Splašené nůžky jsou detektivní komedií, která se hraje po celém světě. Je přeložena do 11 jazyků a vidělo ji už okolo 10 milionů diváků.

V Bostonu je dokonce zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů, protože se tam hraje už přes 20 let. Původně psychologické drama Němce Paula Pörtnera přetvořili američtí herci Bruce Jordan a Marylin Abramsová a udělali z ní interaktivní detektivní komedii, kterou v roce 1980 poprvé uvedli právě v Bostonu.

Režie olomoucké verze činohry dlouhé skoro 3 hodiny se ujala dramaturgyně Moravského divadla Michaela Doleželová. Komedie měla premiéru na podzim roku 2018, od té doby se objevuje v programu opakovaně.

Nebeské divadlo, které nám příroda nabízí bez ohledu na roční období.
OBRAZEM: Když mraky plují oblohou aneb Fascinující nebeské divadlo

Mezi diváky je oblíbená i proto, že sami mohou zasahovat do děje. Podílejí se totiž na celém vyšetřování vraždy virtuózní klavíristky Isabely Czerné.

Můžou pomáhat policii při rekonstrukci případu, vyslýchat podezřelé, a nakonec hlasováním určit samotného vraha.

Celý příběh se odehrává ve stylovém kadeřnickém salonu Splašené nůžky, jehož majitelem je kadeřník Tony Řezníček, kterého ztvárňuje herec Lukáš Červenka.

Brněnská nádhera je po roce zpět. Na Kamenném vrchu rostou vzácné koniklece
Brněnská nádhera je po roce zpět. Na Kamenném vrchu rostou vzácné koniklece

V salonu mu pomáhá taky kadeřnice a kamarádka Barbara Marková, kterou hraje Natálie Tichánková. Každý mají svého zákazníka.

Zlom v ději přijde ve chvíli, kdy do salonu vtrhne policie a začne vyšetřovat vraždu. Podezřelí jsou všichni přítomní. V tu chvíli přicházejí na řadu sami diváci.

„Nikdy předtím jsem podobné představení neviděla, bylo to úžasné. Samý vtip, přitom detektivka. Klidně bych to viděla vícekrát,“ zhodnotila jedna z divaček.

Zámek Holešov & Zámecká zahrada.
FOTO: Zámecká zahrada v Holešově je úchvatná. Můžete tam i tiše rozjímat

Další termín této interaktivní detektivní komedie v březnovém ani dubnovém programu divadla zatím není. Divác se na ni ale určitě můžou těšit v dalších měsících.

Eliška Sekaninová

Čtenářský koutek Základní školy Zeyerova v Olomouci zdobí graffiti.
Čtenářský koutek v Základní škole Zeyerova v Olomouci zdobí graffiti žáků