Už při vstupu do improvizovaného divadelního sálu jsem pocítil pravou atmosféru Vánoc a pohádkového příběhu, který byl poprvé literárně ztvárněn K. J. Erbenem.

Nutno dodat, že téma zlatovlasé panny a této pohádky se stalo základem pro smysluplnou aktivizaci zdejších herců. A tato aktivizace a úsilí sklidily své plnohodnotné a šťavnaté plody v podobě zdařilého divadelního představení.

Zlatovláska, tak jak ji zrežírovala Marcela Kučerová, se ideálně osvědčila pro rozvoj pohybových schopností, exprese a propojení ergoterapie s dramaterapií.

Jižní Morava pohledem z novoroční oblohy. Hrad Hardegg na řece Dyji.
Od Hardeggu po Valtice. Průlet nad jižní Moravou za zimních odpolední

Kolektiv herců a pracovníků Domova se totiž podílel nejenom na dramatickém ztvárnění pohádky, ale také společně vytvářel vkusné a líbivé kulisy a vše co obvykle k divadlu patří.

Obdivoval jsem nejenom samotnou režii, ale také jednotlivé nápady, které známý děj obohatily a učinily pro diváky přitažlivějším.

Jednotlivé scény byly prokládány známými písničkami, pomáhající personál Domova zasahoval do děje přiměřeně, na hercích bylo znát, že mají ze svých výkonů radost.

Z domácího kadeřnictví naší babičky.
RETRO: Měla vlasy samou loknu aneb Z domácího kadeřnictví naší babičky

Děj provázela velice nenuceně a přirozeně princezna Dominika (v hereckém podání Lenky Chmelařové), smyšlená sestra Zlatovlásky. I ona měla zásluhu na plynulé návaznosti jednotlivých hereckých výstupů a scének.

Nezbývá než poděkovat všem zúčastněným tvůrcům tohoto úspěšného předvánočního představení. Přineslo radost divákům i účinkujícím.

Ani v zimních měsících se lidé nemusejí vzdávat houbaření. Na snímku je boltcovitka bezová, jedlá.
Zimní dobroty pro houbaře. Jidášovo ucho v čokoládě, špízy i řízky z hlívy

Odjížděl jsem plný dojmů a obdivu k lidem, kteří v sobě nacházejí sílu udělat něco navíc a přispět tak nemalým dílem k tomu, co můžeme nazvat opravdu krásným vánočním dárkem.

Pavel Svoboda

Zimní idyla na Středolesí.
FOTO: Pro kraj moravských Sudet mám jakousi slabost aneb Kolem Bradelného potoka