Hliněná pec na chleba

Rackové štěbetají o blátě, kamení, pilinách a suché trávě. Z takového těsta uhnětl pro děti pec na chleba archeolog a stavitel starověkých pecí Filip Šrámek. Nová přenosná pec se stane vůní příměstských táborů DDM OLomouc V keltské osadě, Letní textilní dílny, Letní keramické dílny. S dětmi v ní budeme péct chlebové placky a k tomu si vlastnoručně utlučeme bylinkové máslo.

Šárka Marxová Kvochová

Soutěž Evropa ve škole 2021

Začátkem dubna proběhlo zasedání poroty krajského kola výtvarné a literární soutěže Evropa ve škole 2021.
I přes složitou situaci ve školách a ve společnosti, byla tato soutěž obeslána řadou zajímavých výtvarných a literárních prací žáků a studentů.

Do ústředního kola postoupily vždy první tři v kategorii a byly odeslány pořadateli ústředního kola. Další práce byly často ohodnoceny čestným uznáním.

Vladimír Janek

Kamenní obři 

Tradiční přírodovědně-výtvarná soutěž spojená s výstavou je určena dětem od tří do osmnácti let z Olomouce a blízkého okolí. V roce 2021 proběhl již 36. ročník.

Soutěž byla vyhlášena v únoru na všech olomouckých mateřských, základních školách a gymnáziích.

Tématem letošního roku byla neživá příroda a to zejména horniny, minerály, skalní útvary, jeskyně a zkamenělé fosilie. Toto téma koresponduje i s tématem Dnu Země, který každoročně pořádají děti z oddílu Lid Medvědího potoka pro mateřské školy a I. stupeň základních škol z Olomouce a blízkého okolí.

Do soutěže byly přijímány práce všech výtvarných technik. Hodnocení proběhlo v šesti věkových kategoriích, kterými jsou mateřská škola, I. stupeň ZŠ, II. stupeň ZŠ, střední škola, kolektivní dílo a tematické soubory.

Klára Mičunková