To, že jedeme do krásného města, stotisícové metropole Královéhradeckého kraje, kterému se říká též „Salón republiky“, jsme věděli, ale to, co nás zde čeká nás nečekaně velmi příjemně překvapilo. Jsme lidé již v seniorském věku a bylo pro nás velice problematické sestavit šachové družstvo, které do Hradce Králové pojede.

Nakonec se vše podařilo, ale žel, na vlakovém nádraží, kde jsme měli ráno sraz, se přišel jeden ze silných turnajových šachistů omluvit s tím, že po cestě zkolaboval, na turnaj nepojede a zavolá si sanitku. A další zase volal z nemocnice, že přijede do Hradce Králové později.

A náš výkonnostně nejsilnější šachista byl také ještě v pátek hospitalizován v olomoucké Fakultní nemocnici a stále se nevědělo zda s námi pojede.Tak takový byl náš krušný a dramatický začátek této jinak krásné a slunečné turnajové soboty.

Sokolská župa Olomoucká-Smrčkova hostila významnou sportovní akci ČOS.
Sokolská župa Olomoucká-Smrčkova hostila významnou sportovní akci ČOS

Cesta vlakem byla příjemná, i když byl vlak již v Olomouci plně obsazený a bylo těžké sehnat místa k sezení. Z Pardubic jsme přijeli do Hradce Králové pro výluku na trati autobusem. A zde nás čekalo první milé překvapení. Již z okénka autobusu jsme viděli na zastávce sympatického vysokého pána v bílé čepičce, který držel v rukou tabulku s nápisem „Šachy Olomouc“.

To bylo krásné přivítání! Příjemnou procházkou centrem města jsme dorazili až do Mánesovy ulice, kde je klubovna královéhradeckých seniorů. Cestou jsme zjistili, že tento příjemný pán, který nás takto uvítal a přivedl až do klubovny, je absolventem Univerzity Palackého v Olomouci, kde na filozofické fakultě získal doktorát. Na krásnou Olomouc má hezké vzpomínky a prožil v Olomouci pár hezkých let.

S panem doktorem, křestním jménem Klement jak se nám představil, jsme dorazili na místo, kde nás čekalo další milé překvapení.

Kdysi funkční tovární hala plná tkacích strojů se postupně proměnila v kapradinovou džungli.
Tkalcovské stroje utichly uprostřed rozdělané práce a zarostly mechem

Byli jsme nejprve velmi přátelsky přivítání všemi, kteří byli přítomni a potom následovalo v jiné místnosti bohaté a chutné pohoštění.

Kávou to začalo, ale byly na stolech i sýrové a šunkové obložené chlebíčky, dále moc chutné domácí tvarohové koláčky a na pití perlivé či neperlivé vody dle vlastního výběru pro každého zúčastněného.

Předseda seniorské organizace, pan Ing.Marcel Kraus, nás ještě jednou oficiálně uvítal a měl krátký prolog ve kterém nás jen krátce seznámil s historií města, které se pyšní nejen gotickými, renesančními a barokními stavbami, ale zejména i českou architekturou v duchu secese a funkcionalismu světově proslulých architektů, profesora Jana Kotěry a jeho žáka Josefa Gočára.

V Rymicích u Holešova najdeme větrný mlýn i renesanční tvrz.
Tip na výlet: Chlévy, kovárna i dřevěný mlýn, to je muzeum v přírodě v Rymicích

Dověděli jsme se i jiné zajímavsti, např. o vzniku a významu slova „Votrok“, které je pro Hradec Králové tak známé. Po skončení úvodního slova následoval upřímný a hlasitý potlesk! Někteří domácí ještě vzpomněli na pana Prof. Romana Prymulu, který má v šachové hře mistrovský titul.Znali ho osobně, nebo s ním sehráli šachovou partii.

Po jistých administrativních úkonech bylo pak zahájeno první kolo šachového turnaje mezi královéhradeckými a olomouckými šachisty. Z organizačního hlediska bylo vše perfektně zorganizováno a připraveno.

Olomoučtí šachisté jsou bývalí turnajoví hráči, velice silní a zkušení šachisté, žel, výsledek byl tristní. V prvním kole zvítězili královéhradečtí přesvědčivě a nekompromisně 4:0. Naši šachisté byli naprosto bez šancí.

Traktor Paráda ve slovenském Hrušově ukázala nádherné veterány na náročné trati.
Paráda: Historické traktory ve slovenském Hrušově nadchly stovky diváků

Po skončení prvního kola, které se hrálo hracím tempem 2x15 min. na partii, následovala polední přestávka s dalším milým překvapením! Na stoly se začal nosit k obědu

velice chutný a výtečný domácí guláš, který provoněl i hrací mistnost, dále chléb a k pití vše, co si kdo vybral. Hlady určitě nikdo nestrádal. Všem moc chutnalo a ještě více to podpořilo výtečnou atmosféru našeho setkání.

V dobré náladě, dobře nasyceni a občerstveni, jsme nastoupili do druhého kola našeho šachového turnaje. Šachovnice byly opět připraveny, hráči rozlosováni a také na šachových hodinách byl nastaven správný čas. Tedy vše bylo opět připraveno k zahájení druhého kola šachového turnaje.

I když boje na každé šachovnici byly urputné, domácí šachisté nezaváhali a dali razantně najevo opět svou převahu! Zvítězili 3,5:1,5 přesto, že v olomouckém družstvu, opět opakujeme, byli velice silní a zkušení turnajoví šachisté s vysokým ratingem ELO.

Mistrovství Evropy Ecce Homo 2022.
FOTO: Rychlá jízda, drsný závod. Šternberk rozduněly závodní auta na Ecce Homo

Nezbývá tedy, než domácím šachistům dodatečně a opakovaně upřímně poblahopřát k vítězství a nutno s uznáním dodat, že se tak stalo opravdu po zásluze. Sláva vítězům, čest poraženým!

Po skončení turnaje jsme všichni dostali, jako pozornost od místních seniorů, poslední číslo Královéhradeckého zpravodaje seniorů, který vydávají královéhradečtí senioři čtvrtletně.

Na památku nám věnovali ještě vytištěný obrázek na křídovém papíře s aktuálními fotografiemi šachistů a textem „Vzpomínka na utkání královéhradeckých a olomouckých šachistů v Hradci Králové 21.5.2022“ označený logem Senioři Hradec Králové.

Vítězové v absolutním pořadí na ME Ecce Homo 2022 ve Šternberku.
Vítězové na ME Ecce Homo 2022 ve Šternberku stanuli na bedně. Gratulujeme

Není od věci být hrdý na skutečnost, že jsme členové klubů seniorů-šachistů.

Naše zábava a veškerá činnost se nese v rovině ušlechtilé a obohacující duševní činnosti, kterou královská hra nesporně představuje. A pokud můžeme ještě hrát a tvořit, važíme si toho.

A také nezapomínáme, že každá šachová partie je jistý společenský dialog, byť jeho výsledkem je smírné řešení, či určení vítěze a poraženého.

Přejme si co nejvíce takového společenského dialogu, který nebude přednostně poznamenán jen jeho výsledkem, ale především radostí ze společného setkávání a samotné tvůrčí hry nad šachovnicí.

A co říci na závěr? Popřát nám všem co nejvíce takového ohleduplného a přátelského dialogu, kamarádského setkávání a sdílení příjemné společné atmosféry.

Dvojice chlapců z  gymnázia Hejčín prodávala kytičky i v nákupním parku Haná.
Kytičkový den v Onko klubu Slunečnice Olomouc v květnu 2022. Jaký byl?

Zde musíme poděkovat našemu městu, zejména odboru sociálních věcí, které se příkladně stará a výrazně podporuje aktivní činnost svých občanů-seniorů. Moc za to děkujeme!

Takže tečka a konec? Ale kdepak! Sluší se ještě zvlášť poděkovat do Hradce Králové! Předsedovi seniorské organizace, kterým je pan Marcel Kraus, všem královéhradeckým organizátorům a celému pořadatelskému týmu, ale i královéhradeckým šachistům, kteří připravili tento pěkný šachový turnaj a tím nám umožnili zúčastnit se příjemného společenského setkání nad šachovnicí.

Zejména pak ještě děkujeme za přátelské uvítání a také za bohaté a chutné pohoštění, které výrazně přispělo k výborné a přátelské atmosféře. Všichni, kteří jsme se zúčastnili tohoto šachového turnaje jsme byli velice spokojeni, moc si toho vážíme a budeme na toto setkání dlouho s radostí vzpomínat.

Rudolf Novák, člen klubu

Setkání olomouckých a královéhradeckých seniorů v Opatově.
Šmoulové i Pivní pes. Setkání seniorů Olomouce a Hradce Králové stálo za to