Dokument obsahuje fotografie postupu oprav, zabezpečení a úklidu zámku Janovice u Rýmařova v roce 2010-2012.

O historií Rýmařova a janovického zámku se zajímám delší dobu a bylo mým snem a touhou otevřít Janovický zámek veřejnosti. Práce na zajistění opravy střechy zámku a zabezpečení proti vniknutí do jeho prostor, byla dlouhá a trnitá.

Přesto jsem se nenechal odradit a čtyři roky se s velkou energií, věnoval a šel za svým cílem zajistit stav budov tak, aby zas nějaké desetiletí přežily.

Moravská Sahara, jak se říká Národní přírodní památce Váté písky, je unikátním místem podél železniční trati mezi stanicemi Rohatec - Kolonie a Bzenec - Přívoz.
Jako na Rallye Dakar. Všude písek. Moravská Sahara je unikátní místo u Bzence

Od roku 2006 jsem začal intenzivně na záchraně Janovického zámku pracovat. Z aložil jsem skupinu šesti lidí z města Rýmařov s cílem přiblížit Janovický zámek blíže veřejnosti. To se nakonec nepodařilo a skupina se rozpadla do konce roku 2006. Důvodem bylo to, že zámek je v restituci a značně poškozen.

Již v roce 2007 jsem osobně jednal s vedením města Rýmařov a žádal jsem je o pomoc při záchraně Janovického zámku.

Vedení města mě nepodpořilo a bylo mi řečeno starostou města, že město má jiné priority a plány a zámek není jejich prioritou. Také mi sdělil, že město má pronajatou menší čás zámku pro obřadní síň a tento stav jim vyhovuje.

Velikonoční Venkovské trhy 2023 ve Šternberku.
Pomlázky, trdelníky i ovečky. To byly Velikonoční Venkovské trhy ve Šternberku

Po čtyřleté spolupráci s Národním památkovým úřadem v Ostravě a Ministerstvem vnitra a jeho pracovníky, se mi podařilo po řadě jednání získat finanční příslib na opravu havarijních míst střechy a zabezpečení proti vniknutí. Tím se věci pohnuly dopředu. To se nakonec podařilo a Ministerstvo vnitra uvolnilo peníze na nejnutnější opravu zámku.

Zámek se částečně otevřel veřejnosti a tím splnil svůj účel a mně se splnil vytoužený sen.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem těm, kterým se podařilo opravy, zabezpečení a úklid na zámku Janovice uskutečnit. Bez jejich nezištné pomoci, by nebylo možné tyto práce zajistit a uskutečnit.

Ondřej Bačík st.

Výstava fotografií přibližující opravu zámku Janovice u RýmařovaVýstava fotografií přibližující opravu zámku Janovice u RýmařovaZdroj: Archiv O. Bačíka st.