Letos slaví objev Tutanchamonovy hrobky přesně sto let. První část výstavy je koncipována tak, jak hrobku před 100 lety Howard Carter postupně objevoval. Je zde přesně rekonstruována původní nálezová situace v momentě otevření hrobky.

Toto uspořádání je zcela jedinečné, protože žádné muzeum světa nevlastní celou kolekci faraonova pokladu. Na výstavě v Brně je to možné, protože na ní jsou vystaveny dokonalé repliky, které vznikly pod dohledem mezinárodně uznávaných odborníků v řemeslnických a uměleckých dílnách přímo v Egyptě.

Výstavní plocha má více než tři tisíce metrů čtverečních. Pro dětské návštěvníky jsou hned u vchodu připraveny karty faraonů a egyptských bohů, které uvidí na výstavě. Přímo v expozici si potom děti na dětské stezce mohou razítkovat tajenku do velké hrací karty.

Zároveň jsou pro školní výpravy na stránkách výstavy studijní materiály k vytištění. A pro všechny návštěvníky je k dispozici zdarma zvukový průvodce ve velmi podrobné verzi pro dospělé návštěvníky a také ve zjednodušené dětské verzi.

Tento průvodce ve sluchátku provede návštěvníky formou objevitelského příběhu Howarda Cartera celou výstavou. Díky němu návštěvníkům neunikne žádný detail výstavy a zároveň se dozvědí další informace, které nejsou součástí tištěných textů a popisků na výstavě.

Tutanchamon byl 11. faraonem 18. dynastie, vládl celkem devět let a zemřel v pouhých 18 letech pravděpodobně v důsledku zranění. Spekuluje se o tom, že faraon byl vášnivým lučištníkem a brázdil pouště Egypta na voze taženém koňmi.

A právě při tom pravděpodobně došlo k úrazu. Jak to bylo doopravdy, nevíme, ale nádherné luky a šípy i zlatý vůz si mladý faraon vzal s sebou na věčnost. Všechny tyto exponáty uvidí návštěvníci v expozici.

Na faraonovu předčasnou smrt nebyl jeho dvůr připravený a nebyla dokončena ani královská hrobka, proto byl Tutanchamon pohřben do nekrálovské hrobky v Údolí králů, která díky své nenápadnosti odolávala pozornosti starověkých vykradačů hrobů, ale i archeologů.

Faraonovy zlaté rakve a ikonická zlatá maska čekaly na své objevení více jak tři tisíce let. Všechny tyto jedinečné zlaté artefakty jsou součástí výpravné expozice výstavy.