„Máme velkou radost, že na letošním Horování přislíbil svou účast nejúspěšnější himálajský horolezec Radek Jaroš, který se stal prvním Čechem, jemuž se podařilo vystoupat na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku. A právě jeho přednáška Koruna Himálaje završí velkolepý program šumperského festivalu,“ prozradila na úvod produkční domu kultury Michaela Horáková.

Návštěvníci se také mohou těšit na Mistryni České republiky Lucku Hrozovou, která patří mezi světovou elitu s tituly ve všech pěti letních i zimních disciplínách závodního lezení.

Společně nahlédneme pod pokličku činností Horské služby, která organizuje záchranné a pátrací akce v horském terénu, poskytuje první pomoc, zajišťuje podmínky pro bezpečnost návštěvníků hor, pomáhá při ochraně přírody a spoustě dalších úkolů.

„Jednoho dne jsem se probudil a bylo mi řečeno, že se mi pár věcí změní. Měli pravdu – změnil se mi život," popsal Richard Štěpánek. Přesně tak začal příběh odhodlaného handicapovaného sportovce a autora knihy Vzdát můžeš zítra, který pěšky, na kole i koloběžce zdolal tisícimílovou štreku vedoucí skrz české a slovenské hory.

Talentovaný Jan Barančík svými klipy natočenými za pomoci dronu zaujal na několika festivalech. Jeho pohledy na Jeseníky, Norsko a další přírodní lokality z ptačí perspektivy se na sociálních sítích kochají stovky lidí. Na festivalu uvede i svou unikátní výstavu obrazů přírodních scenérií.

„Během festivalu bude možné nahlédnout do knížek, kalendářů a dalších materiálů jednotlivých účinkujících, projet se na koloběžkách Kostka nebo si zakoupit některý z vystavených obrazů. Celé odpoledne bude navíc mezi jednotlivými přednáškami návštěvníky provázet hudební vystoupení šumperské cimbálky,“ zve produkční domu kultury Michaela Horáková.

Také letošní ročník Horování doprovodí v sobotu od deváté dopolední lezení na umělé stěně pro děti a mládež na Střední odborné škole Šumperk. Tomu bude o den dříve od 17 hodin ve zdejší tělocvičně předcházet podzimní přehlídka těch nejlepších filmů se zimní tématikou Snow Film Fest za symbolické vstupné dvacet korun.

Vstupenky na hlavní program festivalu zakoupíte v předprodeji za 140 korun, v den akce podraží o padesát korun, pro děti do 6 let je celý program zdarma. Více informací o programu získáte na www.dksumperk.cz, www.stenaspk.cz a snowfilmfest.cz

Michaela Horáková, Dům kultury Šumperk