„Oslovil mě Radek, abych mu dal nějaké svoje fotky, že chce napsat písničku,“ říká kolega Láďa. Byl rok 2019. Vybral si fotografii Lázně Kynžvart 2013 a napsal písničku Tak už mi zahraj. Stala se součástí výstavy 21+ v Galerii DDM Olomouc a provází nás mezi obrazy, fotografiemi, sochami, tvorbou z keramické hmoty. Stala se také ústředním motivem virtuálního zpracování výstavy ve formě videa.

| Video: Youtube

Celý rok, každý týden vymýšlí nápady, ve volném čase pracují s dětmi v kroužcích a v létě s námi jezdí na tábory, jsou to vysokoškolští učitelé, mistři svého oboru, malíři, kamarádi z letních táborů a studenti katedry VV PdF UP Olomouc.

Na výstavě je k vidění soubor třinácti grafických listů V hlavě, část diplomové práce Petry Vaculíkové. Co se honí hlavou člověku s neutrální maskou na tváři? Příroda, technologie, nálady v podobě chobotnice, krakena.

close Dílo Petry Vaculíkové info Zdroj: Archiv DDM Olomouc zoom_in Dílo Petry Vaculíkové

Akvarely Hany Teplé nás vrací do období LP desek. Obaly na staré desky. Soubor akvarelů Ptáci. V Domě dětí a mládeže vede kroužky výtvarné výchovy a dřevodílny.

close Dílo Hany Teplé info Zdroj: Archiv DDM Olomouc zoom_in Dílo Hany Teplé

Z keramického světa představuje Monika Dokoupilová svůj interní deník. Začíná 28. března 2020. Každý den zmáčkne placičku porcelánu, zapíše datum, zaznamená kobaltem svůj dojem z toho dne. „Zapisuje“ si tak poctivě každý den této virové doby…Už jich bude kolem tří stovek. K vidění je první měsíc.

Václav Kupčík – keramik. V DDM vede kroužek keramiky pro dospělé. Keramický stolek a několik misek zakouřené v obří peci v Kohoutově. Páleno dřevem.

close Dílo Václava Kupčíka info Zdroj: Archiv DDM Olomouc zoom_in Dílo Václava Kupčíka

Martina Havelková z hlíny loudí zvuky. Chrastítka a na vysoko pálené okaríny a píšťalky modeluje v ruce. Víte že, okarína hraje ještě měkká před výpalem?

Motýlí pexeso, součást dřevěného plotu. „Hledej dvojičku motýla a jeho housenky“, klasická naučná hra pro děti. Suchý pařez, co zalévala Nastěnka – další hudební prvek naší výstavy. Autorka Šárka Marxová Kvochová.

close Dílo Šárky Marxové Kvochové info Zdroj: Archiv DDM Olomouc zoom_in Dílo Šárky Marxové Kvochové

Portréty kamarádů – olej na plátně. Marie Vyhlídalová má hodně přátel. V DDM vede kroužek výtvarné výchovy. Představuje zde i soubor akvarelů Koníci na Semenci, Rozkvetlá louka, V dešti.

close Dílo Marie Vyhlídalové info Zdroj: Archiv DDM Olomouc zoom_in Dílo Marie Vyhlídalové

Obraz V zahrádkách, olej na plátně, vypovídá o barevném životě Petra Exlera, zakladatele keramické dílny v DDM, vysokoškolského učitele, milovníka běžek a hlavně kamaráda.

Ze světa fotografie vás upoutá fotograf a skvělý kytarista Vladimír Janek - Na zámku Kynžvart a dvě fotografie Recyklace.

close Dílo Vladimíra Janeka info Zdroj: Archiv DDM Olomouc zoom_in Dílo Vladimíra Janeka

Tomáš Jemelka – fotograf a dokumentarista, náš dlouholetý kamarád, zimní plavec a cimrmanolog. Jeho fotografie přibližují atmosféru letních výtvarných a fotografických táborů.

Další hudební dotyk naší výstavy fotografický triptych Jaroslava Šimečka.

Marcela Dostálová, žena renesanční, zimní plavkyně, chovatelka včel. Humorné portréty zeleniny v barevné fotografii a pro děti keramický zásobník na pastelky.

Kristýna Palečková, studentka PdF UP Olomouc se věnuje ve výtvarném kroužku předškolním dětem. Z vlastní tvorby představuje příběh červeného deštníku.

Módní návrhářka Veronika Chorá vede kroužek výtvarné výchovy s textilní tvorbou. Z její dílny na výstavě uvidíte šaty a společenský klobouček.

„Tvá hudba bude černobílá“, tak končí písnička Radka Ježowicze. Je milé, že se stala součástí výstavy výtvarného oddělení DDM Olomouc. Hudba propojuje zdánlivě neslučitelné.

Šárka Marxová Kvochová,
za odd. výtvarné výchovy