Festival Bonjour Olomouc je festival francouzské kultury pořádaný ve spolupráci Francouzského centra Univerzity Palackého a Muzea umění Olomouc za účelem umožnit příznivcům francouzštiny a milovníkům francouzského kulturního bohatství nasát něco z francouzské atmosféry přímo v centru Hané.

Letošní ročník byl zahájen 12. března 2024 v 19:00 v Muzeu umění v Olomouci, kde se návštěvníci sešli v nově zrekonstruovaném Centrálu. Celým večerem provázeli moderátoři Jan Zatloukal a Jarmila Beková. Ta také několikrát během večera zazpívala francouzské jazzové melodie v doprovodu Richarda Mlynáře, Romana Mlynáře a Jana Berana.

V úvodu se u mikrofonu vystřídali rektor Univerzity Palackého Martin Procházka a primátor města Olomouc Miroslav Žbánek, pod jejichž záštitou se festival koná. Své řeči zahájili krátkou zdravicí, následně poděkovali pořadatelům celého festivalu a popřáli divákům hezký zbytek večera.

Primátor také vyzdvihnul dlouholetou spolupráci města Olomouc s francouzským městem Antony, jehož zástupci se dokonce účastnili prvního ročníku festivalu Bonjour Olomouc. Na pódium byla dále pozvána Zuzana Majerová, vyučující na česko - francouzské sekci Slovanského gymnázia v Olomouci, a převzala kytici a ocenění za šíření francouzského jazyka a francouzské kultury nejen v hanácké metropoli, ale napříč celým krajem.

Poděkovat ji dorazil i ředitel Slovanského gymnázia Radim Slouka, který prozradil, že měl tu čest být jejím spolužákem právě na Slovanském gymnáziu. Hlavní části večera byla talkshow s Petrem Janyškou: Jak se stát velvyslancem ve Francii a jak si neplést nosovky.

Petr Janyška se rozpovídal o francouzských nosovkách a jejich důležitosti pro rýmování ve francouzských písní, o jeho prvním střetnutí s francouzštinou, kterou poprvé slyšel od své babičky Francouzky, či studiu tlumočení a překladatelství na Univerzitě Karlově během komunistického režimu. Dále přiblížil, jak vnímal osobnost Václava Havla, se kterým se setkal během sametové revoluce jakožto aktivní člen Občanského fóra.

Své povídání doplnil o perličky z působení na velvyslanectví v Paříži, kde jako velvyslanec lobboval za vstup České republiky do Evropské unie a přiblížil, jak si získával pozornost francouzských vlivných osobností. Za zmínku stojí i jeho novinářská práce. V letech 1990 - 1992 byl spoluzakladatelem týdeníku Respekt, působil i v Lidových novinách a nyní si jeho komentáře a kulturní recenze můžete přečíst v Deníku N nebo na serveru iROZHLAS.

Na závěr byl divákům poskytnut prostor pro dotazy a večer byl zakončen malým rautem. Kdo tuto talkshow nestihl s Petrem Janyškou nestihl, může dorazit na představení jeho knihy Polsko vejpůl, které se bude konat v Olomouci příští měsíc. Formou rozhovorů s polskými osobnostmi vykresluje Polsko za vlády strany Právo a spravedlnost v letech 2015 - 2023.

Naopak milovníci Francie mohou navštívit některou z dalších aktivit festivalu. Za zmínku stojí audiovizuální pořad Francouzské wichitávky od Františka Wicha, které se konají v edukačním centu Knihovny MO ve čtvrtek 14. března od 17:00.

Pro milovníky francouzské kuchyně je v sobotu 16. března připraven workshop francouzského pečení. V neděli 17. března s úderem desáté hodiny dopolední započne již každoroční procházka v historickém centru Olomouce o místech a osobnostech spjatých s francouzskou kulturou v Olomouci. Kulturní nadšenci ocení představení francouzského divadla v podání studentů CMG Prostějov či promítání francouzských filmů v kině Metropol.

Festival je zakončen 22. března degustací vína ve vinotéce Galský Kohout, kam je nutné se zaregistrovat.

Celý program festivalu Bonjour Olomouc 2024 naleznete zde.

Markéta Šorfová