Přece jen podmínky ve Francii, třeba v Provence nebo na Azurovém pobřeží, jsou od těch našich výrazně odlišné. Levandule však potřebuje především dobře propustnou půdu a pak v době vegetace také sluníčko.

Pokud ji toto dokážeme zajistit, umí se odměnit záplavou voňavých fialových květů a v mnohem chladnějších zeměpisných šířkách dokáže přežít bez újmy i naši středoevropskou zimu.

Hranicím nejblíže a pravděpodobně v nejsložitějších podmínkách najdeme zajímavý levandulový svět na Kyžlířově. Manželé Švarcovi tady již několik let zdárně budují na svém rekonstruovaném statku Levandulový labyrint Lela.

Keříky levandule vysázené do kruhů tvoří zajímavé bludiště, v jehož středu čeká návštěvníky krásná stylová zvonička. Vůně levandule se tu mísí s vůní růžových květů i dalších rostlin dotvářejících letní venkovskou atmosféru.

Příchozí mohou spočinou na dřevěných lavičkách po obvodu labyrintu, vyfotit se v záhonech, ochutnat a vyzkoušet něco z levandulových produktů, které zde pro ně připravují.

Nejinak tomu bylo i letos. Již na konci června mířili na Kyžlířov milovníci levandule i zájemci o focení. Ve dnech 2. až 6. července probíhal tradiční levandulový samosběr, na který se sjelo mnoho návštěvníků z celé Moravy.

Kyžlířovské levandulové žně a levandulový samosběr se již pomalu stávají tradicí. Přijďte si proto, třeba příští rok, nastříhat na statek Švarcových levandulovou kytičku, ochutnat levandulové sušenky nebo si zakoupit drobné výrobky z ní. Minimálně si užijete čistého voňavého vzduchu a potěšíte tělo i mysl.

Druhým místem, kde se rozhodli levanduli pěstovat na větších plochách je Levandulový statek v Bezděkově. Kousek od Úsova, kde se již úrodná Haná začíná zvedat v Zábřežskou pahorkatinu, pěstuje rodina Drlíkových levanduli na několika hektarech.

Přitom začínali teprve v roce 2014 vysázením asi 500 rostlinek. Bezděkov a jeho levandulový festival byl naším úterním cílem.

Nepřízeň počasí a hlavně vytrvalý déšť nám však zabránily užít si levandulových polí, produktů i zajímavého programu. Snad příští rok.

V galerii tak naleznete z Bezděkova jen pár fotografií, všechny ostatní pochází z konce června z Kyžlířovského Labyrintu Lela.

Na Moravě však nalezneme ještě jedno zajímavé místo spojené s touto půvabnou rostlinkou. Jsou to Starovičky. Jen pár kilometrů od Hustopečí s jejich mandloňovými sady lze najít voňavá levandulová pole pod kopci Pálavy.

Příhodné klimatické podmínky zde zajišťují možnost sklízet levanduli již od poloviny června. Kromě obvyklé levandule lékařské tady pěstují i lavandin „grosso.“

Ten, narozdíl od levandule lékařské, se nepoužívá pro potravinářské ani lékárnické využití. Jeho intenzivní sladká vůně je dobře využitelná při výrobě parfémů a v aromaterapii. Starovičky však stále zůstávají pouze v kalendáři zajímavých míst naší krásné Moravy, které plánujeme navštívit.

V současné době je ale známo asi 45 odrůd levandule. Každá z nich má svoje specifika, velikost, barvu a vůni.

A i když původem ze sluncem zalitých oblastí kolem Středozemního moře, všechna tři výše uvedená místa jsou důkazem toho, že při správné péči a starostlivosti nám může tato voňavá rostlinka dělat radost i v našich končinách.

I když ji většina z nás nikdy nebude pěstovat v tak velkém množství jako v Bezděkově, Starovičkách nebo na Kyžlířově, i ten jeden keřík na zahrádce nebo kytička ve váze nám dokáží domov provonět a život zpříjemnit.

Karel Machyl