Vyrazili jsme z Jasenice, kde jsme zaparkovali pěkně u kaple a vydali se nejprve směrem k přírodní památce Vápenka.

V letech 1941 až 1979 se v těchto místech těžil vápenec, dnes je to krásný zatopený lom s průzračnou vodou, za přírodní památku vyhlášený roku 1991.

Měli jsme celkem štěstí, protože lokalita je oplocena. Branka však byla odemčena a nějací lidé uvnitř, tak jsem se dostal až k jezeru.

Na Ondřejník pomalu, ale jistě přichází podzim.
Turistický deník: Podzim dorazil i na Ondřejník. Podívejte se na krásné snímky

Byli zde na základě povolení a zrovna odcházeli, tak příliš času na focení nebylo. Je to ale moc hezké místo.

Pohodová cesta s pěknými výhledy do kraje nás proti proudu Jasenického potoka vedla postupně až na okraj Hostašovic. Tady jsme se napojili na Naučnou stezku Františka Palackého, která vede napříč Přírodním parkem Podbeskydí od železniční zastávky Hostašovice až do Nového Jičína.

V těsném sousedství zříceniny hradu Lukov je naučná stezka Králky, do které také patří Přírodní památka skalního útvaru Králky.
Kam na výlet? Zřícenina hradu Lukov nabízí také okolní prostranství plné skal

Tolik času na celé její zdolání jsme ale neměli. Obcí Stráník nás stezka vedla už souběžně s červenou turistickou značkou, z niž jsme se odpojili až nahoře za Stráníkem a vydali se zpět k Jasenici po žluté trase.

Než jsme se však odpojili, obětovali jsme ještě těch pár kroků a došli k pěknému vyhlídkovému místu s turistickým přístřeškem nad obcí Kojetín. Jsou odtud moc hezké výhledy na Starý i Nový Jičín.

Hřib smrkový.
Chcete vědět, jak se ty houby v lese jmenují? Podívejte se do naší fotogalerie

Zpět ale na žlutou trasu. Ta vede po hřebeni a nabízí zajímavé pohledy nejen na stranu k Beskydským kopcům, ale i opačně k Odrám a zvlněnému horizontu Oderských vrchů.

Nejvyšším bodem celé trasy je pak Petřkovická hora se svými 608 m. n. m. Velmi netradiční je odtud pohled na dominantní kopec v kraji se zříceninou hradu Starý Jičín. Z Petřkovické hory je to pak dále pořádný sešup dolů a v Jasenici jsme tak byli za chvíli.

Pasekářskou stezkou za poznáním.
Voňavé pastviny, zvlněné kopce aneb Pasekářskou stezkou za poznáním na Zlínsku

Trasa není příliš náročná, většina turistů, které jsme potkali ji ale šla opačným směrem, což mi připadá o něco náročnější, než námi zvolený směr.

Pokud hledáte zajímavé místo, kam v menší dojezdové vzdálenosti od Hranic vyrazit na pár hodin, přírodní park Podbeskydí vás, myslím, nezklame.

Okolí Čertova mlýna a Kněhyně nabízí pro turisty neokoukanou přírodu a skalní útvary i rarity.
Kam na výlet? Pověstmi obestřený Čertův mlýn v Beskydech je pátý nejvyšší vrchol

Zdejší hezká čistá příroda, upravené domy ve vesnicích a pohodové, dobře značené trasy budou lákat milovníky pohybu na čerstvém vzduchu stále víc.

Karel Machyl

Zámek Plumlov a jeho okolí.
TIP NA VÝLET: Pohádkový Bouzov, impozantní Plumlov nebo aristokratická Raduň
Dýňobraní 2022 v Horním Újezdu.
Dýňobraní v Horním Újezdě. Vesničku zdobí Labutí jezero či piráti. To je paráda
Vaření švestkových povidel takzvaně postaru.
VIDEO: Jak se v Hranicích vaří domácí povidla? V měděném kotli a bez cukru