Základním kamenem dramaturgie TEFF jsou filmy. Nepřekvapivě. Už víte, jaké? Headlinerem letošního ročníku je česká premiéra a uvedení snímku Dreaming Walls: Inside the Chelsea Hotel, jež je centrem letošního vizuálu přehlídky.

Telegraph tento dokumentární snímek uvede do českých kin ve spolupráci s distribuční společností Artcam. Film vypráví o genius loci newyorkské umělecké scény v legendárním hotelu Chelsea na Manhattanu.

Tímto místem prošli básníci, beatníci, hudebníci, designéři, literáti, herci, hipíci a také výtvarníci a režiséři. Vedle Boba Dylana, Allena Ginsberga, Arthuta Millera, Marka Twaina, Jonase Mekase, Keroaca, Warhola, Hendrixe, Morrisona, Patti Smith a zástupů dalších legend různých odvětví umělecké scény se zde objevil také režisér Miloš Forman.

Vesmírní Zeyeráci.
Vesmírní Zeyeráci se hlásí. Olomoučtí školáci vypustí balon se sondou a kamerou

Čímž se dostáváme k zahajovacímu snímku TEFF22, ke kultovnímu americkému muzikálu Vlasy. Nesmrtelná filmová adaptace kultovního muzikálu Hair je v pravdě výsledkem Formanova několika týdenního pobytu v hotelu Chelsea.

Navíc v časech válkou zkoušené Evropy vnímáme, že je na místě si připomenout snímek, který tolik brojí proti válečnému konfliktu.

Přijdťe se naladit na slavnostní zahájení 26. října s welcome drinkem a Let the Sunshine In. Filmů však uvedeme mnohem víc! Rybník české umělecké scény poznáte skrze dva nové dokumentární filmy České televize, které uvedeme jako kinopremiéry.

Kdo koho napodobuje? Hřib dubový s muchomůrkou růžovkou.
Skvělá úroda. Prolistujte s námi velký atlas zářijových houbařských úlovů

Nejprve poznáte přední osobnost surrealismu ve výtvarném umění, a sice nový snímek nazvaný Toyen, baronka surrealismu od unávané režisérky hraných i dokumentárních filmů Andrey Sedláčkové.

Druhým filmem mapujícím českou uměleckou scénu je portrét malíře a performera Petra Nikla, který rovněž nedávno vyprodukovala Česká televize. Dokumentární snímek Slunovraty Petra Nikla u nás uvede sám protagonista dokumentu, čímž se bude náš minifestival uzavírat.

Nebude to však jediná příležitost, kde budete moci Petra Nikla poznat. V rámci doprovodného programu můžete navštívit i jeho představení plné autorských písní, masek a improvizace! Více v sekci doprovodný program.

Rozkvetlé památky v Olomouci.
FOTO: Rozkvetlé památky v Olomouci ozdobila také floristka Klára Franc Vavříková

Legendární sérii obrazů impresionisty Vincenta Van Gogha budete moci poznat díky uvedení dokumentárního filmu Slunečnice, který promítneme v rámci distribuční iniciativy EOS, tedy Exhibition on Screen - Výstava na plátně.

Proč si vybral Van Gogh zrovna slunečnice? Jaké poselství tato série obrazů přináší? Čím se jednotlivé obrazy liší? Co odhalili vědci, kteří tato díla podrobně studovali?

Film navštíví vedle Amsterdamu také Londýn, Filadelfii, Tokio i Mnichov, aby odhalil tajemství pěti slavných obrazů slunečnic Vincenta van Gogha a vytvořil jedinečnou virtuální výstavu pro plátna kin.

Hřib královský (Boletus regius) je uveden v Červeném seznamu makromycetů ČR v kategorii EN (ohrožený druh) a je zároveň i zvláště chráněným druhem podle vyhlášky MŽP 395/1992 (v kategorii kriticky ohrožený druh). Jeho sběr je zakázán!
Podívejte se na překrásné hřiby královské rostoucí na Brněnsku. Ale nesbírat!

Letošní TEFF připadá na čas podzimních prázdnin, a tak máme připraveny i projekce pro děti v rámci série TÉČKO! Vezměte s sebou děti na uvedení nové česko-slovenské animované pohádky Websterovi ve filmu, která vznikla na základě cenami ověnčeného a oblíbeného večerníčku o pavoučí rodince Websterových.

Film uvedeme rovněž slavnostně za účasti hlavního animátora Andreje Gregorčoka a děti z projekce také neodejdou s prázdnou.

Andreje Gregorčoka pak budete moci potkat ještě jednou v rámci doprovodného programu, jelikož bude jedním z debatujích na panelu o současném stavu českého a potažmo slovenského animovaného filmu.

Přírodním parkem Podbeskydí.
Přírodním parkem Podbeskydí: průzračná voda v zatopeném lomu i kouzelné výhledy

Z loňského ročníku máme jeden rest, který před oficiálním TEFF22 potřebujeme splnit. Loni premiérově uváděný dokument o osobnosti ze světa abstraktního umění Hilma af Klint: Za hranici viditelného zreprízujeme.

Činíme tak, jelikož už loni jsme slíbili, že snímek uvede a podebatuje o něm kunsthistorik David Voda. Tomu však při loňském ročníku do cesty vstoupilo zranění a film byl uveden bez něj. Letošní ročník je tak nápravou ročníku loňského, ať začneme s čistým štítem.

Můžete se těšit na jeho odborný úvod a po skončení filmu i krátkou besedu v rámci doprovodného programu Pokud hledáte mezi výše uvedenými filmy více cest ke vzdělání či zábavě, stačí si vybrat. Besedy, prohlídky, debaty, workshopy pro děti, divadlo a afterparties.

Markéta Zatloukalová z Bludova zvítězila v kategorii o nejhezčí balkon a terasu.
Radost v Rohli a Bludově: nejkrásnější květinovou výzdobu kraje mají právě tam

středa 26. října
15.00 přednáška Beseda s Davidem Vodou po filmu Hilma af Klint: Za hranicí viditelného.
Jak je možné, že bylo díly Hilmy af Klint oceněno až v nedávnu? David Voda vám zoodpoví vše, co Vás bude o autorce a jejím přínosu světu výtvarného umění zajímat.
15.00 komentovka Komentovaná prohlídka výstavy LAZY 8
Výstava Farshad Farzankia & Frederik Næblerød: LAZY 8 s výkladem Jana Kudrny. Výstava LAZY 8 představuje díla dánských umělců Frederika Næblerøda a Farshada Farzankia. volný vstup
20.00 Slavnostní zahájení + VLASY
Protiválečný hippie muzikál Miloše Formana, našeho nejúspěšnějšího režiséra a rezidenta hotelu Chelsea. Zahajte festival s námi a Let the Sunshine In.

čtvrtek 27. října
10.30 workshop pro děti Dílna k aktuální výstavě LAZY 8
Workshop pro malé před prostorem Telegraph Gallery. I ti nejmladší tak mohou zažít výstavu dánské malby Lazy 8, a to pomocí interaktivních úkolů. volný vstup  
17.00 debata Panel: Současný animovaný film
Jak si vede český animovaný film? Jaké trendy se dějí ve světě? Jak to vidí tvůrci? volný vstup

pátek 28. října
10.00 workshop pro děti Základy ploškové animace
Malí účastníci kurzu se naučí základům animační techniky a ve formě dílničky si zkusí vyrobit své vlastní krátké animované filmečky.

sobota 29. října
17.00 divadlo Petr Nikl: Akční žalmy
Performativní vystoupení postavené okolo rytmů nástroje buzuki a zvuků mechanických hraček v sugestivní show vhodné pro všechny věkové kategorie v podání všeumělce Petra Nikla.

Podrobný program najdete ZDE.

Akreditace a vstupné

Akreditace si zakupte na recepci Telegraph nebo online a akreditační kartu pak obdržíte na recepci při vstupu. Každá akreditace vám zajistí jeden volný vstup na všechny projekce, workshopy, debaty a prohlídky a slevu 50% na páteční workshop pro děti a také 50% slevu na sobotní vystoupení Akční žalmy.

Okolí Čertova mlýna a Kněhyně nabízí pro turisty neokoukanou přírodu a skalní útvary i rarity.
Kam na výlet? Pověstmi obestřený Čertův mlýn v Beskydech je pátý nejvyšší vrchol

Čtyřdenní akreditace: 480 Kč (Plné) / 420 Kč (Snížené)

Jednodenní akreditace: 250 Kč (Plné) / 200 Kč (Snížené) Lístky na jednotlivé body programu zakoupíte také online na GoOutu nebo na místě. 

Snížené vstupné platí pro děti, studenty do 25 let včetně, seniory po dovršení věku 65 let, držitele průkazu ZTP.

Vše, co vás zajímá najdete na www.telegraph.cz/teff

Michael Bukovanský

Zámek Plumlov a jeho okolí.
TIP NA VÝLET: Pohádkový Bouzov, impozantní Plumlov nebo aristokratická Raduň
Vila, která se dočkala záchrany
Nádherná vila svědkem tragédie. Nešťastnou náhodou tu zemřely dvě děti