Vrcholu dosáhla s Američankou českého původu Věrou Komárkovou a dvěma šerpy. Jednalo se o první ženský výstup na tuto horu a rovněž na první výstup československého občana. O čtyři roky později (v r. 1988) pokořila další osmitisícový vrchol Gasherbrum II, (třináctá nejvyšší hora světa 8035 m, první československý výstup s Livií Klembarovou v ženském družstvu, bez nosičů, alpským stylem).

Je autorkou desítek článků a dvou knih „Čo Oju - tyrkysová hora“ (1988) a „Touhy a úděl, první ženy na osmitisícovkách“ (2014). S manželem prof. RNDr. Otakarem Štěrbou, CSc. se opakovaně zúčastňovala plaveb na horských řekách, které vyšly knižně a byly zpracovány i jako filmové dokumenty.

Od roku 2006 se systematicky věnuje humanitárním aktivitám, jejichž činnost představuje na různých výstavách (na fotu při jedné z nich, konané v roce 2014 v Praze). Vše o humanitárních projektech Czech Hospital je uvedeno na www.czechhospital.cz.

Čtyřiaosmdesátiletá Dina Šterbová (* 22. 4. 1940) v r. 2008 převzala Cenu města Olomouce, v r. 2023 od prezidenta ČR medaili Za zásluhy a Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

Výstava v Praze v rámci humanitární činnostiVýstava v Praze v rámci humanitární činnostiZdroj: Eva Hubatová

Eva Hubatová