Petr Hanák, Marek Černý, Tomáš Vejchoda, Martin Sehnal či Mikuláš Nevrkla se nesmazatelným písmem zapsali do historie BMX. A Šumpersko i nadále plodí top jezdce…

Poslední díl největšího bikrosového seriálu u nás se konal o víkendu 7. a 8. září v Praze. Vzhledem k zařazení závodu do kategorie C1 se očekávala hojná zahraniční účast. Na startu proto byli k vidění jezdci z Německa, Lotyšska či vzdálené Jihoafrické republiky.

Počasí první den bylo ryze podzimní. Mírný déšť a teploty kolem deseti stupňů. Šumperské fanoušky nejvíc zajímala kategorie B6, v níž měl B4 team žhavé želízko na celkové prvenství Karla Trojka. Extrémně vyrovnaný bodový stav dával tušit tvrdé zápolení závodníků a nervové vypětí rodičů. Vždyť závod proběhl v Bohnicích.

Sobota. Trojek, nacházející se na 3. průběžném místě,začal rozjížďky perfektně, když v žádné z nich před sebe nikoho nepustil. O to smutnější je fakt, kdy pořadatelé hrubě pochybili a do kategorie šestiletých zařadili skoro osmiletou závodníci z Brna. Ta byla totiž jediná, která mladého rapotínskeho dravce ten den porazila. Kája skončil ve finále hned za ní, ale při správnosti zařazení starší dívky závod vyhrál.

Největším soupeřům celkového pořadí se tolik nevedlo a Trojek po sobotním závodu poskočil na čelo tabulky.

Desetileté zastupoval Simon Pekař. Slibně rozjeté základní jízdy 3-4-2 zastavilo až semifinále, kde skončil jako nepopulární první nepostupující. Míra Pekař v Cruiserech už finále okusil. Tentokrát však nohy netočily podle představ a obsadil osmé místo.

Neděle.Klání ve sváteční den mělo definitivní rozhodnout, kdo bude šampiónem Českého poháru v B6 pro letošní rok. Trojkův bodový náskok vypadal slibně, ale bikros je kontaktní sport a stát se mohlo cokoliv. Povinností byly základní jízdy, kterými bez klopýtnutí prošel.

Vyhrané semifinále posouvalo šance na daleko slunější místo a o titul jej mohla připravit pouze sportovní katastrofa. Ta se naštěstí nekonala. Po první zatáčce letěl za domácím, bohnickým riderem a pak přišlo neskutečné podjetí v druhé šikaně! Tím putoval do čela a vítězství pevně chytil za pačesy. Nenechal tak nikoho na pochybách, že právě on si titul zaslouží nejvíc. Ono taky vítězství v Pardubicích, stříbro v Řepích a dvě první místa v Bohnicích mluvili jasně za své.

Autor: Karel Trojek