Prostřednictvím 6 koncertů bude divákovi představena tvorba jubilanta v celé své kráse, a to navíc za zúčasti řady známých osobností. Pozvání přijali herci Jiří Lábus, Tomáš Pavelka a Jaromír Meduna, zpěvačka Michaela Zajmi, harfenistka Jana Boušková a další.

Na festivalu dále vystoupí a zároveň Emila Viklického doprovodí Jazz Dock Orchestra, Moravská filharmonie Olomouc, Septet či Emil Viklický Trio.

Koncerty proběhnou na různých místech po celé Olomouci, v Domě U Parku, Mozarteu (Arcidiecézní muzeum Olomouc), sálu Reduta, Jazz Tibet Clubu a dalších.

„Skrze festival Emil Viklický 75 chceme připomenout nejen místním návštěvníkům tvorbu tohoto významného rodáka, který po sobě zanechal stopy nejen u nás v Česku, hlavně také v USA,“ uvádí Kateřina Zahradníčková, produkční projektu.

Festival bude zahájen 7. září koncertem Úvahy o svobodě. Úvahy o svobodě (Disturbing the Peace) je jazzový melodram, v jehož libretu jsou použity texty a myšlenky Václava Havla a úryvky z knihy amerického historika Timothyho Snydera Tyranie (20 lekcí z 20. století). Koncert je zařazen do programu Dnů evropského dědictví v Domě U Parku.

Diváci se mohou dále těšit na představení Pocta Josipu Plečnikovi, Concerto Ala Moana, divadelní projekt s Jiřím Lábusem Proč si nezatančíte či Barokní improvizace III, v nichž vystoupí Emil Viklický spolu s předním odborníkem na klávesové nástroje, Jaroslavem Tůmou a cimbalistou Janem Rokytou.

Gratulační koncert, neboli Narozeninová párty, proběhne 24. listopadu v Jazz Tibet Clubu a na pódiu se k oslavenci připojí Jiří Stivín Jr., Petr Dvorský a další hosté.

Spolek Studio Volantes, neboli Létající ateliér, je hlavní pořadatel festivalu Emil Viklický 75. Jedná se o novou otevřenou platformu založenou pro různorodých a rozmanitých uměleckých a edukativních nápadech bez omezení. Silné produkční zázemí postupně napomáhá novým vizím na světlo světa, přičemž některé nápady přichází přímo z centra této platformy.

Kateřina Zahradníčková