Zaměřím se na dvě akce, se kterými byly naše členky velmi spokojeny.

Každoročně náš klub pořádá dva relaxační pobyty. Jarní se uskutečnil ve dnech 22. až 27. května ve Velkých Losinách, obcí s termálními lázněmi a krásnou scenérií Jeseníků.

Její historie sahá do poloviny 14. století. Hned po příjezdu a ubytování v penzionu s poetickým názvem Horinka v centru Velkých Losin naše členky zavítaly do jen pár kroků vzdáleného lázeňského parku.

Ecce Homo Freeride Šternberk 2022.
Legendární trať Ecce Homo ve Šternberku sjížděli longboardisté. Podívejte se

Byly jsme uneseny jeho nádherou, představovanou bezpočtem keřů kvetoucích rododendronů a azalek. Velmi brzy jsme zjistily, že stejně krásný je zámecký park i veřejná a soukromá prostranství.

Prohlédly jsme si papírenskou ruční manufakturu. Seznámily se prostřednictvím zaměstnanců s historií výroby ručního papíru, jež ve Velkých Losinách probíhá více než čtyři staletí.

Zklamáním pro nás byla návštěva skanzenu v Rapotíně. O to více nás nadchl zámek (prohlídkový okruh Žerotínové na Losinách) i zámecký park Velké Losiny.

Olympijský den na Základní škole Zeyerova Olomouc.
Konec roku byl na Základní škole Zeyerova Olomouc ve znamení sportu

Zámkem nás provázela velmi dobře připravená pracovnice Národního památkového ústavu. Zaměřila se nejen na historii rodu Žerotínů, zámku, ale i čarodějnických procesů.

Celkem 56 občanů z Losin a okolí se stalo obětí inkvizičního tribunálu. Tyto události se staly předobrazem filmu Otakara Vávry z roku 1969 Kladivo na čarodějnice.

Dvakrát společně (některé z nás i vícekrát) jsme navštívily termální park Velké Losiny s devíti bazény napuštěnými přírodní termální vodou s tobogány, divokou řekou, vodními masážemi,… se saunami, tepidáriemi, restaurací. Byla to pro nás opravdu prvotřídní relaxace.

Stužkování deváťáků 2022 na ZŠ Zeyerova v Olomouci.
Stužkování deváťáků v ZŠ Zeyerova: Dívky v růžovém, chlapci ve společenském

Individuálně jsme poznávaly další zajímavosti Velkých Losin a okolí: renesanční roubenou stavbu kostela sv. Michala v Maršíkově, bývalou žerotínskou sýpku ve Velkých Losinách, Muzeum rapotínské sklárny v Rapotíně (po zhlédnutí i světově proslulých unikátních výrobků místních sklářů nám bylo velmi líto, že sklářská výroba byla začátkem roku 2009 po 180 letech zastavena), hotel Diana,…

Většina z nás si i několikrát pochutnávala na vynikající kávě a zákuscích v cukrárně Velkolosinské pralinky. Velké Losiny jsme si oblíbily a snad tam zase někdy společně zavítáme.

Výstava Jindřicha Štreita s názvem Průmysl Bruntálu a jeho lidé.
Průmysl Bruntálu: Fotograf Jindřich Štreit zachytil lidi, jejich práci i profese

Ve středu 15. června vyjelo autobusem 44 členek našeho Onko klubu Slunečnice na poslední výlet před prázdninami. Cílem byl levandulový statek v Bezděkově, levandulová kavárna v Zábřeze na Moravě a rodinná konzervárna rovněž v Zábřeze.

Na statku v Bezděkově, v malé vesničce nedaleko Úsova, nás očekával jeho majitel Lukáš Drlík. Při exkurzi nás seznámil s historií i současností statku. Patřil několika generacím jeho předků.

Pan Drlík jej převzal od svých prarodičů. Daří se mu společně s manželkou Veronikou za pomoci dalších členů rodiny produkci levandule rozvíjet. Většinu úrody zpracují pro svou kavárnu v Zábřeze či bistro v Olomouci, farmářské trhy a část také pro odběratele.

Součástí dvoudenního Bezděkovského levandulového festivalu byla soutěž v pojídání jahodové marmelády s levandulí. Rekord si připsal Maxijedlík Jaroslav Němec.
Rekord! 2,4 kila jahodové marmelády spořádal v Bezděkově Maxijedlík za 4 minuty

Součástí statku je levandulová expozice s krámečkem v Bezděkově, kde si většina z nás zakoupila levandulové výrobky jako např. mýdla, kosmetiku, svíčky i sazenice levandulí.

Poté jsme se přesunuly do levandulové kavárny v Zábřeze, určené nejen pro milovníky kávy, ale i výborných domácích dezertů či osvěžující levandulové limonády.

Následovala poslední zastávka. Autobus nás převezl do části Zábřeha, ve které se nachází konzervárna Via Delicia. Založil ji pan Olin Bezchleba. V současné době má 20 zaměstnanců.

Moravské levandulové žně.
Moravská Provence aneb Levandulové žně nedaleko Hranic a Olomouce. Podívejte se

Pan Bezchleba nás osobně provedl moderně vybavenými výrobními prostorami. Jeho výklad se zaměřil na produkci, kterou tvoří mj. masné a rybí výrobky, zeleninové speciality, hotová jídla, sirupy, džemy atd. i na způsob konzervace v zavařovacích sklenicích bez použití chemických konzervantů.

Veškeré produkty byly nabízeny ve firemním obchodě. Každá z nás si jich zakoupila i několik. Na závěr návštěvy bylo podáváno výborné občerstvení připravené s využitím výrobků konzervárny.

Jihočeský zámek Blatná skrývá mnoho krás.
Zámek Blatná má víc, než jen smutnou princeznu a stádo ochočených daňků

Nyní nastává prázdninové období, kdy se budeme věnovat svým blízkým, trávit čas na chatách a chalupách, navštěvovat krásy nejen naší vlasti. A v září se opět společně sejdeme v naší Slunečnici.

Věra Kratochvílová,
Onko klub Slunečnice Olomouc

U Františkova měla být pobočka zbrojovky Messerschmitt.
GALERIE: Tajemství z války. V podzemí u Kvildy vyráběli Němci díly na stíhačky

Město Odry a jeho okolí.
Tip na výlet: Rodiště Mendela nebo mlýn jako z pohádky. Odry mají zajímavé okolí