OLOMOUCKO

Silvestrovský hrad Šternberk
KDY: sobota 31. prosince od 10 do 15 hodin
KDE: hrad Šternberk
ZA KOLIK: od 100 do 250 korun

Závěrečnou akcí tohoto roku bude na šternberském hradě akce s názvem Silvestrovský hrad. V sobotu 31. prosince budou připraveni slavnostně naladění průvodci a hrad vyzdobený v duchu Vánoc. Prohlídky se uskuteční od 10 do 15 hodin. Chybět nebude občerstvení a o hudební doprovod se postará flašinetářka. Aktivní návštěvníci se navíc mohou zapojit do závodu v orientačním běhu Silvestrovské kufrování. Trať bude připravena pro začátečníky i pokročilejší běžce. Start i cíl bude přímo na nádvoří hradu.

close Adventní hrad Šternberk 2022. info Zdroj: Antonín Gerža zoom_in Adventní hrad Šternberk 2022.

Vítání Nového roku
KDY: neděle 1. ledna od 13 hodin
KDE: Hněvotín

Tradiční vítání Nového roku v neděli 1. ledna pořádají v Hněvotíně na Olomoucku. Nejdříve je na programu oblíbená vycházka do nedalekých skal, kde se bude od 13 hodin ochutnávat guláš a opékat špekáčky. V 17 hodin se lidé sejdou před obecním úřadem a zahřejí se voňavým punčem. V 18 hodin bude odpálen slavnostní novoroční ohňostroj.

Novoroční ohňostroj
KDY: neděle 1. ledna v 18 hodin
KDE: Korunní pevnůstka, Olomouc
ZA KOLIK: zdarma

Novoroční ohňostroj se po dvouleté přestávce znovu vrací do Olomouce. Oblohu nad městem rozzáří v neděli 1. ledna v 18 hodin, tentokrát bude odpálen z Korunní pevnůstky. Olomoučané si budou barevné světelné efekty za hudebního doprovodu užívat po dobu téměř deseti minut. V prvním dějství zazní skladba Happy New Year od skupiny ABBA, v druhém píseň A Winter‘s Tale v podání kapely Queen a ve finále skladba Sound of Silence skupiny Disturbed. Organizátoři slibují velkou podívanou. Formát ohňostroje bude podobný tomu, který lidé naposledy viděli při říjnových oslavách výročí vzniku Československa.

close Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/Attila Racek zoom_in Ilustrační foto

Bruslení pro veřejnost
KDY: pátek 30. prosince od 11.30 do 12.30, sobota 31. prosince od 8 do 9 a od 12.30 do 13.30, v neděli 1. ledna od 18.30 do 19.30 hodin
KDE: Zimní stadion, Olomouc
ZA KOLIK: 40 korun

Přijďte si od pátku do neděle ve vymezených časech zabruslit na zimní stadion v Olomouci! Na stadionu jsou návštěvníkům k dispozici lavičky pro přezutí bruslí a sociální zařízení v útrobách haly. Brusle si však vezměte svoje vlastní, ty se na stadionu půjčit nedají.

PROSTĚJOVSKO

Vánoce na zámku
KDY: pátek 30. prosince od 14 hodin
KDE: Zámek Náměšť na Hané
ZA KOLIK: plné vstupné 120 korun, snížené 60 korun

Akce s názvem Vánoce na zámku vypukne na Zámku v Náměšti na Hané v pátek 30. prosince od 14 hodin. Těšit se můžete na vánoční tradice a zvyky, koledy nebo ukázky z pohádek.

Předsilvestrovský výšlap na Chlum
KDY: pátek 30. prosince  
KDE: sraz všech účastníků v 9.30 na Tyršově náměstí U lva, Plumlov
ZA KOLIK: zdarma

Na předsilvestrovský výšlap na Chlum můžete vyrazit v pátek 30. prosince v 9.30. Sraz všech účastníků bude v 9.30 na Tyršově náměstí U lva. S sebou si nezapomeňte špekáček, něco tekutého na zahřátí a samozřejmě dobrou náladu.

close Vstříc zdolání vrcholu Chlum, se letos vydalo z Plumlova celkem 84 turistů. 28.12. 2019 info Zdroj: Klub neorganizovaných turistů na Plumlově zoom_in Vstříc zdolání vrcholu Chlum, se letos vydalo z Plumlova celkem 84 turistů. 28.12. 2019

Silvestrovský běh
KDY: sobota 31. prosince od 10 do 12 hodin
KDE: Kolářovy sady, Prostějov

Hezky proběhnout na čerstvém vzduchu a trochu si v posledním dni v roce zazávodit si můžete na Silvestrovském běhu, který bude v Kolářových sadech v Prostějově. Závod bude od 10 do 12 hodin a účastnit se ho můžou všechny věkové kategorie. Přihlašovat se do závodu můžete pomocí on-line formuláře nebo na místě v den závodu.

close V Kolářových sadech proběhl čtyřicátý ročník silvestrovského běžeckého závodu info Zdroj: Deník / Trunda Jiří zoom_in V Kolářových sadech proběhl čtyřicátý ročník silvestrovského běžeckého závodu, 2018.

Veřejné bruslení
KDY: sobota 31. prosince od 10.30 do 12.30 a neděle 1. ledna od 15 do 17 hodin
KDE: Zimní stadion, Prostějově
ZA KOLIK: 60 korun dospělí, 40 korun děti do 15 let, 20 korun - doprovod dětí

Zabruslit si můžete o víkendu na zimním stadionu v Prostějově. V sobotu 31. prosince se stadion otevře od 10.30 do 12.30 a v neděli 1. ledna od 15 do 17 hodin.

Novoroční výšlap na Velký Kosíř
KDY: neděle 1. ledna 2023 od 8.30 do 15 hodin
KDE: vrchol Velkého Kosíře, Slatinky

Tradiční akce u Rozhledny Velkého Kosíře, kde se setkávají obyvatelé okolních obcí a přejí si všechno nejlepší do nového rok, se uskuteční v neděli 1. ledna na Velkém Kosíři. Velký Kosíř (441 m n.m.) je dominantou hanácké roviny, nachází se mezi městečky Kostelec na Hané, Čechy pod Kosířem a Slatinice. Je opředen mnoha mýty. V roce 1990 vznikl přírodní park Velký Kosíř. Na vrchol Velkého Kosíře vás dovede naučná stezka.

close Tradiční novoroční výšlap na Velký Kosíř, se tentokrát vydařil. 1.1. 2020 info Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil zoom_in Tradiční novoroční výšlap na Velký Kosíř, se tentokrát vydařil. 1.1. 2020

HRANICKO A PŘEROVSKO

Silvestr nanečisto
KDY: pátek 30. prosince od 20 hodin
KDE: Městský dům, Přerov
ZA KOLIK: 200 až 250 korun

Milovníci hudby šedesátých let a písniček Pavla Nováka mohou vyrazit v pátek 30. prosince do Městského domu v Přerově. Koncert začíná ve 20 hodin. Hrát k tanci a poslechu bude přerovská skupina Re-VOX společně s kapelou Šediváci. Chybět nebude ani půlnoční přípitek.

close Našlapaný taneční parket, skvělá hudba a zábava až do pozdních nočních hodin - tak to vypadalo v pátek večer v Městském domě v Přerově, kde se konalo tradiční předsilvestrovské setkání 'Silvestr nanečisto'. info Zdroj: Deník / Petra Poláková-Uvírová zoom_in Silvestr nanečisto, 2019.

Prohlídky krytu a jeho technického zázemí s živou osádkou
KDY: sobota 31. prosince od 10 hodin
KDE: Kino Hvězda, Přerov
ZA KOLIK: 90 korun

Projděte si poslední den v tomto roce od 10 hodin technické zázemí protiatomového krytu pod kinem Hvězda v Přerově s průvodci a živou osádkou simulující činnost krytového družstva v dobách dávno minulých.

close Protiatomový kryt v přerovském kině Hvězda info Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová zoom_in Protiatomový kryt v přerovském kině Hvězda

Silvestrovská zábava
KDY: sobota 31. prosince od 20 hodin
KDE: Dům kultury a sportu, Jezernice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Silvestrovská zábava se bude konat poslední den v roce v Domě kultury a sportu v Jezernici. K poslechu a tanci zahraje kapela Citrus. Ve 21 hodin se můžete těšit na přípitek s ohňostrojem. K zakoupení budou chlebíčky, jednohubky a velký výběr alkoholických i nealkoholických drinků. Sál bude otevřen od 18 hodin.

Novoroční výšlap na Čekyňský kopec
KDY: neděle 1. ledna od 10 hodin
KDE: památník, Čekyňský kopec

Oblíbenou novoroční akcí každého roku je výšlap na Čekyňský kopec, který už má více než třicetiletou tradici. Pobyt v přírodě na Nový rok láká pravidelně stovky lidí - jen loni jich dorazilo sedm set. Sjíždějí se sem z Přerova, ale i okolních obcí a měst. Do terénu vyrážejí jednotlivci, rodiny, ale i pejskaři se svými čtyřnohými miláčky. Přerované už vědí, že trasu i čas si každý volí podle vlastních možností. Na Čekyňský kopec je možné přijít v době od 10 do 15 hodin. V této době je na místě připraveno občerstvení pro dospělé i děti a lze si zde také opéct uzeninu. Akci pořádá Klub českých turistů při TJ Spartak Přerov.

close Tradiční novoroční výstup na Čekyňský kopec letos přilákal více než 670 lidí. Je to o něco méně než loni, ale i tak byla nálada skvělá. info Zdroj: Vojtěch Podušel zoom_in Tradiční novoroční výstup na Čekyňský kopec letos přilákal více než 670 lidí. Je to o něco méně než loni, ale i tak byla nálada skvělá.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Bruslení v Šumperku
KDY: v pátek 30. prosince od 17.30 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 11.30 a v neděli od 16 do 17.30 hodin
KDE: Zimní stadion, Šumperk
ZA KOLIK: dospělí a děti nad 130 cm 70 korun

Od pátku 30. prosince do neděle 1. ledna si na zimní stadionu v Šumperku můžete přijít zabruslit. V pátek bude otevřeno od 17.30 do 19 hodin, v sobotu v ranních hodinách od 10 do 11.30 a v neděli od 16 do 17.30.

Novoroční výstup na Biskupskou kupu
KDY: neděle 1. ledna od 7 do 16 hodin
KDE: Rozhledna na Biskupské kopě, Zlaté hory
ZA KOLIK: zdarma

Novoroční výstup na Biskupskou kupu si nemůžete nechat ujít ani na Jesenicku ve Zlatých horách. Po oslavách nového roku se přijďte provětrat, a to kdykoliv mezi 7 a 16 hodinou. Výstup k rozhledně je po vlastní ose, kdykoliv během dne.

close Výhled z rozhledny na Biskupské kupě. info Zdroj: Deník / Petr Krňávek zoom_in Výhled z rozhledny na Biskupské kupě.

Novoroční výstup na Háj
KDY: neděle 1. ledna od 9 do 15 hodin
KDE: rozhledna Háj u Šumperka
ZA KOLIK: zdarma

Pokud ještě nemáte žádné plány na dopolední silvestrovskou neděli, udělejte si výlet na Rozhlednu Háj u Šumperka. Novoroční výstup na Háj můžete zahájit kdykoliv mezi 9 a 15 hodinou a výletníci nahoře dostanou účastnický list a novoroční čtyřlístek.

Novoroční koncert
KDY: neděle 1. ledna v 16 hodin
KDE: Kostel svaté Barbory, Zábřeh
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

O novoroční neděli se můžete od 16 hodin těšit na tradiční sváteční setkání při poslechu klasické hudby v Kostele svaté Barbory v Zábřehu v podání Zábřežského komorního orchestru pod vedením Milana Plodka. Sólových partů se ujme houslista Kryštof Kolčava a sopranistka Eliška Minářová. V programu koncertu zazní skladby mistra barokní hudby Johanna Pachelbela, W. A. Mozarta a současného anglického skladatele Johna Ruttera. Po koncertu můžete přijít na neformální přátelské setkání u novoročního přípitku v Bezručových sadech.