Pro mnohé umírající a jejich rodiny zůstává péče mobilních hospiců stále nedostupná. Ať již proto, že se o možnosti domácí péče nedozví od lékařů a dalších odborníků, či z důvodu regionální nedostupnosti.

„Bohužel několikrát týdně se setkáváme s telefonickými žádostmi o pomoc v situacích, kdy pacientům zbývají opravdu poslední chvíle či hodiny života. Mnohdy už ani nestihneme péči zahájit. Pečující nikdo o naší pomoci včas neinformoval,“ říká Leona Martinková, vedoucí Hospicové péče Caritas v Olomouckém kraji.

Péče je poskytována prostřednictvím 3 pracovišť – Olomouc, Zábřeh a Šumperk, odkud paliativní týmy vyjíždějí do vzdálenosti cca 30 km.

Akce s osvětou

V letošním roce Hospicová péče Caritas osloví veřejnost hned několika aktivitami. Už v pondělí 3. října byl spuštěn 3. ročník online soutěže Bochte online. Účastníci mohou posílat své recepty a fotky.

Nejzajímavější recepty budou oceněny moderními kuchařskými publikacemi. „V tento den bude také natočen podcast o mobilní hospicové péči ve spolupráci s Caritas - Vyšší odbornou školou sociální v Olomouci,“ doplňuje Leona Martinková.

Ve středu 5. října bude zahájena v prostorách bistra Bistrá kráva výstava fotografií profesora Jindřicha Štreita.

„Fotografie byly pořízeny v rodinách, o které se stará náš paliativní tým pracoviště Šumperk. Vznikla tak zároveň jedinečná publikace na podporu domácí hospicové péče s názvem Být doma, která bude zájemcům k dispozici v prodejně Dobrodruhá,“ sděluje Martinková.

Středa patří rovněž celonárodnímu tzv. Papučovému dni, kdy se sympatizanti domácí hospicové péče fotí v papučích a své fotky sdílí na sociálních sítích, aby podpořili osvětu o domácí paliativní péči.

V pátek 7. října proběhne již tradiční každoroční dobročinný prodej Kafe a bochte pro hospic v Galerii Šantovka.

Na den hospicové a paliativní péče v sobotu 8. října je připravena novinka v podobě 1. ročníku Běhu pro hospic v Olomouci.

Běhat se bude na Hejčínských loukách, kde si mohou účastníci vybrat, zda poběží menší trať 4 km nebo delší 8 km. Tento ročník bude provázet heslo Emila Zátopka: „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“

Přijďte podpořit některou z aktivit Hospicové péče Caritas. Řekněte svým známým o této péči, případně věnujte svůj dar na účet Charity Olomouc č. 1221443811/0100, v.s. 9001 nebo přes portál DARUJME.

Eva Štefková,
Charita Olomouc