Za našich mladých let jezdil do Bratislavy přímý vlak už z Nového Bohumína (jedna republika) – a pokračoval až do Maďarska. Ráda jsem proto do Blavy o volných sobotách jezdila.

Po městě jsem se pohybovala pěšky: U Michalské brány jsem častokrát potkávala slovenského herce Michala Dočolomanského, párkrát jsem měla štěstí také na černovlasou zpěvačku Noru Bláhovou, ale nejživěji mi utkvěl zážitek z přímého setkání s Jurajem Kukurou – slavný herec nás, obyčejné smrtelníky ‚převyšoval‘ na přechodu pro chodce u Prioru.

Podzimní říjnové svítání a mlha na Čelčickém rybníku.
PODÍVEJTE SE: Fantastická podívaná. Říjnové svítání a mlha na Čelčickém rybníku

Nelze ale zapomenout ani na setkání s Františkem Dibarborou, který se v jedné z bratislavských nemocnic léčil po infarktu. Setkávání se ‚slavnými‘ jsem tehdy (dnes pro mě už nepochopitelné) jaksi intenzivně prožívala, ha,..

ADVENT A po mnoha letech, už v důchodu, jsem navštívila tamní vánoční jarmark v centru hlavního města a jen tiše záviděla…. Dlouhá úhledná řada temně červených stánků (barvy vánoční hvězdy) dělá hlavní město Slovenska v ty dny veselejší…

Marně ale mezi opravdu širokou paletou různorodého a typicky vánočního artiklu hledám u nás tak rozšířené stánky s punčem. Narazila jsem snad jen na jeden – a všem stačil. Návštěvníci tady mají totiž velký zájem o velice atraktivní a hlavně – vánoční – sortiment, spokojeně přechází od jednoho kiosku k druhému, protože sem přijeli hlavně nakupovat !! Žasnu…

Deset královéhradeckých cyklistů v Olomouci a okolí.
FOTO: Poděkování z Hradce Králové míří do Olomouce. Určitě se zase někdy vrátíme

PIVÁREŇ je v jedné z největších částí Blavy, v Dúbravce. Upoutala mě už venku ručně malovaným a velice vtipným vyobrazením svých štamgastů, ale nejen tam, v interiéru bylo veselé pokračování také …..

DANUBIANA Sraz na tento náročný výlet – opět šílené vedro – je před SAV (Slovenská akademie věd). Odtud pak několika autobusy až na místo… Největší Muzeum moderního umění Slovenska má tvar čočkové lodi a je v provozu od září 2000 (od Blavy jižně 15 km, okr. Senec) v obci Hamuliakovo u Čunova.

V rozlehlém muzeu byla tč. opravdu velmi ojedinělá díla 4 výtvarníků. Některá mi ale připomínají ‘vylitou barvu’ či posbírané ‚zgarby‘ ze staré šopy. Rozsáhlý objekt odděluje vodní dílo Gabčíkovo od Dunaje.

Sumce 234 cm a 80 kg chytil Rostislav Třasoň z Tovačova.
Ryba jako poleno! Obřího 80kilového sumce ulovil rybář z Tovačova

Jedná se ale také o nejjižnější pól = sbíhají se tu hranice 3 států: Slovenska, Maďarska a Rakouska. Na zpáteční cestě krátká zastávka u Divoké Vody, kde jsme svědky tvrdého tréninku vodáků.

DEVÍN je zřícenina z období gotiky, která zažila nejen Velkou Moravu, byla součástí i Uher. Hrad je po tříleté rekonstrukci (2014 – 2017). Z posledních sil šplháme až na jeho samý vrchol, je móresné dusno.

Tam na nás čeká krásné překvapení v podobě soutoku Moravy (tmavý tok zprava) a Dunaje (mohutnější světlejší vlevo). Prolínání těchto dvou vod působí velmi efektně…

Město Hranice.
Hranice, město, kde žiju

Ve svahu pak stojí starokřesťanská sakrální jednoprostorová kaple ze 4. století. Půdorys připomíná antickou hrobku. A pod Devínem náhodné setkání se dvěma slovenskými turisty – seniory, oba kdysi dávno sloužili ZVS v hranických kasárnách a do Hranic se opětovně vracejí. Nakonec ještě procházka rozpálenou Bratislavou…

HRAD (Pressburg) + BAROKNÍ ZAHRADA První zmínka o výšinné akropoli se datuje od r. 907, od té doby prošel mnoha přestavbami…. Bratislavský hrad (obrácený stůl) ale ‚klame‘ – nemá 4 věže, které vidíme (jedná se o nárožní střešní nástavce a pozor – každý z nich je jiný), ale věž ze 13. století je pouze jedna = Korunní.

Hrad je od  roku 1961 Národní kult. památkou SR. Nejsem tu poprvé, ale prohlídka je tentokrát zaměřena na Barokní zahradu, která byla obnovena v roce 2016 a je překrásně upravena.

Ondru seniora na vrcholu beskydské hory Ondřejník nahradil jeho stejnojmenný nástupce s manželkou.
Beskydský příběh: Ondru seniora nahradil jeho syn s manželkou Haničkou

Je z ní také zajímavý pohled na památník Slavín (i ta je Národní kulturní památkou Slovenska), v pozadí pak televizní věž. Vedro je ale k zalknutí, prý je nejtepleji….už fakt nevím.

MOST SNP + UFO V nohách mám už stovky mil‘ a opravdu mi zbývá už jen málo sil, most byl ale mým jediným snem a přitom jsem toho v Blavě tolik viděla!! Nechala jsem si ho – až na samý konec pobytu.

Most se v letech 1993 – 2012 jmenoval Nový most, nyní už opět Most SNP byl vyroben v n.p. VŽKG Ostrava (1967 – 1972) – kvůli němu ale padla nejen židovská synagoga …

S historií Pňovic seznámí nová kniha o obci Pňovice - Pohled do historie obce.
Pňovice mají novou knihu. Čtenáře seznámí s historií obce

V levém pilíři závěsného mostu = výtah (v pravém – zase schodiště). Ale na čtyřhrannou vyhlídku ve výšce 95m nutno dojít po schodech už pěšky.

Výstup za to stojí a lze si ho zakoupit např. v kombinaci s občerstvením v restaurantu UFO nebo sólo. Nahoře je pak překrásný rozhled na celé město kol kolem, umístěno je tam i ohromné srdce se zavěšenými zámky zamilovaných.

A po celém vnitřním obvodu všech 4 stěn jsou popisky, kde se co nachází. No, a restaurant UFO (průměr 32m) je opravdu repre (ceny tomu samozřejmě odpovídají).

Lidé, kteří milují nostalgii a retro ohlížení, vzpomínají na minulé časy prostřednictvém sociálních sítí.
Retro. Hráli jste piškvorky, sbírali céčka a milovali želé? Vzpomínejte s námi

PREZIDENTSKÝ (Grassalkovichův) PALÁC z doby rokoka (1760), za totality Ústřední dům pionýrů a mládeže Klementa Gottwalda, dnes barokní jednokřídlový palác. Uvnitř je nádherné, sochami vyzdobené schodiště, Španělský sál i sály další.

Kdysi, možná v Den otevřených dveří – jsem krátkou návštěvu uvnitř paláce absolvovala – ale – nezneužila. Prezidentské sídlo stojí na Hodžově náměstí a z něho tentokrát párkrát ‚startujeme‘.

Před palácem je od roku 1982 efektní fontána Zem – planeta míru (na nerez kouli o průměru 3m jsou vyryté letící holubice – symboly míru).

Západy slunce nad Potštátskem.
VELKÁ FOTOGALERIE: Když příroda čaruje aneb Okolím Potštátu za západy slunce

A závěrem ještě pár záběrů z procházení Bratislavou před a po výletech…. např. Prezidenstké sídlo, Národní rada SR, Slovenské národní divadlo, Katedrála sv. Martina, žlutá výšková budova v popředí je Obchodním a obytným domem podnikatele a řezníka Manderly (z let  1935 – 1936) = s výškou 45 m tehdy vůbec první výškový dům na Slovensku, či nejpopulárnější a nejfotografovanější atrakce – bronzová plastika ČUMIL, který od 26.7.1997 sleduje okolí z kanálu na rozích ulic Laurinské, Panské a Rybárské brány….

Hana Dostálová