Ghibli svět, přehlídku vybraných filmů režiséra Hajao Mijazakiho, uvádí kino Metropol v Olomouci od pondělí 26. února až do pátku 8. března.

Na programu je celkem pět snímků: Porco Rosso, Howlův kráčející hrad, Chlapec a Volavka, Laputa: Nebeský zámek a Cesta do fantazie. Lístek diváka na každý z nich přijde na 160 korun. Níže ve článku najdete termíny promítání.

Mijazakiho filmy nejsou určeny pouze pro dětské diváky. Nabízejí krásné animace, ale zároveň skrývají i spoustu hlubokých myšlenek, které uváznou v paměti i staršímu publiku. „Promítané filmy jsou nádherné a myslím, že si z toho každý může něco odnést,“ vyjádřila se programová vedoucí kina Metropol Sabina Hermochová.

Snímky studia Ghibli mají své fanoušky i mezi personálem Metropolu. „Můj favorit od režiséra Hajao Mijazakiho je Princezna Mononoke,“ prozradila Sabina Hermochová. Na tento epos o síle přírody si však zájemci musí počkat nejspíše až později v tomto roce.

Kino plánuje v budoucnu promítat i další snímky studia Ghibli. „Do konce roku by se měla promítat ještě spousta jejich filmů, vždy to jsou ucelené bloky několika snímků podle tématu,“ vyjádřila se programová vedoucí kina Metropol. Únor a březen nesou téma dobrodružství, v budoucnu má přijít na řadu například blok s názvem Zachraňme naši planetu nebo Kouzelná přátelství. A že je z čeho vybírat: studio vyprodukovalo celkem 23 celovečerních filmů.

Režisér Hajao Mijazaki není v Metropolu žádným nováčkem. Naposledy tam slavil úspěch Chlapec a Volavka, který vypráví příběh o dospívajícím klukovi a ním objeveném magickém světě. Promítání bylo uvedeno jak v originální verzi s titulky, tak s dabingem. V rámci přehlídky Ghibli svět se film na plátno kina vrátí v úterý 5. března ve 14 hodin.

O studiu Ghibli: Společnost Ghibli byla založena v roce 1985. V jejím čele stojí jedna z hlavních tvůrčích tváří Hajao Mijazaki spolu se svým režisérským kolegou Isao Takahatou. Mijazaki je známý tím, že ve svých filmech zobrazuje nostalgickou lásku k západním dobrodružným příběhům. Do své tvorby zároveň promítá svůj nekompromisní pohled na ekologii a válku. Takahata je proslulý pro výraznější zobrazování svých společenských názorů a experimentování s animacemi. Studio Ghibli doposud vydalo celkem 23 celovečerních filmů, šest z nich získalo cenu Oscar.

Program přehlídky :

Porco Rosso (od 10 let) - pondělí 26. února v 18 hodin, titulky

Howlův kráčející hrad (od 8 let) pondělí 26. února ve 20 hodin, titulky

Laputa: Nebeský zámek (od 8 let) úterý 27. února v 17:30 hodin, titulky

Cesta do fantazie (od 9 let) úterý 27. února ve 20 hodin, titulky

Cesta do fantazie (od 9 let) neděle 3. března v 15 hodin, dabing

Chlapec a Volavka (od 12 let) úterý 5. března ve 14 hodin, dabing

Laputa: Nebeský zámek (od 8 let) středa 6. března v 15 hodin, dabing

Howlův kráčející hrad (od 8 let) pátek 8. března v 15 hodin, dabing

Cena za lístek je 160 korun.

Autorka: Monika Ošťádalová, studentka UPOL