Délka štafety nebyla zvolena náhodou. Jde o délku maratonu, tedy 42,195 km. K realizaci bylo zapotřebí 105 závodníků. Ale my jsme si zvolili štafety hned dvě! Běželo 105 chlapců a 105 dívek.

Chlapci vybíhali ze startu na 400 metrů, dívky ze startu na 200 metrů. V úvodu sportovního dopoledne zazněla na počest výročí i pro povzbuzení běžeckých dvojic a fandících diváků píseň skupiny Mirai - Když nemůžeš, tak přidej.

Poté slavnostní den uvedl ředitel školy i autor celé akce Jaromír Sedlák. Koordinátoři štafety, Jitka Utíkalová a Libor Roudný, následně seznámili závodníky s průběhem a organizací celého dopoledne.

Toulky Itálií - Benátky.
FOTO: Mosty, trhy, kostely a kanály aneb Z Olomoucka do romantických Benátek

Z každé třídy běželo symbolický okruh 5 dívek a 5 chlapců za nadšeného povzbuzování všech přítomných. Štafeta hochů měla výsledný čas 2:40,54 hodin a štafeta dívek doběhla v čase 2:54,26.

Žáci měli také možnost si na novém atletickém stadionu zahrát nejrůznější hry. Tomuto sportovnímu klání předcházely nemalé přípravy, do kterých se zapojili všichni žáci.

Na hodinách výtvarné výchovy si tiskli startovní čísla, malovali autorská trička, žáci 2. stupně v kině zhlédli film Zátopek. Také díky tomuto filmovému počinu máme příležitost znovu si připomenout jedinečné výkony a život manželů Zátopkových.

Regionální den železnice 2022 v Olomouci.
Zvláštní vlaky jezdily z Olomouc do Šternberka a zpět. Den železnice nadchl

Emil Zátopek začal běhat a závodit tak vlastně náhodou. „Jednoho dne ukázal závodní trenér, který byl mimochodem velmi přísný, na čtyři chlapce včetně mě a řekl, že půjdeme na běžecké závody. Protestoval jsem, že jsem moc slabý a nemám na běhání kondičku, ale trenér mě poslal na prohlídku a doktor řekl, že jsem naprosto zdravý. A tak jsem musel závodit. Když jsem se rozběhl, cítil jsem, že chci vyhrát, ale skončil jsem až druhý. A tak to celé začalo,“ vzpomínal později Zátopek, jak v roce 1941 doběhl druhý při běhu Zlínem.

Okolí Winkelsdorfu, osady na polovině cesty mezi Boškovem a Středolesím.
Za krásnými výhledy na Beskydy i Hostýnské vrchy aneb Winkelsdorfská zastavení

Ať už jsme příznivci a fanoušci vrcholového sportu či ne, je život manželů Zátopkových velkou inspirací. Z osobního i pedagogického hlediska.

Je dobré za něčím směřovat a mít cíl, je dobré chytit v životě ten správný směr, je skvělé někoho inspirovat a ukázat mu cestu, pomoci sobě a třeba i druhým být lepší nebo se zlepšit.

Je skvělé mít nejen ve svém slovníku slova jako vytrvalost, vůle, houževnatost i přátelství. A je úžasné mít nablízku ty, kterým fandím, a ty, kteří v životě fandí mně.

Pustevny a Radhošť - známá hřebenovka v září 2022.
VIDEO: Trasa Pustevny - Radhošť. Známá hřebenovka pod drobnohledem

Myslím, že se nám dnes podařilo nejenom rozhýbat svá těla, ale naplnit také některé z výroků Emila Zátopka: „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství ještě větší.“ „Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“

Vendula Kastnerová

Prostory nikdy nezprovozněné jaderné elektrárny Zwentendorf.
Atom konserve. Nahlédněte do útrob nikdy nezprovozněné jaderné elektrárny
V ZOO Brno mohou návštěvníci vidět téměř osm set zvířat více než dvou stovek druhů.
Psouní sváča nebo pohled krokodýla. Podívejte se na fascinující snímky ze ZOO