Stary strome só jako staři ledi, majó plno spominek. Sténě jako náš staróšek strom zvané po našim doranec. Sázel ho kdese eště muj děda František.

Z jeho sladkéch podzemnich kadlátkovéch plodu nakapala nejedna medocina na zkažené žalódek, chraptivy hrdylko če na ranni pohlazeni smotné doše…

Bez jeho voňavé a pruzračné vode se nevobešle v naši familii křte, svatbe, pótě e rozlóčeni, jakožto e prosty ťoknoti na zdravi. Jak decky řikával drohé dědóšek Josef: „Tož ať nám slóži!“

Žáci ze ŽŠ a MŠ Křelov - Břuchotín v Olomouci.
Čtvrťáci z Olomouce vyhráli krajskou jazykovou soutěž a naučili se 317 slovíček

V poslednich letech stál ož dosť nahrble, ale statečně. Až do chvilke, než ho jeden májové pátek vodpoledně skolela větrná smršť, kerá se k němo přehnala až vod Volomóca.

Ož ož to vepadalo, že si s nim jen zatancoje jeden taneček a přepije si na zdravi, ale nakonec ho macešske vešklóbla ze ževota aji s kořeněma, kery měl sténě hloboky jako náš staré moravské rod, po staleti hosazené na Malé Hané – kósek vod Jevička.

Vánoční výstava v Majetíně 2021.
FOTO: Majetín ožil adventem. Vánoční výstavu provonělo cukroví a perníčky

P.S. Kdež ho nás Jaroměřečti zednici ďále fasádo, každé z nich měl v kapsečce butylko slivovice. A kdež belo néhuř, tak si nahle. Muj skřipovské děda Josef, narozené v Hosobrně, zase každy ráno vepil pul štamprle. Řikával, že je to dobry na roztaženi cév. Večer si pak dal eště jedno štamprlko – pré abe hosnol a dobře spal.

Pavel Kyselák

Krátké a zasněžené_Carlos de Carvalho – Autumn Leaves.
PAF Olomouc: Mikulášská nadílka filmů, hudby či kocoviny z přelomu milénia

Vánoce 1987. Radost udělaly tehdy panenky, knížky i mašinka s vagonky.

RETRO: Blíží se advent. Zavzpomínejte s námi na Vánoce v časech minulých