Vrcholem bude sletový týden v Praze od 30. června do 5. července 2024. Sletový týden bude zahájen průvodem účastníků sletu centrem Prahy. Slavnostní zahájení se uskuteční v Národním divadle, kde sokolský divadelní soubor předvede své nastudování Jiráskovy Lucerny. Sokolské sporty se představí při show Sokol Gala v O2 aréně. Vrcholem bude večerní vystoupení hromadných skladeb 4. 7. a odpoledne 5.7. na stadionu Slavie v Edenu. Prostě je na co se těšit!

close Sokolská stráž info Zdroj: Monika Kováčová, Sokol Náměšť na Hané zoom_in Sokolská stráž

Oblastní slet župy Olomoucké-Smrčkovy se konal za přítomnosti primátora Olomouce Miroslava Žbánka a starosty Župy Olomoucké-Smrčkovy  Jiřího Zemánka a to v úžasném zázemí Chválkovické sokolovny. Pro představu budova Chválkovické sokolovny v tomto roce mimo jiné oslaví 100 let od otevření pro spolkovou činnost.

Hlavním organizátorem akce byla rodina Skácelových pod vedením župního náčelníka Antonína Skácela a jednatelky T.J. Sokol Chválkovice Zdeňky Václavkové. Při slavnostním zahájení napochodovala před nastoupené cvičence Sokolská stráž, s historickými prapory a při tónech státní hymny byl vztyčena vlajka České republiky.

V zaplněném sokolském areálu bylo předvedeno 11 hromadných sletových skladeb.

Přiblížíme vám aspoň některé z nich: Sletová skladba “Před kamerou“ pro dorostence a muže je o historii, současnosti i budoucnosti Sokola. Vyjadřuje tradici a kontinuitu mužských hromadných skladeb.

Je jakousi výzvou pro současné cvičence. Dokážeme zacvičit, co naši dědové a pradědové? A zvládneme ještě něco víc? Na ploše cvičili muži z Náměště na Hané, Hnojic, Olomouce-Hodolan a Olomouce-Nových Sadů. Vedoucí této skladby jsou bratři Jiří Bajer a Josef Kapounek.

close Vystoupení žen se skladbou Jdi za štěstím info Zdroj: Monika Kováčová, Sokol Náměšť na Hané zoom_in Vystoupení žen se skladbou Jdi za štěstím

Oblastní SLET v Olomouci-Chválkovicích byl akcí, do které se zapojily župy se svými zástupci v roli činovníků a cvičenců.

Jmenovitě župy a tělocvičné jednoty Sokol:
Pořadatelská župa Olomoucká-Smrčkova: Bělkovice-Lašťany, Hnojice, Křelov, Litovel, Náklo, Náměšť na Hané, Olomouc, Olomouc-Hodolany, Olomouc-Chválkovice, Olomouc-Bělidla, Olomouc-Nové Sady, Olomouc-Nemilany, Olomouce-Sv. Kopeček, Šternberk, Štěpánov, Troubelice, Velká Bystřice a také členky ASPV, děti z mateřských škol Litovel a Drahlov.
Krále Jiřího, Dr. Bukovského: Jedovnice,
Dr. Vaníčka: Řícmanice,
Jana Máchala: Ořechov,
Středomoravská – Kratochvílova: Brodek u Přerova, Přerov, Hranice, Veselíčko,
Prostějovská: Prostějov I, Smržice, Vrahovice a Kostelec na Hané, Kralice na Hané
Severomoravská: Dubicko,
Moravskoslezská: Ostrava-Vítkovice.

A ještě perlička na závěr: ve skladbě „Jdi za štěstím“ cvičila sestra Zdeňka Koluchová, která právě 1.6.2024 oslavila své 94 narozeniny. Na ploše jí k významnému jubileu blahopřál náčelník Sokolské župy Olomoucké-Smrčkovy.

close  sestra Zdenka Koluchová (94 let) - druhá zprava info Zdroj: Monika Kováčová, Sokol Náměšť na Hané zoom_in sestra Zdenka Koluchová (94 let) - druhá zprava

A uvidíme se znovu a ve větším a to 15.června 2024 na Krajském sletu v prostorách městského stadionu v Přerově.

Monika Kováčová, T. J. Sokol Náměšť na Hané