotůlek (vlevo) na Old Trafford slaví s Poborským a Kadlecem vítězství v penaltovém rozstřelu v semifinále Eura proti Francii1996 - Martin Kotůlek (vlevo) na Old Trafford slaví s Poborským a Kadlecem vítězství v penaltovém rozstřelu v semifinále Eura proti FranciiZdroj: ČTK

1996 (stříbro): Radoslav Látal, Karel Rada, Martin Kotůlek, Milan Kerbr, Radek Drulák

2000 (skupina): Radoslav Látal, Karel Rada

2004 (bronz): Tomáš Ujfaluši, David Rozehnal, Marek Heinz

2008 (skupina): Tomáš Ujfaluši, David Rozehnal, Radoslav Kováč, Stanislav Vlček

2012 (čtvrtfinále): Roman Hubník

2016 (skupina): Roman Hubník