Ještě před příjezdem redakce jsme vytiskli snímky zakřivení Země, které jsme pořídili minulý rok, a připravili naši sondu. Vybraní žáci si přichystali vstup, v němž měli divákům přiblížit činnosti, jaké mají na starost v rámci projektu.

Reportérka s kameramany byli mile překvapeni naší přípravou. Po natočení ilustrativních záběrů se uskutečnily rozhovory se žáky. Redaktorka si povídalia s jednotlivými členy vesmírné posádky – Adélka popisovala, z čeho jsme sondu sestavili; Standa demonstroval funkčnost jednotlivých částí sondy a Marek vysvětloval, jak zachytíme signál GPS z družice na našem radiovém přijímači.

Zeyeráci Stars, posádka ZŠ Zeyerova v Olomouci, budou 19. října 2023 ve 13.15 hodin z Českého meteorologické ústavu vypouštět svou sondu do vesmíru.
Olomoučtí Zeyeráci Stars se hlásí! Do vesmíru vypustí svou sondu

„Čekání na příjezd redakce bylo hodně napínavé. Přestože jsme už podobnou reportáž jednou natáčeli, tentokrát to bylo jiné. Nechtěli jsme totiž zklamat své spolužáky a rodiče, protože vysílání bude nejen v rámci regionu, ale po celé České republice. Když však do naší třídy vstoupila paní redaktorka s kameramanem, najednou se vše změnilo. Náš strach i obavy se vytratily. Pro nás všechny to byl nezapomenutelný a jedinečný zážitek,“ sdělily své dojmy Adélka a Terezka.

Pro redakci jsme si připravili zajímavé zpestření reportáže – demonstraci vypuštění naší sondy do oblak. Tato sekvence se stala vzrušujícím přídavkem natáčení. Jakmile se sonda ztratila v dáli, znamenalo to pro poslední záběry.

Signal festival 2023 Praha.
Z Olomoucka do hlavního města na fantastický Signal festival Praha

Ještě v týž den se upravená verze reportáže vysílala v rámci programu Události v regionech. Zda se nám účast v reportáži podařila, můžete posoudit sami. Jsme všichni rádi, že máme možnost se tohoto jedinečného projektu účastnit a podávat o něm podrobné informace.

Jakub Radič, 9. A,
ZŠ Olomouc, Zeyerova 28