Žáci, kteří v našem stánku pracovali jako dobrovolníci, měli za úkol pomáhat malým návštěvníkům s výrobou ozdob a přáníček. Materiály, které byly k dispozici, byly pečlivě vybrány s ohledem na jejich ekologický dopad. Konkrétně se jednalo o výrobu kaprů ze skořápek ořechů, zdobená dřevěná kolečka a keramické dekorace na stromeček, přáníčka s ozdobami z recyklovaného balicího papíru.

Mladší žáci vysvětlovali příchozím návštěvníkům důvody, proč je důležité při oslavách Vánoc myslet i na menší produkci odpadu a ekologii. Informovali o možnostech recyklace a využívání obnovitelných materiálů. Starší žáci prokázali neuvěřitelné nasazení u SWAPu a vysvětlování, jak SWAP funguje.

Každý účastník přinese nějakou věc, kterou by chtěl vyměnit, a může si vybrat a vzít něco, co ho zaujme od jiných účastníků. Zamezuje se tím plýtvání a vyhazování věcí, které ještě někomu jinému mohou posloužit, třeba i jako dárek pod stromeček. Pavilon E byl plný vánoční atmosféry s důrazem na ekologii.

V dalších stáncích jsme mohli vidět výrobky bez obalu, přírodní kosmetiku, ručně vyráběné svíčky ze včelího vosku, výrobky ze dřeva, ručně šité boty nebo krmítka pro ptáčky ze šišek. Nechyběla ani živá hudba, občerstvení a výborná káva.

Celá akce byla vynikajícím příkladem toho, jak škola může podporovat vzdělávání v oblasti udržitelnosti a zároveň zprostředkovat praktické dovednosti. Žáci ukázali, že i malé kroky směrem k udržitelnosti mohou mít velký dopad, a vytvořili tak prostředí, které podporuje odpovědný přístup k ochraně naší planety nejen během Vánoc, ale i po celý rok.

Pavlína Svobodová