Pro učitele Stanislava Hanulíka byla účast jeho žáků překvapením.

„Dozvěděl jsem se to až poté, co se kluci sami přihlásili a prošli prvním kolem,“ řekl pedagog ze Střední průmyslové školy Zlín, který se čtyřčlenným týmem vyrazil do Brna na druhé kolo soutěže.

„Je to velice motivující. Obzvlášť, když jde o trochu vůdčí typy ve třídě, to pak dokáží strhnout i ostatní,“ zamyslel se Hanulík, zatímco jeho tým, který si říká Szogletes, už se u stolu probíral dílky stavebnice.

Že jsou kluci dobrá parta, bylo vidět i na tom, jak pracují. Za dvě hodiny už jim po stole jezdil polotovar robotu.

„Na školním webu jsme měli plakátek s touhle soutěží, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme. Přihlásili jsme se dost na poslední chvíli, ale dostali jsme se až sem,“ řekl Marek a dodal, že jako studenti elektrotechnického oboru už měli s programováním robotů zkušenosti. Teď k nim mohou přidat i zkušenost ze soutěže.

„No a taky dneska nemusíme být ve škole, to je taky fajn,“ dodal Marek s úsměvem a jeho kamarádi – Patrik, Sam a Luboš – se smíchem souhlasili.

Letos měly týmy připravit robota pro závod na hipodromu. A utkání to bylo „až na krev“.

„Úkolem robotu bylo ujet ve stanovený čas co nejvíce okruhů. Protože závodí čtyři roboty současně, bylo jejich dalším úkolem znemožňovat jízdu ostatním. Tedy využívat senzory robotu, aby toho druhého například převrhnul nebo odstrčil,“ popsal princip soutěžního úkolu jeden z organizátorů Martin Appel z Mechatronické laboratoře FSI.

Závodního robota studenti tvořili ze stavebnice LEGO Mindstorms NXT.

„Používáme ji i při výuce našich studentů prvního ročníku, jen máme jiný programovací jazyk. Stavebnice nám slouží jako hardware, který jde snadno rozpohybovat a není moc drahý, zároveň je ale konstrukčně dost dobrý, aby z něj mohly vzniknout různé projekty,“ dodal Appel.

Hlavním partnerem soutěže je firma Garrett Motion Czech Republic s.r.o. Nejlépe umístěné týmy získaly kromě věcných cen také prominutí přijímacích zkoušek na Fakultu strojního inženýrství VUT v Brně. Ti, kdo ji využijí, se tak se stavebnicí LEGO možná potkají i na vysoké škole při studiu mechatroniky.

V souboji robotů nakonec zvítězil tým Overpressure ze Slovanského gymnázia Olomouc.

„Důležité je mít stabilní program, který se nebojí ničeho, a taky štěstíčko ve finále,“ řekl kapitán týmu Tomáš poté, co dojeli svoji vítěznou finálovou jízdu. Nejvíc se jim ale hodily zkušenosti z minula.

„Zúčastnili jsme se už loni, to jsme byli poslední. Náš robot po pěti hodinách programování neujel ani 10 centimetrů. Poučili jsme se z chyb a letos jsme první. Takže ti, kdo jsou tady poprvé, určitě mají šanci vyhrát třeba za rok,“ zhodnotil Tomáš. „A na závěr toho článku dejte nějaký citát, že praxe dělá mistra,“ dodal jeho týmový kamarád. V případě týmu Overpressure to platí určitě.

Autor: Iveta Zieglová