„Moc ráda se připojím, protože mi přijde skvělé, že se staří lidé nebudou cítit osamělí. Projekt se mi líbí i z důvodu, že velmi ráda čtu,“ sdělila žákyně 7. C Alexandra Káňová. „Ráda se seznamuji s novými lidmi a chtěla bych udělat radost seniorům. Samozřejmě ráda čtu a už se na první setkání moc těším,“ uvedla Eliška Širůčková ze 7.C. „Těším na pocit, že mohu někomu zvednout náladu, nebo někoho pobavit. Samota není nic příjemného, a proto si myslím, že je to úžasná příležitost zvednout starým lidem náladu,“ doplnila svoje spolužačky Elena Spurná.

A co nás tedy čeká? Každý týden se po skupinkách spojíme s Domovem seniorů Pohoda ve Chválkovicích a budeme jim předčítat z knížek. Těšíme se rovněž, že si s lidmi, kteří mají v této covidové době omezeny sociální kontakty, popovídáme například o dětství nebo o knihách, které četli, když byli malí.

Projekt Obejmi čtenímProjekt Obejmi čtenímZdroj: s svolením ZŠ Zeyerova

První setkání se uskutečnilo první květnovou středu a k četbě jsme si vybrali knihu Prašina, kterou napsal olomoucký rodák Vojtěch Matocha. Po úvodním seznámení se žáci pustili do čtení napínavé knihy a poté měli připravené otázky na posluchače. Některé se týkaly přímo ukázky, ale také jsme si popovídali o tom, jaké knihy měli rádi, když byli v dětském věku nebo co čtou nyní. Všichni jsme se na závěr příjemně strávené půlhodiny shodli, že se již nyní těšíme na další setkání s Domovem seniorů Pohoda.

Hana Kramářová,
za ZŠ Zeyerova, Olomouc