Vánoční trhy ve Zlíně

Vánoční trh u Obchodního domu Zlín už žije naplno a láká nejen rodiny s dětmi, ale i milovníky dobrého jídla. Rozsvícený vánoční strom a vyhlídkové kolo totiž letos u Obchodního domu na náměstí Práce nově doplňují stánky s nejrůznějším občerstvením, které stojí za to ochutnat.

Velkou pozornost přitahuje zvláště foodtruck Dr. Langoše, který obvykle v létě „parkuje“ u Štěrkoviště v Otrokovicích, kde je tamním vyhlášeným lákadlem.

U Obchodňáku teď nabízí tři druhy langošů podle rodinného slovensko-maďarského receptu, které vás překvapí svou nadýchaností i vynikají poctivou chutí. Za pozornost stojí také sousední foodtruck s gyrosem a dalšími řeckými specialitami (včetně těch tekutých) od rodilého Řeka.

Kousek dál si můžete pochutnat na burgerech, sladkostech z Bistrotéky Valachy, haluškách a grilovaném koleně, před vchodem do Obchodního domu se nabízejí sýrové speciality a kyselice.

To vše doplňuje lahodná káva Bencini a pestrá nabídka různých punčů, svařáků či bombardina, a to včetně nealko verzí pro děti nejen u stánků, ale i na venkovních zahrádkách místních gastro podniků.

Nadšení dětí násobí vyhlídkové kolo, které letos už potřetí nabízí svezení s neobvyklým výhledem na Zlín. V obchodní pasáži pak děti mohou napsat dopis Ježíškovi a vhodit ho do Vánoční poštovní schránky.

Za návštěvu rozhodně stojí i "nejvánočnější" Bar 1931, jehož interiér zdobí 12 tisíc baněk ze vsetínské Irisy. Vyhlídkové kolo se točí ve všední dny od 13 do 20 hodin, o víkendech od 10 do 20 hodin. Gastro stánky na Vánočním trhu nabízejí své speciality denně od 10 do 21 hodin.

Martina Žáčková

Vánoční trhy v Brně

Brněnské Vánoce odstartovaly rozsvícením vánočního stromu na náměstí Svobody, otevřením dvou stovek stánků a pokračují kulturním programem a vánočními trhy na řadě míst v celém centru. 

Náměstí Svobody nabízí nejen pohled na krásný vánoční strom, ale také bohaté občerstvení, každý den hudební program a možnost koupit v některém ze stánků nějaký hezký vánoční dárek.

Na Dominikánském náměstí panuje klidnější atmosféra. Je tam k vidění betlém a pořídíte tam různé gastro speciality.

Nádvoří Staré radnice dominuje velká vánoční hvězda s nápisem BRNO a festival December Design Days.

Další vánoční strom stojí na Zelném trhu. V jeho blízkosti jsou stánky, kde nabízí své zboží zejména řemeslníci, a na pódiu se střídají různí účinkující.

Moravskému náměstí vévodí vyhlídkové kolo, dětský kolotoč, kulatý bar a své stánky tam mají zejména neziskové organizace.

A historické centrum Brna brázdí speciální vánoční tramvaj typu T3. Ve všední dny od čtyř hodin odpoledne do devíti večer a o víkendech od jedenácti hodin do devíti večer.

Amálka Mrkosová

Vánoční trhy v Olomouci

Horní i Dolní náměstí v Olomouci o první adventní neděli hýřilo krásnou předvánoční atmosférou. V modrých hrnečcích s obrázkem města si mohli návštěvníci vychutnat různé punče, svařáky a jiné teplé nápoje, ve stáncích nakoupit všelijaké dárky, děti si mohly zacinkat zvonečkem v dřevěné zvoničce a vyfotografovat se s nazdobeným vánočním stromem na vyvýšené ploše před radnicí.

Po setmění bylo vánoční kouzlo dokonáno. Na osvětleném pódiu spustil svůj veselý program plný tance, písní a zpěvu hanácký soubor Klas, následován gospelovým koncertem. Kulturní programy budou na Horním náměstí probíhat ve všechny adventní neděle až do Vánoc.

V Dómu svatého Václava je po celý advent pro děti i dospělé připravena výstava papírových, vyřezávaných a keramických betlémů z různých koutů naší vlasti. Najdeme zde národopisný betlém Marie Fišerové-Kvěchové, betlém Josefa Lady, pražský betlém a další krásné skvosty.     

Jarmila Vráblová