„Toto speciální přístrojové vybavení nám umožňuje míchat si dialyzační roztoky přímo na našem pracovišti dle předepsaných pravidel a kritérií a rozvádět je přímo na dialyzační sály k dialyzačním přístrojům. Efektivitu oceňuje především personál, který již nemusí roztoky navážet v pětilitrových kanystrech. Přístrojové vybavení lze ovládat jak manuálně, tak počítačem, k čemuž jsme nechali proškolit tři zaměstnance, aby uměli obsluhovat přístroj, namíchat dialyzační roztok a přepouštět jej do zásobníků,“ pochvaluje si lékařka Lada Janušová, primářka Hemodialyzačního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk s tím, že dosavadní přístroje používala dialýza od svého vzniku před deseti lety a za tu dobu odbavily 355 pacientů.

Nové vybavení si vyžádalo stavební i technické úpravy. „Systém centrálního míchání dialyzačních roztoků se skládá ze dvou různých zařízení. První z nich, míchačka na přípravu 500 litrů dialyzačního roztoku a čtyři 750litrové tanky na skladování dialyzačního roztoku si vynutily vybourat tři dveřní otvory, abychom dostali technologii do sklepních prostor, a dále dodláždit a vymalovat technologickou místnost,“ popisuje Pavel Špunar, hlavní správce Agel Středomoravské nemocniční.

Kvůli distribuci dialyzačního roztoku k dialyzačním monitorům bylo rovněž nutné provést úpravy. „Museli jsme uložit dvě distribuční smyčky přes stupačkový kanál v přízemí, podhledové prostory a podokenní parapetní sokl dialyzačních sálů, které se nachází v 1. poschodí budovy.

V rámci technických úprav jsme doplnili elektroinstalaci a vyměnili reverzní osmózu, protože se navyšovala i kapacita výroby čisté vody,“ vyjmenovává Špunar s tím, že celková investice vyšla na více než 1,5 milionu korun, které pocházely ze zdrojů Olomouckého kraje.

Hemodialyzační oddělení Nemocnice Šternberk ročně vyhledá až 20 nových pacientů. Jsou mezi nimi i lidé s akutním selháním ledvin, z nichž dosud nejmladšímu pacientovi bylo 27 let. Oddělení nabízí 11 dialyzačních lůžek a je vybavené desítkou moderních přístrojů pro hemodiafiltraci a klimatizovanými dialyzačními sály.

Díky pořízenému vybavení a navýšení počtu dialyzačních lůžek zachovalo oddělení dvousměnný provoz a pacienti nemusí být dialyzováni v noci. Komfort pacientům přináší i WI-FI připojení k internetu a občerstvení zdarma při každé návštěvě dialýzy.

Lucie Drahošová